Potraviny mohou zabíjet

Přes 2,2 mil. úmrtí ročně způsobují na světě nemoci z potravin. Za více než 200 chorob, od průjmů až k rakovině, jsou zodpovědné potraviny zasažené viry, bakteriemi, parazity či chemickými látkami.

Při příležitosti  Světového dne zdraví s mottem “Bezpečné potraviny dělá celá cesta z farmy na talíř“ to  7. dubna novinářům řekla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová s tím, že bezpečnost musí být dodržena ve všech krocích řetězce od výroby potravin až po jejich konzumaci.

V ČR se vyskytují tyto infekce v poměrně vysokém množství. V roce 2013 bylo zaznamenáno 45.548 případů střevních infekčních nákaz, o 3,5 procenta více než v roce předchozím. Hospitalizováno s nimi bylo 16.973 lidí, z nich 247 zemřelo, převážně šlo o seniory,“ doplnila česká data Jarmila Rážová z ministerstva zdravotnictví.

V EU je každoročně hlášeno 85.000 případů salmonelózy, náklady na léčení se šplhají ke třem miliardám eur (přes 82 miliard korun). Při epidemii krvácivých průjmů vyvolané bakterií escherichia coli v roce 2011 onemocněly v 16 zemích 4000 lidí, z nich 55 zemřelo. Ztráty pro farmáře a firmy dosáhly 1,3 miliardy dolarů (32,7 miliardy korun).

K nárůstu počtu případů podle Rážové přispívá porušování hygienických zásad, ať už v potravinářství a pohostinství, či doma, kde lidé s jedním vybavením zpracovávají syrové maso i zeleninu a špatně potraviny skladují.

Pro větší ochranu v profesionální síti posílilo Česko od letoška kontroly ve stravovacích provozech, kterých je přes 70.000. Vedle hygieniků je kontrolují také Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. “Z hlediska spotřebitele je to dobře, protože kontroly mohou být četnější,“ ocenila Rážová.

Akutní potravinové choroby, označované jako otrava jídlem, vyvolávají bakterie salmonela, kampylobakter, stafylokok či escherichia coli.

Příznaky akutních otravy se mohou objevit od jedné hodiny do několika týdnů od požití, postiženého může trápit nevolnost, zvracení, průjem a křeče v žaludku. Většina lidí se uzdraví bez zásahu lékaře. Doporučuje se klid na lůžku.

Lidé s horečkou nad 38 stupňů Celsia a vážně dehydrovaní by měli vyhledat lékaře. Novorozence a malé děti by v každém případě měl prohlédnout lékař. Více ohroženi při otravě potravinami jsou senioři, děti a novorozenci, těhotné ženy s lidé s oslabenou imunitou.

WHO upozorňuje, že v globalizovaném světě je nutná pro zajištění bezpečnosti potravin spolupráce zdravotního sektoru, zemědělství, potravinového průmyslu, přepravy potravin, stravovacích zařízení, ale i samotných spotřebitelů.

Základem pro spotřebitele je dodržet pět klíčů k bezpečným potravinám. Jsou to čistota a správné mytí potravin, oddělování syrových a hotových potravin, dostatečná tepelná příprava, skladování v adekvátní teplotě a používání pitné vody a kvalitních surovin při kuchyňské přípravě.

Informace o zajištění bezpečnosti potravin v ČR jsou dostupné pro laiky i odbornou veřejnost na www.bezpecnostpotravin.cz a www.viscojis.cz.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (126)

 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  "Potraviny mohou zabíjet". Chybný nadpis článku. Patří do něj slovo "musí". Jinak by nebyly dotovány.

  Kvě 26, 2015
 • Obrázek uživatele To se divím.
  To se divím. (anonym)

  Pokud stát něco dotuje (například zemědělskou výrobu), tak to dělá proto, aby zabíjel daňové poplatníky? Většina států nemá zájem fysicky likvidovat žádnou velkou kategorii svého vlastního obyvatelstva. Lidé jsou buď klienty státu (děti, nezaměstnaní, penzisti, krypli, magoři apod.), nebo jsou nuceni péči o klienty státu platit (pracující, podnikatelé). Kdyby nebylo klientů, velká část státní byrokracie by si hledala jen velmi těžko záminku pro svou existenci. Kdyby nebylo daňových poplatníků, zas by tu byrokracii neměl kdo platit. Téměř každý člověk se tak státu hodí.

  Kvě 26, 2015
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  Různé chemické látky a náhražky mají negativní vliv na zdraví. A je to výhodné, a dobrý obchod. Podnikatel ušetří a vydělá. Zdravotnictví a farmaceutické firmy taky, protože lidi budou nemocní.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  Různé chemické látky a...Chemie v potravinách je dnes samozřejmostí. Kdo kdy viděl, aby např, jogurt vydržel tři měsíce ? Jenže tomu také odpovídá jeho složení. Já osobně jsem se setkal s něčím, co se vydávalo jako nízkokalorický jogurt. Složení bylo - modifikovaný škrob, arabská guma, titanová běloba, konzervanty, emulgátory, ochucovadla, mléčná syrovátka a ještě pár složek, které si už nepamatuji. I když jsou možná tyto složky zdravotně neškodné, je to obrovský podvod na lidi, neboť co má dělat v jogurtu škrob, titanová běloba a další nesmysly ? Pravý jogurt je přece jen z čistého mléka, nebo se snad mýlím ?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  Fluor a hliník jsou škodlivé látky pro zdraví, a mozek. Již za Hitlera se v lagrech přidávali velké dávky fluoru do vody. Lidé byli nemocní, a ovladatelni otroci. Pokud se to vědělo tenkrát, tak proč se ještě dnes přidává do různých věcí? Blbost? Záměr?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Chemie v potravinách je dnes...: I když jsou možná tyto složky zdravotně neškodné, je to obrovský podvod na lidi, neboť co má dělat v jogurtu škrob, titanová běloba a další nesmysly ? Pravý jogurt je přece jen z čistého mléka, nebo se snad mýlím ? Podvodem by to bylo, kdyby se ty složky před spotřebiteli tajily. Tak tomu však není. Pokud jde o vaše chápání pojmu "pravý jogurt", mám pochybnosti, zda takový termín potravinářství vůbec zná, a pokud ano, zda jej definuje stejně jako vy. Chcete-li však jogurt jen z čistého mléka, nic vám nebrání, abyste si ho sám vyrobil, nebo někomu jinému takovou zakázku zadal. Případně můžete zkusit právě takový jogurt profesionálně vyrábět pro jiné, kteří za něj budou ochotni platit. Iniciativě se meze nekladou.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Různé chemické látky a...: Zdravotnictví a farmaceutické firmy taky, protože lidi budou nemocní. Farmaceutické firmy možná, nicméně zdravotnické služby jsou z velké části hrazeny z povinných odvodů veřejného zdravotního pojištění. A to je de facto druh daně, výše jejíhož výběru závisí na legislativně definovaném základu, procentuální sazbě a maximální výši, na zaměstnanosti a na průměrné mzdě. Je-li populace všeobecně málo zdravá, veřejnému financování zdravotnictví to příliš nepomůže.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Hnupe,
  Hnupe, (anonym)

  : I když jsou možná tyto...Že se to tam uvádí to složení by měl být v demokracii snad standard.jde na o to,že to tam nemá co dělat. Spíš by mě zajímalo, jestli vůbec makas, když máš čas na každém vláknu skoro všude vše komentovat?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Vse se týká centrálního nervového systému (CNS): Uz' jsem psal v jiném vláknu o nebezpecí v jídlech,konkrétne o E621,Glutamátu.Doktorka.cz potvrzuje má slova a v clánku: "4 složky potravy, které mohou otrávit váš mozek" se dozvíte více + dalsí 3 neméne nebezpecné látky.Pridávám varování i pred Fluorem,jehoz' úcinky na CNS jsou stejne nebezpecné! Pokud se vyhnete temto látkám,vyhnete se nebezpecí poskození mozku - v zásade citové oplostelosti a projevum agrese.Ct'ete slození potravin,opravdu si do obchodu noste treba lupu,kdyz' to písou 1mm vysokým písmem. Glutamát a Stimulancia (Pervitin,Kokain,Kofein) se v mozku chovají podobne,po urcité dobe konzumace dochází k poruse osobnosti,díky nesprávné cinnosti CNS. Proc nás tedy trávejí? Protoze v nás zabíjejí lásku!!! 1./ Zít s láskou totiz' znamená zít s otevreným srdcem i myslí a to Oni nechtejí!Máme být zlé,sobecké atomizované a netecné stádo ovcí a také,ze jím jsme,a to v cím dál,tím vetsím poctu. 2./ S láskou v srdích by jsme se totiz' rychleji mnozily,coz' by vedlo k válkam,ve snaze zabránit premnození.Takto se ale zabíjíme samy navzájem - vztahy kolabují,rodiny se rozpadají,nenávist,deprese a ruzné poruchy osobnosti jsou v lidech castejsí,nez' empatie a láska (která je rovnez' chemickým produktem mozku..). 3./ S láskou v srdcích by spolecnost zila tak,ze by nebylo tolik potreba Policistu°,soudu°,veze?ského dozoru,psychiatru° ani terapeutu°,nebo K-center. Tím by ale tito vyjmenovaní ztratili klientelu,takze duvod proc' nás poskozovat je i ekonomický...

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Že se to tam uvádí to...Co máš na práci ty, když máš čas se zajímat o mě? To já na tebe čas nemám - já komentuju vždycky jen k věci.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Vse se týká centrálního...To je opravdu úchvatný monolog. K jaké sektě patříš?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele To je sranda
  To je sranda (anonym)

  důchodci si vjeli do vlasů nebo do pleší?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele no,
  no, (anonym)

  Co máš na práci ty, když...Já když kamkoliv náhodou vlezu, ses prakticky všude. Každého komentujes, všemu rozumíš. Asi tak nějak.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Robin
  Robin (anonym)

  To je opravdu úchvatný...K té tvojí asi ne...

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele důchodci?
  důchodci? (anonym)

  důchodci si vjeli do vlasů...Proplachni si mozek, jestli tam v té kouli něco takového máš hihi.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Mám cukrovku a tak nakupuji a vařím dietně. Je to drahé.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Pro"D": nejsem ze zádné sekty,jen jsem se pokusil poradit tem chytrejsím,kterým není lhostejné,co jedí,nebo co dávají jíst svým detem.Doktorka.cz podle tebe také patrí do nejaké sekty,kdyz píse o jedech v potravinách?Holt,chytrému napovez,... Za 2.- mám dost nacteno na to,abych si mohl dovolit napsat to,co jsem napsal a nedopoustel se fabulace.Chces zdroje?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Pro"D": nejsem ze zádné sekty,jen jsem se pokusil poradit tem chytrejsím,kterým není lhostejné,co jedí,nebo co dávají jíst svým detem.Doktorka.cz podle tebe také patrí do nejaké sekty,kdyz píse o jedech v potravinách?Holt,chytrému napovez,... Za 2.- mám dost nacteno na to,abych si mohl dovolit napsat to,co jsem napsal a nedopoustel se fabulace.Chces zdroje?

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele xx
  xx (anonym)

  Pro"D": nejsem ze...Ignoruj příspěvky "D" , píše vždy k jakémukoli tématu. Nikdy s nikým nesouhlasí, provokuje a odsuzuje. Nemocná je.:-) Tady tráví asi hodně času, když pustím comp a nakouknu sem , je tu kdykoli:-) Já mám trochu odlišný názor než ty, ale v jádru totožný. Odlišný v tom, proč se tak děje. Ale je to účelově promyšlený útok na populaci vůbec. Nejhorší je, že se nelze moc bránit. Chemii cpou do mouky, cukru, cigaret, kamkoli. Lidi, co chtějí jíst zdravě si sami vaří od základu, pečou chleba..Jenže ze surovin již "ošetřených"

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele taky se mi zdá,
  taky se mi zdá, (anonym)

  Ignoruj příspěvky...že je to nějaká stará zamindrákovaná osamocená důchodkyně s kočkou na klíně, která sere všechny včetně svých dětí, které se za takovou matičku stydí.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Pro "xx": Souhlas a diky za ta slova;prislo mi relevantni vlozit muj prispevek do tohoto vlakna - pokud s tim nekdo nesouhlasi,je to samozrejme jeho nazor... Take,o kolik by mohli byt potraviny levnejsi,nebyt v ni te chemie - ktera neni zdarma...A napr.Milka pro Cechy a pro Nemce?Rozdil je v kvalite i chuti.. Trpim citlivosti na soju,takze 80% sortimentu (nastesti) nemohu jist,sladkosti skoro zadne,ve vsech je s.lecitin...A pokud je slunecnicovy,je zarucene GMO,takze to taky neberu.. Glutamat je pro CNS prusvih nejvetsi,o tom zadna...(zajimave,ze v Maggi od Nestle je,ve Vitane ne...).

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  mamute;nebyl ten "jogurt" nahodou z Polska?Uz' jsem si vsiml,ze k nam (nejen) ze Severu chodi same "chut'ovky"... :-(

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Pro"D": nejsem ze...Tak sem teda dej ty své zdroje, ať je nějaká sranda.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Kdyz' neco chci,slusne o to pozadam!
  Kdyz' neco chci... (anonym)

  Proto ti jako prvni doporucuju precist Pravidla slusneho chovani...

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Proto ti jako prvni...Mám dojem, že si tu kladeš nárok na příliš velký respekt a zdvořilost z mé strany. To samé však neprojevuješ vůči mně ani náhodou. Takže se s tím výčtem svých pramenů nemusíš namáhat - za daných okolností o něj nestojím.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele xx
  xx (anonym)

  Tak jsem se vrátila domů, zapla comp a kdo tu je? Opět D a zase se pře:-)Jak můžeš žít takový život? Když tě to baví celé dny, tak se alespoň stále nepředváděj a nehádej.

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  "Tak sem teda dej ty své zdroje" mi jako zpusob slusne vedené diskuse ci projev pozadavku neprijde,ale alespon nepouzívás vulgarismy... Jinak,ten odkaz dám samozrejme rád pro kazdého,kdo stojí o to znát pravdu o tom,kdo je kdo a o co mu jde.Budu rád,pokud si tuto knihu precte co nejvíc lidí.Pravdivých informací není nikdy dost. Titul: Martin Herzán - Totalitní svetovláda Stahujte zdarma ve formátu pdf.Srandu ovsem necekejte,není to sbírka aforismu,jak si mozná "D" myslí,ale celkem dost závazné ctení!

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  A pro "D":respekt si nevyzaduji a zdvorilost na urcite urovni povazuji za samozrejmost.Ja sam nikoho nenapadam,ani nezpochybnuji uvahy jinych - alespon pokud vim,ze tyto se zakladaji na pravde. A pokud "nekdo" nema zajem o poznatky,je to samozrejme jeho rozhodnuti..

  Kvě 27, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  "Tak sem teda dej ty...Tu Herzánovu "Totální světovládu" jsem našel zde: http://tinyurl.com/pcppdz8 Autor sice v úvodu daného textu tvrdí, že jeho tvrzení jsou podložena fakty, nicméně sám je nedokládá žádnými prameny, ačkoli se zmiňuje o celé řadě reálných či domnělých skutečností či událostí, kterým dává velmi specifický interpretační spin. To není můj šálek čaje. Já mám rád naopak autory, kteří pracují s náležitě ocitovanými prameny a nezávisle dobře ověřitelnými informacemi, a vyvozují z nich logické závěry, které neodporují základním principům kritického myšlení. Rád bych se ještě závěrem vyjádřil k té výrobě potravin s použitím chemických přísad. Sám jsem se na něčem podobném ještě nedávno sám podílel, takže dobře vím, že výrobcům takových potravin jde - jako jakýmkoli jiným podnikatelům - prostě o zisk pro svůj business. Představu, že jsou podobní lidé účastni na nějaké dalekosáhlé konspiraci, která má lidem sebrat lásku či je předčasně zahubit, proto mohu zcela bezpečně odkázat do sféry naprostých chimér.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  mamute;nebyl ten...Bohužel, byl od našeho (?) výrobce (tedy alespoň podle jména). Nepátral jsem ale, komu firma patří. Možná, že bych se divil.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  : I když jsou možná tyto...Děkuji za radu. To si za chvíli můžu také začít sám šít šaty, vyrábět benzín nebo pivo aj. Máte sice pravdu v tom, že z čistě právního hlediska to vysloveně podvod není, neboť spotřebitel je upozorněn na složení výrobku, ale to mám běhat po obchodě s lupou a svazkem organické a anorganické toxikologie, abych zjišťoval u každé položky nákupu, z čeho je ? Je zajímavé, že EU např. zakázala používat název Pomazánkové máslo, protože prý není z pravého másla. Ale název Jogurt, který je z nějakého škrobu a bůhvíčeho jí nevadí.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Děkuji za radu. To si za...Dobře tedy. Když se vám to líbí, považujte se za oběť. Vnímejte jogurt z čistého mléka, po kterém tak toužíte, jako nedostižnou metu pro zbytek vašeho života, a i nadále veřejně fňukejte, že jej nikdy neokusíte. Nicméně vězte, že v kapitalismu existuje i alternativa. Jsou to lidé positivní, akceschopní, ziskuchtiví a pragmatičtí. Takoví dosáhnou, co si usmyslí. Tvrdě za to bojují, a jejich úsilí nakonec bývá korunováno úspěchem.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  Dobře tedy. Když se vám to...V kapitalismu jsou lidé pozitivní? Jistě, ti co nás krmej sra. Kama,dělají z nás otroky atd.hmm,o hospitalizaci Uvazujes?

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele jistě,
  jistě, (anonym)

  Dobře tedy. Když se vám to...Každého ojebat, okrást a dosáhnout svého. To jsou tvé vzory?

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele debile,
  debile, (anonym)

  Dobře tedy. Když se vám to...Ten jogurt z čistého mléka jsme běžně denně jedli za komunistů. Tak se prober z rause.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Pro "D":zda se,ze uvod do knihy ti postacil k utvoreni nazoru na obsah,k tomu neni co dodat. Ja tu knihu ale precetl celou a to,co v ni je psane,mozna nekdo pred lety nekdo mohl povazovat za hypotezu nebo konspiraci - dnes se ale muze kazdy sam na vlastni oci presvedcit o tom,ze je to pravda,dukazy jsou vsude kolem nas - v realu i na netu. Hodne lidi ale pravdu videt nechce,bud' ho nezajima,nebo mu lez vyhovuje,bo je sam jeji soucasti.Ja ale vidim,co sem jde z u.s.,vidim i to,ktera strana leze do zadku tem,co si podrobuji svet. Vsak on cas ukaze,a ti co pochybuji,budou uz brzy velmi prekvapeni...

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pro stát je výhodné, když důchodci co nejdříve zaklepou bačkorama, protože jim nemusí platit důchody a zdravotní péči. Proto se hranice odchodu do důchodu stále zvyšuje a důchody se 1x za 3 roky "zvyšují" o symbolickou částku, která nekryje ani část inflace.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  Pro stát je výhodné, když...Máš pravdu. Navíc se zvýhodnuji neprizpusobivy,a navíc nám sem chtějí nasrat další z Afriky, kteří jsou horší než naši.tlacme na politiky!!! Nechci tu ani jednoho jinak zazalovat pro vlastizradu,a vystoupit z EU.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  Pokud stát něco dotuje...Stát nemá zájem lidi fyzicky zlikvidovat, ale fyzicky a psychicky likvidovat. Rozdíl je ten, že ideálem nejsou mrtví, ale nemocní a psychicky zdeptaní jedinci, kteří budou za almužnu pro a na stát bez odporu pracovat, co možná nejdéle a aby toho byli schopni budou se dopovat různými léky, vitamíny, stimulanty, uklidňujícími prostředky, alkoholem, cigaretama, což opět roztáčí byznys...Kdyby lidé jedli vysoce kvalitní potraviny, další byznys by tak nekvetl...Zatím ještě ale mají všichni volbu.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  Znám jednu paní, která říká, že má právě ráda takový jogurt, kde je želatina. Jinak, nevím jak kdo, ale třeba jihočeský jogurt nebo selský mi nepřipadají jako nějaké hrůzy.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Sancho Sancho,jak chces bojovat s vetrnymi mlyny?Povstanim?Revoluci?Defenestraci? Byli tu i jini,co se pokusili zmenit system a kde jsou dnes? Nadnarodni spolecnosti vzdy zvitezi nad sebevzletnejsimi myslenkami,vzdyt' sami vladnou vladam... I 11/1989 byl naplanovan davno davno dopredu.Viz: Miloslav_Dolejsi-Analyza_17_Listopadu_1989.pdf Proto treba vlakno "cinkaly by jste znovu klicemi" zcela ignoruji - lid pouze splnil svoji ulohu,presne podle predem daneho mezinarodniho scenare,tak o cem diskutovat s mladezi,ktera se o "sametove revoluci" uci ve skolach..? A ty chces neco zmenit... A domlouvat to budes s dalsimi na doktorce.cz...? :-D

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Tim Sanchem jsem myslel pepu s jeho navrhy... :-)

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Souhlasim s Karlou. To Tom: Jogurt a koser slozeni - to je mleko a jogurtova kultura nic vic.Lze snadno vyrobit doma. ;-)

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  Sancho Sancho,jak chces...V něčem máš pravdu.pokud budou uvažovat lidi jako ty, nic se nezmění a budem zrat hov.a.Lidi se musejí spojit a pak jde vše. V tom máš pravdu, že to asi těžko. Jsme prostěhovadka. Pokud se nám to líbí?

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  Souhlasim s Karlou. To Tom:...Naštěstí nemám tyto potřeby, vyrábět si jogurt doma. Vyberu si vždy v obchodě. Doma si vyrábím speciality, které mi obchod nemůže nabídnout a já je nutně chci. :-)

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Pepo:rozdil je prave v tom,ze nekdo se o to nezajima,nekdo ano.Mit rozhled znamena chapat souvislosti,prave to od toho stada vydeluje.A ze s tim nelze hnout,je vec jina a ti,co to zkusili,zahoreli.Kde je napr.Sladek?Historie...Okamura?I na nej se brzy zapomene;a casem i na (puvodne jeho) Usvit.Atd... Vis,touzim po 2. narodnim obrozeni,ale dnes jsou karty rozdany tak dokonale,ze chtit jit proti proudu je az absurdni,kdyz spolecnost uznava vlastizradce,prave proto,ze necte to dulezite - jen koukaji na zpravy na TV H@vna a na nesmysly typu Ulice a Ordinace...

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Toma a dalsi,koupil jsem si mleko od znameho jihoceskeho vyrobce a ma senzitivita na soju mi prozradila,ze v tom mlece je... U jinych se mi to nestalo. Jo a na krabici slozeni:"mleko,mlecne bilkoviny"... Mleko samozrejme letelo smer popelnice...

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  Pepo:rozdil je prave v tom,ze...Jojo, vymastenci. Že by ten fluor? Ale ti přistěhovalci to prdel není.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ještě k tomu přírodnímu jogurtu: Podíval jsem se dnes ráno na složení svého jogurtu z Asdy, a byl to skutečně jen jogurt z mléka, bez jakýchkoli umělých přísad. To mě svádí k pochybnostem, zda se takový jogurt dnes opravdu nedá koupit i v ČR. Jinak je ovšem naprostá pravda, že přírodní jogurt si může udělat doma každý, kdo má přístup k čerstvému mléku. Internet je plný návodů, receptur a výukových videí, které to každému snadno umožní. Znovu však - dává-li někdo přednost tomu, jen si ztěžovat a fňukat, dělat ze sebe oběť zlého světa, a nic nepodnikat k uspokojení svých potřeb a preferencí, je to jen a pouze jeho volba.

  Kvě 28, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Mas pravdu.Humanismus,Torerance,multikulturni spolecnost - a dalsi vzletna slova,nicici v Cechach vse co Ceske jest... ...mimochodem,fluor pusobi stimulantne,nejde tedy o opiat...

  Kvě 28, 2015

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama