Reklama

Příznaky nedostatečného příjmu základních živin

Pokud ve vašem jídleníčku nejsou zastoupeny všechny základní živiny - cukry, tuky, bílkoviny a voda, mohou se u vás či u vašich dětí projevit zdravotní potíže.

Symptomy nedostatečného příjmu cukrů:
nedostaek energie, vyčerpání, nevyvážený příjem minerálních látek, odbourávání bílkovin v tkáních

Jde především o nedostatečný příjem složených cukrů (polysacharidů - ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin). Příjem jednoduchých cukrů (sladkostí a bílého pečiva) je naopak většinou nadměrný

Symptomy nedostatečného příjmu bílkovin:
zpomalený růst, průjem, zvracení, nechuť k jídlu, otoky

Nedostatečným příjmem bílkovin jsou ohroženi především vegetariáni, kteří nenahradily maso jinými rostlinnými bílkovin jako jsou luštěniny, ořechy, pivovarnické kvasnice, celozrnné obiloviny a výrobky z nich.

Reklama

Symptomy nedostatečného příjmu tuků:
zpomalený růst, choroby postihující pokožku, vlasy a nehty, narušení metabolismu tuků a vitamínů v nich rozpustných (A, D, E, K).

Nedostatečný příjem tuků hrozí zejména při radikálních dietách s omezením tuků.

Symptomy nedostatečného příjmu tekutin:
suchá kůže (vytažená kožní řasa se pomalu vrací zpět) a sliznice, zrychlení srdečního rytmu, pokles krevního tlaku, studené končetiny, mramorovaná šedo-bledě-modro-fialová kůže, křeče, neklid, apatie, v těžkých případech kóma

Dehydratací bývají ohroženi především malé děti, staří lidé, lidé mentálně postižení a lidé s častými průjmy, zvracením, onemocněním ledvin, nadledvin a cukrovkou a žíznivkou.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Reklama