Reklama

Potraviny podporující střevní peristaltiku

Motorika tlustého střeva se normalizuje a zlepšuje, když do jídelníčku zařadíme dostatečné množství potravin bohatých na vlákniny - zeleninu a ovoce, celé kroupy Taková strava působí projímavě, jelikož v tlustém střevu tvoří obrovskou masu, což zvyšuje peristaltiku. Vláknina výborně adsorbuje žluč, která dráždí stěny tlustého střeva a stimuluje tak motoriku, což má rovněž blahodárný vliv na vyprázdněni.

  • Z ovoce mají vynikající peristaltický účinek fíky, švestky, hroznové víno, pokud není čerstvé, tak také sušené ovoce. Ve střevu pořádně nabobtná, zvětší objem a hmotu.
  • Vynikajícím projímavým účinkem vládnou mrkev, řepa a saláty z čerstvého zelí. V bílém zelí je hodně vlákniny, která prospívá při zácpách. Trpíte-li kolitidou - záněte, střev, pak vám ho nedoporučujeme jelikož jde o hrubou vlákninu.
  • Kromě výše uvedených, zvláště "silných" potravin, ve zmíněném smyslu výborně účinkují: melouny, dýně, med, rostlinný olej, černý chléb.
  • Prospěšné je také pití čerstvých zeleninových a ovocných šťáv, 300 - 500 g (kromě již uvedených).
  • Stolici rovněž usnadňuje naklíčená pšenice. Působí regulačně na celý žaludeční a střevní trakt.

Někteří lidé si po požití většího množství ovoce a zeleniny stěžují na nadýmání a plynatost. Nejvíce plynů tvoří hrách, fazole, cibule, zelí, řepa. Pravdou ovšem je, že právě tyto potraviny přispívají k vyprazdňování. V menší míře plynatost způsobují brambory, okurky, mrkev, houby, téměř všechny bobuloviny a ovoce a rovněž černý chléb a mléko.

Tvorba plynů ve střevu se vysvětluje tím, že životně aktivní prvky, které jsou součástí ovoce a zeleniny, především síra a chlor, chemickou reakcí rozkládají hnilobné látky nahromaděné ve střevu, tedy usazeniny. V tomto směru se zvláště cení šťáva ze syrového zelí, obsahující obrovské množství síry a chloru, jež čisti sliznici žaludku a střev.

Uvedu ještě jeden test, dokazující, do jaké míry jsou stěny tlustého střeva zaneseny a jaký je toxický stav celého žaludečně-střevního traktu. Jestliže po vypití zelné šťávy vzniká velké množství plynů nebo máte jiné potíže, svědčí to o přítomnosti nánosů a toxických látek.

Reklama

Zvykat si na čerstvou zelnou šťávu musíte postupně. Nejdříve ji pijte půl na půl s mrkvovou. Následně podíl mrkvové snižujte. Jak říká dr. Wolker, 300 g čerstvé zelné šťávy denně vás zásobí dostatečným množstvím živé organické potravy, již vám nedá ani 50 kg vařeného či konzervovaného zelí. Současně varuje, že přidání soli k zelí nebo do šťávy, jeho kvality snižuje a dokonce to škodí.

Plyny se rovněž tvoří při nevhodné skladbě jídelníčku, například kombinujeme-li hrách s chlebem, fazole s masem atd. Žádoucí je výše uvedené plynotvorné potraviny jíst samostatně po snědení čerstvého salátu. Tekutiny, včetně šťáv, se pijí před jídlem. Pokud tedy máte sliznici střeva v pořádku, tedy nejsou v něm usazeniny, plyny se přestanou tvořit.

Zdroj: G.P. Malachov - Totální detoxikace, nakladatelství Eko-konzult

Reklama

Komentáře

Pavel Dvořák (St, 4. 1. 2006 - 10:01)
Podle výzkumů nadýmavosti potravin, prováděných v USA (uveřejněno v čas. Zdraví) jsou na tom právě nejhůře potraviny, všeobecně u nás doporučované jako dietní, zdravé, povzbuzující peristaltiku atd. Citlivost na tyto potraviny (brambory, mrkev, zelí atd.) je individuální a nelze je všeobecně doporučovat všem. Nadýmání je pro organismus škodlivé, zadržené plyny z tlejících látek difundují do břišní dutiny a do krve, takže to očistný proces znehodnocuje. Právě tak asi 10% populace nesnáší vlákninu, protože se také rozkládá za vývoje plynů. Na základě vlastních zkušeností, potvrzených několika lékaři, radím: nevěřte všemu, co se doporučuje, ale opatrně potraviny vyzkoušejte. Co jednomu prospívá, může druhému škodit.
Pavel Dvořák.
trepka (St, 4. 1. 2006 - 12:01)
Děkuji Pavlu Dvořákovi za skvělé doplnění, objektivizace a relativnost uváděných fakt v inkriminovaném článku citelně chyběla!
Jinak k té zelné š´távě - neznate někdo zdroj, jak ji koupit? Je tím míněna ta z kysaného zelí viz např. www.brassic.sk?
Tip na závěr - v Makru lze zakoupit litr zelné šťávy v igelitovém pytlíku cca za 7,- Kč :-)
Monika (Ne, 5. 2. 2006 - 21:02)
Mrkev staví pouze po tepelném zpracování, syrová by naopak měla mít projímavý účinek.
Reklama