Příliš slaná strava způsobuje zadržování vody v tkáních

V zemích s horkým podnebím se lidem vykonávajícím manuální práci pravidelně rozdávají tablety se solí, aby na slunci netrpěli dehydratací.

Některým ženám se zejména v období silných hormonál­ních výkyvů, například před menstruací, v premenopauze, nebo dokonce v těhotenství, může stát, že určité části jejich těla získají houbovitou konzistenci a začne se v nich zadržovat značné množství vody.

 

U těchto žen se dieta Protal ((Protal neboli Dukanova dieta - spočívá v tom, že jíte jenom proteiny (tj. maso včetně ryb, vajíčka a nízkotučné mléčné produkty) a zapíjíte je velkým množstvím vody.)), která je dokonalým příkladem stravy s odvodňujícími účinky, dokáže projevit v plné síle. Sta­čí jen snížit množství přijímané soli na minimum, aby vypi­tá voda prošla organismem co nejrychleji. Toto opatření je naprosto srovnatelné s tím, co probíhá při léčbě kortizonem.

 

V této souvislosti často můžeme slyšet, jak si někdo stěžuje, že když sena jediný večer výrazněji odchýlí od své obvyklé stravy, dokáže přibrat jeden či dva kilogramy. Stává se i to, že takový váhový přírůstek ani není opodstatněn skutečným narušením běžného stravování. Kdybychom jídlo, jež tuto změnu spustilo, podrobili analýze, nikdy bychom neobjevili množ­ství potravin odpovídající opravdovému navýšení hmotnosti o dva kilogramy, tedy hodnotě 18 000 kalorií, což je množství, které za tak krátkou dobu není možné zkonzumovat. Příčinou této situace je pouze kombinace příliš slaného jídla a alkoho­lu, sůl a alkohol totiž společně zpomalují průchod vypité vody tělem. Nesmíme zapomínat, že jeden litr vody váží jeden kilo­gram, a 9 gramů soli dokáže tento litr tekutiny na den až dva zadržet v tkáních.

 

Vzhledem k těmto skutečnostem si pamatujte, že pokud vás v průběhu diety nějaký naléhavý důvod přinutí absol­vovat pracovní večeři či rodinnou hostinu, při níž se budete muset odchýlit od doporučené stravy, vyhněte se nadměrné­mu solení, přílišné konzumaci alkoholu a především si dru­hý den ráno nestoupejte na váhu - prudký a neopodstatněný skok nahoru by vás mohl odradit a podkopat vaše odhodlání a sebedůvěru. Vážení si nechte až na další den, nebo raději až na ten ještě následující, a mezitím dodržujte dietu skutečně přísně, pijte hodně vody s nízkým obsahem minerálních látek a omezte přísun soli. Díky těmto třem opatřením se snadno vrátíte na původní hmotnost.

 

Sůl povzbuzuje chuť k jídlu a snížení přísunu soli ji zmírňuje

Toto tvrzení je velmi dobře podložené. Slané pokrmy podpo­rují tvorbu slin a žaludečních šťáv, jež povzbuzují chuť k jíd­lu. A naopak, málo slaná jídla mají za následek nižší produk­ci trávicích šťáv a chuť k jídlu neovlivňují. Nízký obsah soli bohužel zároveň utišuje žízeň, proto se musí lidé držící dietu Protal smířit s tím, že se v prvních dnech budou muset nu­tit do pití velkého množství vody, aby si na příjem vody zase zvykli a postupně se obnovil jejich přirozený pocit žízně.

 

Dieta s nízkým přísunem soli s sebou nenese žádné nebezpečí

Člověk může, a dokonce by i měl prožít celý život o stravě s nízkým obsahem soli. Dietu chudou na sůl trvale dodržují lidé trpící srdečními chorobami, ledvinovou nedostatečností a vysokým krevním tlakem, a přece se u nich nikdy neprojeví její nedostatek. Opatrní však musejí být ti, kdo mají od příro­dy nízký krevní tlak. Strava s příliš nízkým obsahem soli, a ze­jména ve spojení s nadměrnou konzumací vody, totiž může zvýšit míru filtrace krve v ledvinách. Tím se zmenší objem krve v cévách a krevní tlak ještě klesne, což může vést k úna­vě a závratím, když člověk příliš rychle vstane. Pro tyto osoby tedy platí doporučení solit pouze mírněji a nepít více než litr a půl vody denně.

 

Zdroj: Dukanova dieta ve 350 receptech, nakladatelství NOXI

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama