Panenský olivový olej - přírodní lék na cukrovku

Extra panenský olivový olej je podle italských vědců přírodním lékem na cukrovku. Studie římské univerzity La Sapienza prokázala, že toto "tekuté zlato" snižuje koncentraci glukózy v krvi (glykémie) a naopak zvyšuje koncentraci inzulínu v krvi (inzulinémie) u zdravých osob.

Studie zveřejněná v časopise Nutrition & Diabetes ukázala, jaké účinky má extra panenský olivový olej (italští vědci použili olej pocházející z provincie Viterbo) v prevenci a léčbě této choroby. Jedna desetigramová dávka extra panenského olivového oleje denně se chová jako ústně podávané antidiabetikum a má podobné mechanismy jako léky nové generace, jako jsou inkretiny, přírodní hormony produkované ve střevech, které snižují koncentraci glukózy v krvi. Extra panenský olivový olej zvyšuje množství inkretinů v krvi.

Výsledky výzkumu ukázaly, že “tekuté zlato“ snižuje glykémii a zvyšuje inzulinémii u zdravých pacientů, a tím otevírá zajímavé perspektivy využití u pacientů s cukrovkou, u nichž může být glykémie po jídle značně vysoká a potenciálně nebezpečná pro srdeční a oběhový systém. Dosud publikované studie na toto téma nikdy neozřejmily mechanismus působení oleje na metabolismus glukózy, uvedl podle italského deníku La Repubblica koordinátor studie Francesco Violi.

Vědci sledovali na Poliklinice Umberta I. univerzity La Sapienza glykemický a lipidický profil 25 zdravých osob, jimž podávali dávku deseti gramů olivového oleje v typicky středomořském jídle. V první části výzkumu podávali sledovaným osobám pokrmy, v nichž “tekuté zlato“ nebylo přítomno, ve druhé části jim naopak předkládali jídla s extra panenským olivovým olejem. Glykemický a lipidický profil analyzovali před jídlem a dvě hodiny po jídle.

Výsledky jejich bádání ukázaly, že dvě hodiny po jídle osoby, jimž byl olivový olej podáván, měly výrazně nižší hodnoty glykémie a vyšší hodnoty inzulinémie. Navíc u nich bylo zjištěno výrazné zvýšení inkretinu a výrazné snížení sérového cholesterolu. I ve srovnání se slunečnicovým olejem zlepšovala středomořská strava s olivovým olejem stav glykémie a cholesterolu po jídle.

“Následně byly uskutečněny pokusy na skupině diabetiků a již první výsledky jsou povzbudivé,“ konstatovali vědci. “Ve třetí fázi studie bude zdokonalena terapie s použitím extra panenského olivového oleje, která bude moci pacientům s cukrovkou nabídnout zcela přírodní alternativu bez vedlejších účinků,“ zdůraznili.

“Získané údaje jsou užitečné k tomu, abychom pochopili mechanismus, jak olivový olej pomáhá předcházet cukrovce,“ vysvětlil Francesco Violi. Redukce glykémie a cholesterolu po jídle otevírá nové cesty pro využití tohoto oleje v dietě s cílem předcházet kardiovaskulárním komplikacím plynoucím z aterosklerózy. “Nedávné studie ukázaly, že zvýšení hladiny glukózy a cholesterolu po jídle je potenciálně nebezpečné u pacientů s rizikem aterosklerotických komplikací. Snížení této hladiny by přineslo celkový prospěch,“ řekl Violi.
Zdroj: ČTK

Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Test na 25 lidech působí opravdu přesvědčivě.

  Zář 03, 2015
 • Obrázek uživatele zdena
  zdena (anonym)

  kde máte ty komentáře????????

  Zář 04, 2015
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Jsou informace obecně známe, o zdravé výživě a zdravem způsobu zivota! Takže jiz ve škole má zdravá výživa byt součástí základního vzdělávání jedince . Podle výsledků a znamek z tohoto předmětu a zdravotnich testu jedince by se měla počítat sazba za zdravotvi pojištění a progresivně zvyšovat u lidi obézních a nesportujicich! O kuřacích, fetacích a alkoholicich, vubec nemluve= 100% lecby a zdravotnich ukonu by si museli hradit Z VLASTNICH ZDROJŮ ZA CUKROVKU SI KAZDÝ MŮŽE SÁM! HAZARDUJí SE SVYM TĚLEM a my zdraví na ně dolácíme, je to nemoc z přežirani...kolik cukrovky je v Severni Koreji? Na Kubě začátkem 90 let rapidné vymizela cukrovka a kardiovaskularni choroby, Po te co Fidel zavedl zvláštní obdobi Je hroznĚ malo jedincu s vrozenou cukrovkou, VŠICHNI LIDÉ JSOU ODPOVEDNI ZA SVÉ TĚLO a ZDRAVÍ, NA TO MAJI ŠKOLY PORADNY INTERNET ATD.

  Zář 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama