Nová studie potvrdila, že psychická a fyzická kondice se dá výrazně zlepšit výživou

Vědci odhalili, že správná výživa s obsahem vitamínů a nutričních látek nejenže pohání naše tělo a zlepšuje kondici, ale poskytuje nám náskok i po psychické stránce.

Nový výzkum publikovaný v časopise Scientific Reports ukazuje, že správná výživa přímo souvisela s fyzickým a mentálním výkonem u aktivních mužů a žen v americkém letectvu.

Výzkumné subjekty z amerického letectva, které konzumovaly specializovaný výživový nápoj s klíčovými živinami, prokázaly zlepšení pracovní paměti o 11%, což vedlo k lepšímu zpracování informací, řešení problémů a multitaskingu.

Když byla výživa kombinována s cvičebním režimem, účastníci studie prokázali statisticky významné zlepšení v 80% měřených klíčových parametrech fyzické kondice a mentálních funkcí.

Dvojitě zaslepená studie  zkoumala účinnost optimální výživy a cvičení ke zvýšení kondice a kognitivních výkonů u populace aktivních mužů a žen v letectvu USA. Výzkumníci rozdělili 148 účastníků studie do dvou skupin po dobu 12 týdnů. Obě skupiny prováděly stejný tréninkový program, který zahrnoval vyvážený cvičební program složený z aerobního a odporového tréninku prováděného pět dní v týdnu. Kromě tréninkového programu dostala jedna skupina prototyp výživového nápoje, druhá skupina dostala placebo.

Studie ukázala, že cvičení spolu s přidáním vysoce bílkovinového výživového nápoje obsahujícího lutein, omega-3 mastné kyseliny, fosfolipidy, vitamin D a beta-hydroxy-beta-methylbutyrát (HMB) vedlo ke statisticky významným změnám ve srovnání se samotným cvičením.

Výsledky:

Zlepšená pracovní paměť o 11% (tj. zpracovávání informací a řešení problémů), která je předpokladem multitaskingu a při stresu je často narušena.

Zlepšená doba reakce o 6% - účastníci byli rychlejší a přesnější.

Zvýšená svalová hmota o více než dvě libry.

Snížení klidové srdeční frekvence o 8% - znamení zvýšené kardiovaskulární zdatnosti.

Klidová srdeční frekvence se zlepšila ze 71 tepů za minutu na 65 tepů za minutu.

„Výhody cvičení pro tělesné a duševní zdraví jsou dobře známy, ale tato studie ukazuje, jak může optimální výživa pomoci také posílit mozkové funkce,“ uvedl hlavní autor studie Chris Zwilling, Ph.D., postdoktorský výzkumný pracovník ve spolupráci s hlavním řešitelem studie Aronem Barbey, Ph.D. na Beckman Institute for Advanced Science and Technology na University of Illinois.

„Výsledky nás těší, protože poskytují kritický pohled na to, jak jednoduché změny ve stravě mohou mít velký přínos při pomoci lidem být v dnešním světě co nejefektivnější a nejproduktivnější.“

„Společnost Abbott zkoumá vliv výživy na funkci mozku již více než deset let,“ uvedl Matthew Kuchan, Ph.D., vědecký pracovník v oblasti zdraví mozku ve společnosti Abbott a spoluautor studie. „Tyto výsledky potvrzují, že kombinací správné výživy a cvičení mohou lidé, kteří čelí situacím s vysokým tlakem, zůstat fit fyzicky i psychicky, když to nejvíce potřebují.“

Na výzkumu se podílely: University of Illinois, Urbana-Champaign, Abbott a US Air Force.

Více informací na. https://www.prnewswire.com/news-releases/improved-mental-and-physical-co...

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Daša
  Daša (anonym)

  strava a z doplnku stravy je na to moc dobre magnezium a probiotika.Taky beru a cítím se moc dobře

  Říj 23, 2020
 • Obrázek uživatele Bara
  Bara (anonym)

  na tohle je nejlepší magnezium naturevia.cz/e-shop/nervova-soustava/magnesium-1-mega-835mg uvolňuje to tělo i mysl

  Říj 25, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama