Pochybnosti o pravosti biopotravin

Poptávka po biopotravinách v Česku rok od roku roste, s tím se množí i dotazy spotřebitelů, zda produkt, který kupují, je opravdu bio nebo tak jen vypadá. Pokud mají lidé pochybnosti nad etiketou výrobku, mohou si ověřit jeho pravost v registru ekologických podnikatelů, který najdou na stránkách ministerstva zemědělství.

Každý výrobek, který je označen jako bio, musí být zároveň certifikován. Inspekční společnost Bureau Veritas platnost těchto certifikátů bio ověřuje jak u tuzemských, tak zahraničních dodavatelů, kontroly jsou přísné a velmi detailní.

„Řešili jsme případ, kdy si zemědělec pořídil o jeden kus „konvenčního skotu“ navíc do svého „bio stáda“. Okamžitě musel řešit nápravná opatření, celému stádu se prodloužilo přechodného období,  to znamená, že maso  se nesmí po vymezenou dobu označovat jako bio,“ přibližuje Iva Vrkočová z Bureau Veritas, která patří v Česku mezi čtyři společnosti s oprávněním pro kontrolu a certifikaci v ekologickém zemědělství.

„Jako kontrolní firma dohlížíme na celý výrobní proces a  máme možnost záchytu rizikových zemědělců, kde evidentně hrozí nedodržování předpisů nebo velmi obtížné dodržování. Stává se, že po osobním rozhovoru a detailnějším průzkumu farmáři nedoporučíme, aby do systému ekologického zemědělství vstupoval. Tímto chráníme spotřebitele před rizikovými faktory,“ uzavírá za Bureau Veritas Iva Vrkočová,“ vedoucí oddělení  zemědělsko-potravinářských komodit.  

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Bob
    Bob (anonym)

    Zajímalo by mě jak máte ošetřeno aby kontrolovaný zemědělec kontrolory neuplatil.

    Zář 29, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama