Nedostatek ovoce a zeleniny hromadně zabíjí

Kvůli nevyvážené stravě ročně na světě zemře 2,7 milionů lidí. Vyplývá to z údajů světové zdravotnické organizace (WTO), podle níž je na vině nedostatek ovoce a zeleniny. WHO spolu s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) proto podle informací rakouského deníku Der Standard v neděli v brazilském Riu de Janeiru vyhlásily mezinárodní iniciativu pro zdravější výživu.

Existují důkazy o tom, že ovoce a zelenina mohou pomoci předejít četným nemocem, zdůraznil ředitel oddělení WHO pro nepřenosné nemoci a zdravotní péči Pekka Puska. Obě organizace přitom doporučují denní spotřebu nejméně 400 gramů ovoce a zeleniny na osobu a den. Expert FAO Mahmúd Sulh vyzval státy na celém světě, aby na trh dodávaly levnější zemědělské produkty a méně zatížené pesticidy.

Nezdravé stravování patří spolu s nedostatkem pohybu a kouřením k nejvýznamnějším rizikovým faktorům pro nepřenosné nemoci, které jsou na celém světě příčinou 60 procent všech úmrtí. Asi 11 procentům všech infarktů by se podle WHO dalo zabránit stravou bohatší na ovoce a zeleninu. Totéž podle odhadů platí i pro pět až 12 procent všech případů rakoviny. Ovoce a zelenina rovněž přispívají k potlačení nemocí krevního oběhu, cukrovky a nadváhy.

Podle Pusky přesto velká část světové populace spotřebuje příliš málo ovoce a zeleniny. Jejich nedostatek je zvláště patrný v Asii a Africe, ale také ve střední a východní Evropě. Přestože většina světové produkce ovoce a zeleniny pochází z rozvojových zemí, je právě v nich tato složka ve stravě zastoupena nejméně.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele janek42
  janek42 (anonym)

  Naprosto souhlasím s tím že zdravá výživa je základem pro udržení optimální váhy a životní energie. Vždyť pokud máme doma nějakého čtyřnohého"miláčka" také mu dáváme dostatek živin v kupovaných granulích. Pokud napíšete na mail janek42"seznam.cz poradím jak na to u lidí!

  Lis 22, 2003
 • Obrázek uživatele Roman Čížek
  Roman Čížek (anonym)

  Souhlasím a doporučuji shlédnout mé webové stránky, které již situaci konkretně řeší: www.mujweb.cz/obchod/champion.juicer R.Č.

  Pro 16, 2003
 • Obrázek uživatele Roman Čížek
  Roman Čížek (anonym)

  Souhlasím a doporučuji...Souhlasím a doporučuji shlédnout mé webové stránky, které již situaci konkretně řeší: www.mujweb.cz/obchod/champion.juicer R.Č. POZOR - uvedené stránky byly nahrazeny viz.: www.odstavnovace.info Navštite nás poskytujeme mnoho informací nejen k uvedenému tématu.

  Led 07, 2011
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Pane bože co je to za reklamu?

  Led 07, 2011
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Odštavnovače jsou zbytečnost, jíst se má zelenina a ovoce v syrovém stavu...máte snad zuby? Neee? Dám si k svačině jablko a nebo zeleninu, tak ji jím a ne piju;-)

  Led 07, 2011
 • Obrázek uživatele hovnič
  hovnič (anonym)

  Nejlepší ovoce a zelenina jsou hovna. Zvláště od těch, co ovoce a zeleninu jedí. Máte to všechno předtrávené a připravené a z prdele to leze dokonce teplé!!! Doporučuji!!!

  Led 08, 2011
 • Obrázek uživatele Laskavý pisatel dovolí--
  Laskavý pisatel... (anonym)

  zelenina neochrání člověka před nemocí(píšeme o zelenině-né o Jablku-dámo!) Protože v zelenině již NENÍ žádná OCHRANA-vitamíny jsou FUČ-A tak je úplně jedno,zda ji piji jako šťávu,či chroupu jako KRÁLÍK!!!!!!!!!!

  Led 08, 2011
 • Obrázek uživatele JO
  JO (anonym)

  ALE PRODAVAČI-ODŠŤAVŇOVAČŮ TO NEŘEKNOU,KLIDNĚ SVÉ DREKY PRODAJÍ,. PO PÁR AKCÍCH SE NĚCO URVE-NEB JE TO MADE IN CHINA A VYHOZENÉ PENÍZE. zA TO SE DÁ NAKOUPIT PLNO fujtabl zeleniny..

  Led 08, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama