Nebojte se cukru v ovoci

Kolem konzumace ovoce se v poslední řadě objevuje celá řada mýtů. Jedním z nich je, že díky obsahu cukru bychom ho měli do jídelníčku zařazovat pouze minimálně, případně jen v dopoledních hodinách.

Je pravda, že ovoce obsahuje poměrně velké množství sacharidů zahrnující také cukry. Byla by však velká chyba ho zatracovat. Obsah cukru v ovoci není tak vysoký, jak by se na první pohled mohlo zdát, navíc v něm najdeme i velké množství látek důležitých pro naše zdraví.

S šířením nízkosacharidových diet a rozvojem debat o škodlivosti cukru začínají někteří lidé váhat nad konzumací ovoce. Bojí se, že je příliš sladké, a z hlediska zdravé výživy proto nevhodné.

Čerstvé ovoce ale obsahuje mnohem víc než jen cukr. Je plné vody, vitamínů, minerálů, vlákninya fytonutrientů. Jaká jiná potravina vám dodá podobné složení s pouhými 75 kaloriemi na jednu porci?

„Tvrzení, že ovoce je plné cukru, musí být uvedeno do kontextu. Je pravda, že většinu kalorií v ovoci opravdu tvoří fruktóza, tedy přírodní ovocný cukr. To je ale u rostlinné stravy přirozené a v žádném případě to neplatí jen pro ovoce. Zelenina je na tom podobně a také se jí nebojíme,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition.

Sacharidy v ovoci a zelenině

Ovoce i zelenina se skládají převážně ze sacharidů, nejde však pouze o cukr. Obsahují také zdravé škroby nebo celulózu, která dodává vlákninu.

„Než se rozhodnete zaujmout k nějaké potravině negativní postoj, protože má příliš vysoký obsah sacharidů, zamyslete se nejen nad jejich množstvím, ale i nad typem. Je velký rozdíl v nutriční hodnotě přírodních sacharidů v rostlinné stravě a prázdných kalorií v podobě přidaných cukrů, které najdeme v průmyslově zpracovaných potravinách,“ radí Bowerman.

Měli bychom si při konzumaci ovoce stanovovat hranice?

„Tuto otázku dostávám často. Při konzumaci velkého množství ovoce by teoreticky mohlo dojít k překročení doporučeného příjmu kalorií. Pokud si ale děláte starosti ohledně cukru, ovoce se nemusíte bát. Abyste zkonzumovali stejné množství cukru, jaké najdete ve středně velké slazené limonádě, museli byste sníst čtvrtku opravdu velkého melounu,“ vysvětluje Susan Bowerman.

O jakém obsahu cukru tedy přesně mluvíme? Jeden pomeranč obsahuje jen okolo 12 g přírodního cukru. Jahody obsahují na 100 g pouze 4 g cukru, tedy přibližně jednu čajovou lžičku. Zároveň jejich konzumací získáte velké množství vlákniny, antioxidantů nebo draslíku. To vše tak můžete svému tělu dodat, aniž byste zkonzumovali více než 50 nebo 60 kalorií.

Pozor na marmelády a džusy

Ovoce a zpracované ovocné výrobky musíme rozlišovat. Při výrobě džusu je ovoce zpravidla zbaveno slupky, což ho ochudí o vlákninu a fytonutrienty. V případě marmelád se sice často využívá celé ovoce, velké množství přidaného cukru ale výrazně zhoršuje nutriční hodnoty výsledného výrobku. Pokud vám záleží na přínosech pro vaše zdraví, dejte před džusy a marmeládami přednost raději čerstvému ovoci.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Leneta
    Leneta (anonym)

    nemám problém dát si večer před spaním ovoce, zeleninu, nebo nějaký smetanová krém, ideálně nějaký čokoládový

    Čer 29, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama