Pizza, brambůrky a čokoláda jako drogy

Některé pokrmy vysílají do mozku takový impuls, že navozují pocity potěšení a my si je žádáme znovu a znovu. Čokoládové výrobky a některé další zpracované potraviny zkrátka působí jako drogy.

Některá jídla, která mají v oblibě mlsouni, třeba pizzu, smažené bramborové lupínky nebo čokoládu, navozují v mozku stejné mechanismy odměny, na jaké působí drogy. Takový je alespoň závěr obsáhlé studie Michiganské státní univerzity, v níž její autoři obviňují některé pochutiny, že “z nás činí otroky“, neboť jim často obtížně odoláváme, když se ocitnou před námi nebo když nám je někdo nabídne.

    Již předchozí výzkumy na zvířatech ukázaly, jak jsou některé chuťově výrazné potraviny či pokrmy obsahující sacharidy a umělé rafinované tuky, bílou mouku a cukr schopny vyvolat chování podobající se závislosti. Nyní američtí experti prokázali, jak některé pokrmy vyvolávají v lidském mozku pocity potěšení a stimulují jej, aby se jich znovu dožadoval.

    Chutné pamlsky tedy v mozku vyvolávají takové reakce, které se podobají reakcím na cigaretu, alkohol a drogu. Když je totiž začnete jíst, jen těžko víte, kdy přestat. Nic takového se však neděje, když se na stůl přinesou “light“ pokrmy. Efekt závislosti ale nevzniká u potravin jako je rýže nebo losos.

    Studie, o jejíchž prvních výsledcích autoři informovali už před rokem, ukazuje nové prostory pro odtučňovací diety ušité na míru. “Můžeme pozměnit způsob, jakým přistupujeme k léčbě obezity,“ říká farmakoložka a spoluautorka studie Nicole Avenová z Icahn School of Medicine of Mount Sinai v New Yorku. “Můžeme předepisovat diety s vynecháním některých potravin, podobně jako když se léčí závislost na drogách či alkoholu,“ citoval ji italský deník Corriere della Sera.

    Lze snadno prokázat, že zpracované potraviny a tuky a cukry, jako jsou čokoláda, pizza, brambůrky nebo zákusky, jsou zdraví škodlivé, protože se jich často jí více, než je zdrávo. Množství těchto pochoutek ale není snadné omezit. Avenová požádala 504 účastníků studie, aby označili pokrmy, po nichž jim bývá těžko. Používali přitom dotazník, v němž měli uvést, kolikrát opakují věty typu: “Jím tak dlouho, až se cítím fyzicky špatně“ či “Bývá mi těžko z jídla“.

    Dřívější výzkum Scripps Research Institute na Floridě již prokázal vztah mezi výživou a závislostí. Na pokusu s laboratorními myšmi vědci dokázali, že organismus přijímá potraviny označované jako junk food (jídlo považované za nezdravé pro jeho velmi nízkou nutriční hodnotu a bohaté na tuky a cukry) jako nefalšovanou drogu. Rozdíl mezi jídlem a drogou je dán tím, že u jídla dospějeme k pocitu sytosti, který při užívání drog chybí.

    Laboratorně bylo prokázáno, jak tyto potraviny působí na receptory neurotransmiteru dopaminu, stejně jako když se berou drogy. Tak lze dospět k fyzické závislosti. Jestliže tyto receptory nejsou stimulovány, tělo se cítí ochuzeno o látku, které se v důsledku toho dožaduje jako tělu vlastní. Tím vzniká závislost.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Kam až
  Kam až (anonym)

  ta vaše "droga",pizza,brambůrky a čololáda jde?do prdele!

  Kvě 05, 2015
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  U nás se to pojídalo ve velkém. Hlavně brambůrky, nebylo problém zlikvidovat třeba 3 pytlíky za den. Už mi to přišlo opravdu hodně a chtěla jsem s tím něco dělat. Zkoušela jsem je nekupovat a dětem to zakazovat, ale to nemělo úspěch. Podařilo se mi to stáhnout na maximálně 1 pytel brambůrek za den, ale ani to asi nebude úplně super pro zdraví...

  Zář 27, 2021
 • Obrázek uživatele Adoprdele
  Adoprdele (anonym)

  Ne, Karolíno, ani to nebude super. Záleží, kolik je na ten pytlík brambůrek lidí, ale i tak to prostě zkracuje dětem život. Chtělo by to nahradit tuhle drogu něčím zdravým. Třeba zeleninou, ovesnýma vločkama nebo jogurtama. Ale ty tři pytlíky brambůrek, to už je docela horor, takže blahopřeju k pokroku.

  Zář 27, 2021
 • Obrázek uživatele '
  ' (anonym)

  " ... čokoláda...jsou zdraví škodlivé, protože se jich často jí více, než je zdrávo". Kdo stanovil, kolik je zdrávo a kolik už není zdrávo? Údaj "více než zdrávo" neříká vůbec nic.

  Zář 28, 2021
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Tak úplně málo to není, ale rozhodně je to alespoň základ úspěchu. U nás to bylo podobně, než jsem to zarazila a začala jsem kupovat zeleninové brambůrky, které jsou ba naopak ještě zdravé.

  Zář 29, 2021
 • Obrázek uživatele Adoprdele
  Adoprdele (anonym)

  Ba naopak asi zdravé úplně nebudou. Dokonce bych tipoval, že nejsou o nic zdravější než ty bramborový. Problém brambůrek není vůbec v tom, že jsou z brambor. Ale v tom, že se smaží na oleji.

  Zář 30, 2021
 • Obrázek uživatele Karolina
  Karolina (anonym)

  Zeleninové? Jaké?

  Říj 01, 2021
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Kupuji Kimchi Chips, tedy brambůrky vyrobené ze sušené fermentované zeleniny. Má to velmi zajímavou chuť a jsou lehce pikantní. U nás to teď jede ve velkém, doporučuji vyzkoušet. Objednala jsem si je z obchodu kimchiclub .cz

  Říj 03, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama