Reklama

Potraviny pro zdravou štítnou žlázu

Štítná žláza v dolní části krku produkuje hormon tyroxin, který dohlíží na rychlost látkové výměny (metabolismu) v tkáních.

Při nedostatečné produkci tyroxinu se látková výměna zpomaluje a dochází k hypotyreóze. Při nadprodukci tyroxinu naopak tělo využívá energii moc rychle. Tento problém zvyný hypertyreóza, obvykle vede k určitému váhovému úbytku.

Aby zůstala štítná žláza zdravá, zahrňte do své stravy dary moře a mořské řasy - jsou bohaté na jod a na zinek, jež posilují její funkci. Funkci imunitního systému i štítné žlázy rovněž zlepšují vitamíny skupiny B a vitamín C.

Při hyperaktivitě štítné žlázy jezte potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, například praženou kukuřici, celozrnné potraviny, ryby, para ořechy, semena, fazole a hnědou rýži.

Při nedostatečnosti štítné žlázy jezte potraviny bohaté na zinek a jód, například játra, ústřice a jiné druhy korýšů a měkkýšů, červené maso a ořechy.

Reklama

Zdroj: Celý život ve formě - nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Marcela - dvor… (So, 5. 2. 2011 - 02:02)
Krásný den, měla bych dotaz. Jsem po operaci karcinomu štítné žlázy (2009) a beru Letrox, ale moc jsem přibrala. Chci zhubnout a s tím i přestat tento Letrox užívat. Co se stane když ho vysadím a brát ho nebudu??? Je to možné? Mám pocit, že pokud ho budu brát nemám šanci na zhubnutí.
Předem moc děkuji za odpověď a za radu.
Linda (St, 26. 10. 2011 - 20:10)
Krásný den, měla bych...Letrox určitě nemůžete jen tak vysadit, nahrazuje vám totiž přísun hormonů, který štítná žláza již nemůže zajistit. Bez hormonů by vaše tělo kolabovalo a vykazovalo nepříjemnější problémy než jen vyšší váhu. Pokud ale máte výrazné problémy s váhou, promluvte si se svým lékařem, popřípadě s dietologem s důrazem na to, že Letrox užíváte, a snad naleznete nějaké přijatelné řešení.
Ať se Vám daří.
Alena3 (St, 14. 3. 2012 - 09:03)
Dobrý den,

Mám soustavné problémy se zvětšenou štítnou žlázou. Zkoušel někdo nějaké přírodní potravinové doplňky?

Já jsem našla např. tabletky s řasou Kelp?

Ale přijdou mi dost drahé. Má to takový efekt, že to stojí za to koupit?
http://www.alier.cz/ostatni-doplnky-stravy/icelandic-kelp.html

Díky.
Jitka (St, 14. 3. 2012 - 09:03)
Jake problemy zpusobuje spatna funkce stitne zlazy?Jsem silene unavena a pribiram muze za to SL?
. (St, 14. 3. 2012 - 11:03)
Samozřejmě může,ale to nevyřešíte tady.Musí se provést vyšetření hormonů štítné žlázy a vůbec celkové vyšetření.Jinak nelze se jen domnívat.
Reklama