Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Potraviny, které mohou způsobit dnu

Dna je typem artritidy, který se vyskytuje kvůli přítomnosti vysokého množství kyseliny močové v těle. Tato kyselina močová se tvoří v důsledku metabolismu purinů, které jsou obsaženy v některých potravinách. Některé potraviny mohou způsobit zvýšení hladiny kyseliny močové a tedy i zhoršení symptomů dny.

Mezi potraviny, které mohou způsobit dnu, patří například:

 1. Maso: Všechny druhy masa obsahují puriny, ale červené maso a vnitřnosti jsou největšími viníky. Proto se doporučuje omezit konzumaci masa na několikrát týdně a zvolit si kvalitní maso s nízkým obsahem tuku.

 2. Alkohol: Pivo a tvrdý alkohol jsou nejhorší pro lidi s dnavými příznaky. Alkohol zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi a může způsobit zánět kloubů.

 3. Mořské plody: Krevety, humři a krabi jsou bohaté na puriny a mohou způsobovat zvýšení hladiny kyseliny močové v těle.

 4. Sladkosti: Potraviny bohaté na fruktózu, jako jsou sladké nápoje a džusy, mohou také způsobovat zvýšení hladiny kyseliny močové v těle.

Nicméně existují i zdravé potraviny, které jsou bohaté na puriny a nejsou vhodné pro lidi se zvýšeným množstvím kyseliny močové. Například:

 1. Luštěniny: Hrách, fazole a čočka jsou bohaté na puriny, ale mohou být součástí zdravé stravy. Doporučuje se omezit jejich konzumaci na jednu porci denně.

 2. Ovesné vločky: Ovesné vločky jsou zdravé a bohaté na vlákninu, ale také obsahují puriny. Pokud se člověk s dnavými příznaky rozhodne jíst ovesné vločky, měl by omezit jejich konzumaci na malé množství.

 3. Zelenina: Některé druhy zeleniny, jako jsou špenát, květák a hrášek, obsahují puriny. Pokud se konzumace zeleniny s vysokým obsahem purinů omezuje na přiměřené množství, mohou být tyto druhy zeleniny součástí zdravé stravy. Doporučuje se jíst více zeleniny s nízkým obsahem purinů, jako jsou mrkev, okurky, rajčata a salátové listy.

 4. Ořechy: Ořechy jsou zdravé a bohaté na proteiny a zdravé tuky, ale také obsahují puriny. Doporučuje se omezit konzumaci na malé množství.

 5. Pšenice: Pšenice je základní surovinou pro výrobu chleba a těstovin. Obsahuje puriny, ale může být součástí zdravé stravy, pokud se konzumuje v přiměřeném množství.

 6. Mléčné výrobky: Mléčné výrobky jsou bohaté na proteiny a vápník, ale také obsahují puriny. Doporučuje se omezit konzumaci na malé množství a volit produkty s nízkým obsahem tuku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 7.  

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele Miroslava
  Miroslava (anonym)

  takže mám být hlady? to už nemůžu nic!!!! jsem diabetik a když vynechám všechny vyjmenované potraviny, tak budu hlady!!!

  Kvě 04, 2023

Přidat komentář

Reklama

Reklama