Pochutnejte si na květinách
Nejčastější jedlé květy:
Lichořeřišnice je nejčastějším zdrojem jedlých květů, které se spolu s listy, i plody používají pro přípravu salátů. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary, mladé výhonky a listy slouží jako koření. Obsahovou látkou je myrosin. Dále jsou zde glukosinoláty.
Růže má jedlé okvětní lístky, využívané odpradávna. Chutnost, vůně, a množství (úrodnost) jsou různé podle druhů tohoto početného rodu. Sklízejí se korunní plátky, které lze sypat na saláty, ovocné koláče nebo z nich vyrobit sirup, šťávu či ovocnou zmrzlinu. Kandované jsou ozdobou moučníků. Obsahují bioflavonoidy, třísloviny a slizy.
Sedmikrásky (chudobky) lze přidávat do salátů, polévek i do pomazánek, marinovaná poupata se používají jako kořenící přípravek. Obsahují silice, saponiny, třísloviny, stopy hořčin, organické kyseliny, flavonoidy a sliz.
Jedlé květy chryzantém různých druhů se využívají odedávna v Číně a Japonsku. Konzumují se mladé květy, které se před upotřebením někdy nakládají do sladkokyselého roztoku. Pro zdobení jídel byly vyšlechtěny speciální odrůdy. Květy chryzantém mají značný obsah fenolových látek a vykazují vysokou redukční aktivitu. Jsou studovány protirakovinné a protizánětlivé účinky.
Měsíček zahradní se u nás pěstuje jako okrasná letnička nebo léčivá rostlina. V některých zemích (např. ve Francii) se v minulosti hojně používal jako salátová zelenina a květy měsíčku sloužily k barvení másla, sýrů nebo jako náhražka šafránu. Čerstvé okvětní lístky se přidávají do rýže, salátů, smaženic, zapečených brambor a nákypů. Ulehčují trávení a vysokým obsahem karotenu blokují škodlivé účinky volných radikálů. Květy mají příjemnou chuť, obsahují značné množství karotenoidů, které jim dodávají nápadnou barvu a silice s protizánětlivými účinky. Působí baktericidně a cholereticky (zvyšuje tvorbu žluči).
Pampeliška má nejjemnější květy na jaře, později tuhnou a hořknou. Jejich využití mělo u nás dávnou tradici. Šlo o první jarní kvítky, které souvisely s oslavou velikonoc. Svařením s cukrem se z nich připravuje pampeliškový med a alkoholickým kvašením pampeliškové víno. Poupata se mohou nakládat do octa a konzumovat jako náhražka kapar. Květy pampelišky obsahují hořčiny, fytosteroly, třísloviny, silice, slizy aj.
Celá květenství prvosenky (primulky) se sbírají odštipováním, jsou vhodné jako jedlé květy a hlavně jako léčivá droga. Má účinek expektorační (zlepšuje vykašlávání) a antitusický (tlumí kašel). Účinnou složkou jsou saponiny (2 %) a fenolové glykosidy (3 %).
Bez černý je keř okrasný vzhledem, květem i plody. Květy a plody se zužitkovávají jako droga, z obojího se připravují nápoje, někdy alkoholické. Květenství se u nás připravuje smažením v těstíčku (kosmatice). Je vysoce hodnotné, obsahuje kromě základních živin a vitaminů také flavonoidy (rutin, kvercetrin), kyselinu chlorogenovou, slizy a třísloviny. Čaj z květů je prostředkem proti nachlazení, působí potopudně a je mírně diuretický. Extrakty z květů jsou surovinou pro výrobu přísad do nápojů pro děti.
Vonné květy akátů se používají jako náplň do koblih. Obsahují flavonoidni glykosidy a aromatické silice (nerol, fernezol).
Květy brutnáku Mají osvěžující okurkovou chuť. Plátek veky potřený máslem či bylinkovou pomazánkou, s několika kvítky brutnáku a snítkou petrželky navrch působí chutně a upraveně. Celá rostlina obsahuje obrovské množství minerálů, alantoin, slizové látky a má v rozumném množství relaxační a uklidňující účinky.
Květy hluchavky mají nahořklou chuť a obsahují třísloviny, silice, sliz, a další složky.
Květy macešky rozebrané na jednotlivé plátky jsou svojí kořenitou chutí přímo předurčeny k doplnění a ozdobě obložených mís a chlebíčků.
Afrikán - i přes jeho výrazné aroma lze květní plátky z rozebraných květů s mírou použít k přizdobení i přichucení např. chuťově málo výrazných zeleninových jídel.
Denivka - Poupata a květy se využívají odedávna v čínské kuchyni čerstvé nebo sušené. Kvete postupně a hojně velmi dlouho. Květy denivky obsahují desítky karotenoidů s antioxidačními účinky. Mají jemnou chuť.
Pozor: Konzumujte jen květy, o kterých bezpečně víte, že nejsou jedovaté. Jedovaté květy má například tulipán, zimolez, konvalinka, ostrožka. Při konzumaci květů by měli být opatrní alergici. Sbírejte květy pouze v čistém prostředí.
- Odpovědět
Pošli odkaz