Pozor na plísně v potravinách

Plísně, které se náhle objeví na chlebu, ořechách, ovoci, sýrech či salámu, mohou poškodit naše zdraví. Nebezpečné jsou zejména produkty látkové výměny plísní - tzv. mykotoxiny. Například aflatoxin, kterým bývají často kontaminovány ořechy (především buráky), koření a sója, může způsobovat rakovinu jater a ledvin. Je považován za nejvíce rakovinotvornou přírodní látku.

Na potravinách se nevyskytují pouze viditelné plísně, ale i plísně, které pronikají do hlubších vrstev potravin. Platí, že čím více vody potravina obsahuje, tím hlouběji mohou plísně prorůstat.

Šetřivost se při postižení potravin plísní rozhodně nevyplatí. Plesnivé ořechy, semínka, koření, ovoce, kompoty, marmelády, měkké sýry, plátkové sýry, jogurty, tvaroh, omáčky, polévky, obiloviny by měly být vždy při sebemenším napadení plísní vyhozeny.

Pokud se plíseň vyskytuje na jednom místě tvrdého sýra či chleba, mělo by být velkolepě vykrojeno. Vždy je lepší vyhodit větší kus než nedostatečně malý!

Mykotoxiny jsou velmi odolné i vysokým teplotám, takže opětovné převaření např. kompotu je neúčinné.

Plísním se daří především v teplém a vlhkém prostředí, proto by vždy měly být potraviny uchovávány v chladu a suchu.

Též je nutno sledovat dobu spotřeby. Velmi často je v domácnostech používáno koření s prošlou záruční lhůtou. Proto byste si měli datumem označit i kořenky, do kterých koření přesypáváte.

Aby nedošlo případně ke kontaminaci dalších potravin, uchovávejte potraviny zakryté.


Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (31)

 • Obrázek uživatele coze?!
  coze?! (anonym)

  Plesnivý sýr se musí vyhodit celý a ne "velkolepě vykrojit plíseň"!!! Přece to, co je vidět jako plíseň jsou jenom plodnice hub, podhoubí může prorůstat celou potravinou. (Asi to tady radši nikdo nečte, když ani za čtyři a půl roku sem nikdo nenapsal žádnou poznámku.)

  Říj 08, 2006
 • Obrázek uživatele Gigi
  Gigi (anonym)

  To je samé, nežerte plísně, je to jedovatý! Ale jak potom vysvětlit, že šetřivá babička s dědečkem, kteří celý život vykrajovali co se dalo od nahnilých jablek po marmelády a plesnivý chleba je v nejmenším nevyvedl z míry, se v klidu dožili osmdesátky???

  Říj 09, 2006
 • Obrázek uživatele kristina
  kristina (anonym)

  ja to ctu:-)

  Říj 18, 2006
 • Obrázek uživatele kamil
  kamil (anonym)

  poté, co jsem našel rozsáhlou plíseň na jogurtu, který mi totálně zkazil chuť, jsem si tento článek s radostí přečetl... chystám se totiž napsat malé uvítání nejmenovanému výrobci jogurtů =))

  Bře 09, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Mám dotaz, když jsem měl ve stejné kapse batohu plesnivý chleba zabalený v mikrotenovém sáčku a další potraviny (nějaké čokoládové tyčinky) zabalené, může se nakazit potravina i přes obal? Nutno podotknout, že celá kapsa od plísně smrděla. Zajímalo by mě, zda potraviny, které byly v kapse společně s chlebem lze konzumovat? Plesnivé vidititelně nejsou, navíc jsou zabalené v původním obalu (nenačaté)

  Kvě 28, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  pokud je to pres obal, ktery nema dirky (zkus jej dat do vody), tak mysli, ze v pohode...

  Kvě 28, 2007
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  Moje dcerka snědla talířek omytých, leč plesnivých jahod (zelená plíseň). Bohužel mám ,,slepou" tchýni. Snad se jí nic nestane, snědla jich 8.

  Čer 04, 2007
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  ve škole nás učili, že zelená plíseň je v pohodě, horší je prý bílá. Jinak když máme sýr a trošku začne plesnivět, samozřejmě ho ořežu, případně omyju. Vím že to není nejlepší, ale hned to vyhazovat? stejně tak ovove, zelenina...

  Čer 04, 2007
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  Koupila jsem svému 2letému Jakubovi smetánek, neboli pribináček. Doma po otevření na mě koukala šedobílá plíseň. Sice mě peníze vrátili, ale už ho nikdy nekoupím

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele tyyniis_sss
  tyyniis_sss (anonym)

  já bych potřebovala proooč jse plísně vyskytujou_a potom jk tomu zabraníme_DÍKEES_

  Feb 04, 2009
 • Obrázek uživatele Richard
  Richard (anonym)

  jak se jmenuje ta plisen co je na chlebu??

  Lis 23, 2009
 • Obrázek uživatele jaj na to ???
  jaj na to ??? (anonym)

  Na večce bylo kolečko plísně.Může se ještě jíst? Bufetákům to nevadí.

  Lis 23, 2009
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  jak se jmenuje ta plisen co...Tohle všechno jsou názvy plísní na chlebu: Mucor piriformis Mucor pusillus Mucor racemosus Mucor spinosum Neurospora sitophila Penicilium expansum Penicilium nigricans Penicilium stolonifer Rhizopus nigricans

  Lis 23, 2009
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Na večce bylo kolečko...Já bych to nejedla.

  Lis 23, 2009
 • Obrázek uživatele Vojta
  Vojta (anonym)

  Co když jsem plíseň omylem snědl, vadí to?

  Čer 26, 2010
 • Obrázek uživatele dement
  dement (anonym)

  Vojto,nevadí.Upadne ti ucho a noha nad kolenem.Jinak v pohodě.Nohy máš dvě a uši taky,tak vo co go.

  Čer 26, 2010
 • Obrázek uživatele Juraj
  Juraj (anonym)

  Plesnivý sýr se musí...Tak, tak potravina by se měla vyhodit celá i když je tam jenom trochu plísně na povrchu, protože plíseň už v tu dobu je v celé potravině...

  Pro 29, 2010
 • Obrázek uživatele Katka Heřmanová
  Katka Heřmanová (anonym)

  jak se naziva plisen v piti ktera je tmave hneda a je ve tvaru hvezdicky??ja ji omilen pila mesic muzu umrit??

  Bře 15, 2011
 • Obrázek uživatele Matinak
  Matinak (anonym)

  tak to máte dobrý no já ted asi snědl taky plísen ale nejsem si jist v jogurtu jsem viděl jen takový trochu bělější místo, žádný mech sem si myslel že je to nějak srženější a tak jsem to snědl jogurt sice nebyl moc dobrý ale prošlý to bylo týden to jsem se zděsil :O až ted si uvědomuji že jsem mohl sníst plísen i když tý se to nepodobalo tý bílí doufám že neumřu :D mám stejný problém ;) v pití jsem ještě plísen neviděl :D ale ozkusim to ne vypít ale naplísit :D..

  Srp 04, 2011
 • Obrázek uživatele petr chytrý
  petr chytrý (anonym)

  Mám dotaz, když jsem měl...Podívej pokud to celé smrdělo tak to určitě vyhoď!Zdraví je přeci přednější než pár korun ušetřených za potraviny.Jinak PLÍSNĚ JSOU SILNĚ KARCINOGENNÍ

  Zář 01, 2011
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Zrovna dnes jsem vyházela procházející čaje a koření. Zdraví máme opravdu jen jedno.

  Zář 01, 2011
 • Obrázek uživatele Bedřiška
  Bedřiška (anonym)

  Zrovna dnes jsem vyházela...Plísně jsou katastrofa. Zanesou celé tělo, nevíte, co vám je, doktor nic neodhalí, nic nejíte a přitom tloustnete... Moje osvědčená rada dodávat tělu Ganodermu - je to houba v tobolkách, nebo nápojích. koukněte na www.ganoexcel.cz. Konečně něco, co funguje. Piju kávu a čaj s ganodermou, k doktorovi nechodím, stejně by mi dal jen brufen.

  Zář 07, 2011
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Plísně jsou katastrofa....Jo, jo, znam to. uzivam tobolky od ganoexcel, ganoderma umi s telem zazraky. Super je jejich zubni pasta Gano Fresh,hrozilo mi,ze mi vytrhaji vsechny zuby a pasta s ganodermou mi paradentozu uplne zachranila. super.

  Zář 07, 2011
 • Obrázek uživatele thegrid
  thegrid (anonym)

  jj taky to znám, měl jsem za týden umřít, ale www.ganoexcel.cz mě vyléčil a navíc omladil o 36let!!!

  Led 10, 2012
 • Obrázek uživatele Vejfukáros
  Vejfukáros (anonym)

  Mám dotaz stane se mi něco když jsem nedopatřením snědl tři lžičky plesnivého jogurtu ta plíseň totiž byla na dně

  Feb 06, 2012
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Vojto,nevadí.Upadne ti ucho...Odpověď hodna dementa...

  Zář 28, 2012
 • Obrázek uživatele Granvin
  Granvin

  Možná by někoho mohly zajímat revoluční přednášky, které proběhnou v Teplicích. Víc info na téhle stránce www.salvare.cz/?aktuality,77

  Říj 01, 2012
 • Obrázek uživatele KEATO
  KEATO (anonym)

  JA' MISLI'M, Z'E PLI'SEN' ROSTE A TAK NEMU'Z'E HNED BI'T V CELE' POTRAVIN'E. NAPR. VE XLEBU JE VID'ET KAM AŽ SAHAJI' VLA'KNA, GDIZ' SE TO POSTUPN'E ODKRAJUJE A TAKI JE TO CI'T'IT C'IXEM. GDIZ' SE TO DOSTATEC'N'E ODKROJI', NEJSOU TAM UZ' VLA'KNA A NEN'I' TO CI'T'IT, MN'ELO BI TO BI'T UZ' NEZA'VADNE'. GDIZ' SE KOUSNE DO OKRA'JENE'HO JABKA, JE NEGDI CI'T'IT XUT'I', Z'E JE V TOM PLI'SEN', ALE TO NEN'I PROBLE'M TO VIPLIVNOUT.

  Dub 04, 2013
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Zdravim,mam dotaz pred chvilkou jsem si dal jogurt,jenze po prvni lzicce jsem zjistil ze to neni nic dobreho,tak jsem se podival a plavala v tom jakasi kulicka se zelenou plisni,hrozi mi neco?

  Led 23, 2014
 • Obrázek uživatele Kamca
  Kamca (anonym)

  Může jakákoli plíseň způsobovat i záněty pochvy a kvasinkove onemocnění (mykozy)? A když jsou nějaké plesnive potraviny v lednici delší dobu, tak se plíseň vyskytuje v lednici stále?

  Zář 13, 2014
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Plesnivý sýr se musí...Já jsem si to přečetl,Dekuji

  Čer 05, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama