Odpočinek po jídle

Výzkum, který měl za pomoci rentgenu určit, kolik času potřebuje lidský žaludek na plné strávení jídla, přinesl překvapivý výsledek: trávení trvá čtyři až pět hodin.

Při prvním pokusu dostali lidé běžnou snídani - obiloviny, chléb, vajíčka, kompot. Nato jim byl rentgenován žaludek. Zjistilo se, že je znovu prázdný za čtyři a půl hodiny po snídani. Stejní lidé dostali o pár dnů později stejnou snídani, tentokrát ale přibyly o dvě hodiny později rozmanité přesnídávky. Pak se opět měřil čas do vyprázdnění žaludku. Osoba, která snědla ke svačině zmrzlinu, měla v žaludku zbytky snídaně ještě za 6 hodin. Člověk, který dostal sklenici mléka a kousek koláče, neměl žaludek prázdný ještě po devíti hodinách. Stejně tak i třetí zúčastněný, který jedl sendvič s burskou pomazánkou.

Dva lidé pak znovu dostávali malé svačiny. První snědl každou půldruhou hodinu kousek chleba s máslem, ale zůstal bez večeře. Nestrávené zbytky snídaně mu zůstaly v žaludku ještě o 9 hodin později. Ten druhý dostal dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne malý kousek čokolády. Polovina nestrávené snídaně mu pak zůstávala v žaludku ještě za třináct a půl hodiny poté, co ji snědl.

Naše tělo tedy netráví jídlo účelně a bezezbytku, pokud mezi hlavními jídly přijímáme něco jiného než čistou vodu.

Pokaždé, když začínáme znovu jíst, stimulujeme činnost trávicích šťáv. Když začneme jíst jen pár hodin poté, co jsme přestali, náš žaludek tráví ještě předchozí jídlo, ale už se musí přeorientovat na nové a znovu zahájit trávicí proces. Ani na chvíli si přitom neodpočine. Žaludek přitom potřebuje pravidelné přestávky, protože trávení je náročná práce. Jestliže žaludku nedáme čas, aby se úplně zbavil předešlého jídla, může se proces trávení změnit v jistý druh zahnívání, který má za následek páchnoucí dech, sníženou hladinu energie a horší zdravotní stav.

Příliš časté jídlo také narušuje signalizaci hladu a sytosti. Často můžete mít dojem, že jste hladoví, a přitom jen pociťuje potíže s trávením.


Zdroj: Leslie Kenton - Štíhlá revoluce, nakladatelství Votobia

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele kexy
  kexy (anonym)

  souhlas se clankem, a to se jeste spousta lidi kolem nas prejida.. nezerte tolik!! ja jim minimalne po ctyrech hodinach.. ani se nedivim ze je obezita svetovym problemem, kdyz se i pri dietach doporucuje jist po trech hodinach...

  Črv 10, 2006
 • Obrázek uživatele rené
  rené (anonym)

  po jídle jdu chrápat!!!to je hotová věc!

  Feb 11, 2009
 • Obrázek uživatele Dandy
  Dandy (anonym)

  Tak tentokrát jsi zaspal skoro 2 a 1/2 roku.

  Feb 12, 2009
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Spíte-li kvalitně a dobře, nepotřebujete chrnět po jídle. Některým lidem to vyhovuje, ale zpravidla je lepší se vyspat v noci. Mně to procházelo na výšce, ale v posledních měsících se musím v práci trošku uskromnit. Navíc popolední únava přichází i bez toho, abyste jedli. To je vědecky prokázáno. Radši si přečtěte, jak zdravě spát, a nebudete muset usínat po obědě. http://www.kralovske-spani.cz/jak-spravne-spat/

  Lis 28, 2012
 • Obrázek uživatele Agata
  Agata (anonym)

  bych se spíš potřebovala vyspat, ale nemužu spát, takže to nejde jen tak, na povel ....holt problémy se spaním

  Led 20, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama