Pitný režim v kostce

Co pít? Kolik pít? Kdy pít?

Co pít?

 • kojeneckou nebo filtrovanou vodu
 • stolní a pramenité vody
 • bylinkové čaje a zelený čaj (připravené z filtrované nebo kojenecké vody)
 • minerální vody s nízkou mineralizací

  Kolik pít?

 • za normálních teplotních podmínek nejméně 0,5 litru (maximálně 0,7 litru) na každých (i načatých) 15 kg hmotnosti ? 70kilový člověk: 70 : 15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litru ? zjednodušeně: 70 : 30 = 2,3 litru
 • v případě větších ztrát vody pocením: na každý 1 kilogram úbytku tělesné hmotnosti při fyzické aktivitě doplnit tekutiny v objemu 4 šálků (1 litr)
 • sledujte si barvu moči

  - čím tmavší, tím horší (jste dehydratovaný ? zvyšte příjem tekutin)

  - ze šťávy červené řepy může být růžová, jinak by měla být čirá

  Kdy pít?

 • ráno na lačno 0,3 ? 0,8 litru (podle hmotnosti)
 • mezi hlavními jídly (myslím tím mezi snídaní a obědem a mezi obědem a večeří )
 • nejméně během jídla

  - odvykněte si zapíjet jídlo tekutinou ? sliny jsou na trávení a pro sliznici důležitější než pivo a cola dohromady

  - každé sousto dobře rozžvýkejte

  - pokud máte po jídle žízeň, napijte se, ale nevypijte najednou mnoho (max. 2 dl tekutiny)

 • před spaním (ne moc -, abyste si zbytečně nerušil spánek buzením se na toaletu, ale nechoďte spát žíznivý - v noci mnoho vody vypotíte a vydýcháte)


  Zdroj: Návod na přežití pro muže, MUDr. Igor Bukovský
 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (15)

  • Obrázek uživatele hana
   hana (anonym)

   Kolem pití se dělá moc povyku.Nejdříve se tvrdilo pijte co nejvíc,potom si člověk přečte,že to zatěžuje srdce a přetěžuje ledviny.A teď výpočty.Když mám 61,5- mám počítat už o 15 kg víc a taky víc vody??!!Všeho s rozumem.

   Srp 27, 2007
  • Obrázek uživatele Mejla
   Mejla (anonym)

   Když piji více, jak 1,5l vody denně, pálí mně žáha. Proto používám převařenou vodu buďto mírně chladnou, nebo bilinné čaje. Jsem po infarktu a dříve jsem byl zvyklý pít Železnou Bohyni a tp. Dnes už jenom převařenou vodu z kohoutku. Kdysi (17 let, jsem měl vřed na dvanáctníku, ale vzhledem k dalším nemocem (osteoporoza, infarkt,deprese 25 let, jsem se rozhodl nepít alkohol vůbec), neslučuje se to i s léky, které užívám poměrně ve velkém množství.... Nevím, zda je to dobrá volba. Zdraví Mirek.

   Srp 28, 2007
  • Obrázek uživatele Vladimír
   Vladimír (anonym)

   Až na tu "zjednodušenou" matematiku, kdy 70 děleno 15 dá stejný výsledek, jako 70 děleno 30, a to 2,3 l denně.

   Čer 20, 2009
  • Obrázek uživatele Hana
   Hana (anonym)

   Tak jsem to propočítala a vyšlo mi 2,4 no tak to opravdu nezvládám.

   Pro 09, 2009
  • Obrázek uživatele Honza
   Honza (anonym)

   Velice častá otázka a předmět sporů na besedách okolo zdraví. Voda je úžasný nápoj důležitý k životu. Kolik bychom jí měli vypít ? Přibližně tolik, aby naše moč byla čirá - nejméně dva litry denně. Matematika je jen pomocná záležitost a vžilo se pravidlo, že váha krát 0,04. Na příklad 80 kg x 0,04 = 3,2 litru. Tak potom to minimum je pro každého dvě sklenice ( od hořčice) ráno, dvě dopoledne , dvě odpoledne a dvě večer. 8 sklenic po 2 deci je jen 1,6 litru a to je životní minimum. Když od toho odečtete kávičky a CoCaColy, bude toho ještě méně. Mluvíme o tom, kolik vypijeme čisté vody blížící se pramenité vodě. Statistiky říkají, že vypijeme dvakrát více slazených limonad, než před dvaceti léty. Tento návyk konzumovat slazené a balené vody vede k prudkému zhoršení zdraví. Dokonce na základních školách jsou instalované automaty na slazené nápoje i kávičku. Voda je také v zelenině a ovoci.Tvrdí se, že v rostlinách je živá voda. Tak když vypijeme 1,6 litrů pramenité vody a sníme přiblížně 1,6 kg ovoce a zeleniny, tak se přiblížíme k denní potřebě. Málokdo se tekutinou předávkuje. A když....tak WC jsou vždy někde blízko.

   Pro 10, 2009
  • Obrázek uživatele !
   ! (anonym)

   Už se zase hlásí aloe gel, kupujte to všichni!

   Pro 10, 2009
  • Obrázek uživatele Filouš
   Filouš (anonym)

   Začla jsme pít Ondrášovku a jiné minerálky, pak mi to jde, dostat se do těch tří litrů denně, jinak ne

   Srp 14, 2010
  • Obrázek uživatele milka
   milka (anonym)

   Vzpomenete si tady někdo že před takovejma 20 lety a dříve nikde a nikdo nenabádal kolik se toho má vypít??!!Myslím že je to VELKÉ BŮŮŮM!!!a jen reklama aby se vypilo co nejvíce balené vody a výrobci měli kšeft!Pamatuji si za totálu jsme pili malinovku a občas se koupila žlutá limča a pak vodu z kohoutku se štávou a nikdo a nokde nás nehonili co máme vypít myslím že je to VŠE JEN JADNA VELKÁ REKLAMA

   Srp 14, 2010
  • Obrázek uživatele Ferda
   Ferda (anonym)

   Začla jsme pít Ondrášovku...taky pijeme ondrášovku, ona je dobrá i pro malé děti, má nízký obsah soli

   Srp 27, 2010
  • Obrázek uživatele Jana
   Jana (anonym)

   Balené vody jsou jen o reklamě a tahání peněz z lidí. Chce to pít bez bublinek které ničí žaludek. My to doma vyřešili kvalitním filtrem na městský řad a jsme moc spokojeni.I manžel,který nikdy moc vody nevypil ji má rád.Chutná mu a moc sixchválí i zlepšení bolesti kloubů.

   Srp 27, 2010
  • Obrázek uživatele franti
   franti (anonym)

   Ak cvičíte, tak počas toho môžete vypotiť aj liter tekutín za hodinu! Viac an http://www.tribulus.sk/sk/dodrzujete-spravne-pitny-rezim

   Čer 14, 2011
  • Obrázek uživatele Hana
   Hana (anonym)

   Když denně vypiji jenom půl nebo skoro litr stane se něco ?

   Led 25, 2012
  • Obrázek uživatele !
   ! (anonym)

   Zaděláváš si na ledvinové kameny.

   Led 26, 2012
  • Obrázek uživatele adam
   adam (anonym)

   Nepiji žádné minerálky ani hotové limonády, jen vodu z vodovodu, je totiž kontrolovaná Hygienou a tak je nezávadná. Bláboly o pitném režimu mě nezajímají, piji, když mám žízeň a nesleduji kolik toho vypiji, tělo si samo řekne. Nejsem ovce, abych se nechal manipulovat reklamou.

   Led 30, 2012
  • Obrázek uživatele Minerálky
   Minerálky (anonym)

   Když denně vypiji jenom...Ahoj, pitím minerálek které obsahují velké množství minerálů a to nejenom Magnéska. Dostáváme do těla velké množství minerálů. Tělo je neumí zpracovat jelikož se jedná o anorganické (neživé). Tak si je tělo postupem ukládá. Většinou v tepnách a tím dochází ke křehkosti tepen a jejich praskání. -četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 500 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 8 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 80-82Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg. Známí z 114Kg na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pošlu Vám základní informace: mail: disc@wo.cz pepa1

   Led 30, 2012

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama