Proč nás jídlo unaví

Tajemství toho, proč nás to často po jídle tak neodolatelně táhne na gauč, je zřejmě odhaleno. Vědci zjistili, že vysoká hladina glukózy v krvi, která po jídle přichází, může "vypínat" mozkové buňky, které člověka normálně udržují ve stavu bdělosti a čilosti, napsal britský časopis New Scientist.

Z hlediska evoluce se ospalost po jídle dá vysvětlit tak, že tělo říká, že když už jsme si jídlo obstarali a snědli, měli bychom si odpočinout, aby se energie mohla dobře uložit.

Vedoucí výzkumu Denis Burdakov z univerzity v Manchesteru tvrdí, že vědci doposud přesně nechápali, jaké signály vysílané mozkem za únavou po jídle stojí. Jeho tým zkoumal skupinu neuronů v hypotalamu, které produkují bílkoviny jménem orexiny. Tyto bílkoviny jsou u lidí nezbytné pro udržení bdělosti. Neurony produkující orexiny jsou méně aktivní v noci. U lidí trpících narkolepsií je jejich funkce snížená trvale. Takto nemocní pacienti potom nejsou schopni se udržet ve stavu bdělosti a trpí záchvaty krátkého spánku.

Již dříve bylo známo, že činnost neuronů produkujících orexiny může být potlačena glukózou, ale nebylo známo, jak citlivé neurony jsou. Burdakovův tým vystavoval neurony vytvářející orexiny takovým změnám hladiny glukózy, jaké se objevují v krvi během denního cyklu sytosti a hladu, a měřil jejich reakce.

"Zjistili jsme, že aktivita těchto neuronů může být zrušena zvýšením hladiny glukózy spojeným s normálním jídlem," říká Burdakov. Myslí si, že to vysvětluje, proč se nám po jídle chce spát. Naopak když jsme hladoví, je hladina glukózy nižší, a neurony tudíž aktivnější. Proto se lidem s prázdným žaludkem hůře usíná. Vědci si myslí, že neurony produkující orexiny zajišťují, že člověk je ve střehu, když má hlad, a nutí ho tak k vyhledávání potravy.
Burdakov zároveň upozorňuje, že změny citlivosti těchto neuronů vůči glukóze mohou vést k obezitě.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Toto ale není nic nového,pokud já vím,vědci už dávno zjistili,že když se člověk nají,tělo vydává určité množství energie na zpracování potravy,čím těžší jídlo,tím je pak člověk malátnější.

  Črv 18, 2006
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Zkuste dělenou stravu! Když jsem se takto začala stravovat, nejvíc mě kromě ubývání na váze překvapilo, že se necítím po jednotlivých jídlech vůbec unavená tak jako dřív, energie mám na rozdávání.

  Črv 18, 2006
 • Obrázek uživatele luky
  luky (anonym)

  ten efekt tykajici se unavy / bdelosti po jidle se tyka predevsim faktoru: 1) velikost porce 2) kompozice jidla (z hlediska podilu jednotlivych makronutrientu prot., cukry a tuky) 3) Glykemicky index (tzn. jaky vliv bude mit to jidlo na hladinu krevniho cukru) ... chteli byt bdeli cely den ... jezte mensi (po 2 hodinach cely den) porce slozene z proteinu (ten snite vzdy prvni) a porci skroboviteho jidla (slozite cukry) ... chceteli snadno usnout snezte jidlo ktere je dominantne skrobovite (bez vetsiho mnozstvi proteinu) ... Proteinove (cisty protein, bez vetsiho mnnozstvi tuku) jidlo znamena zvysenou bdelost, soustredeni a absenci unavy (do mozku se dostava vetsi mnozstvi amino kys. L-Tyrosine coz je prekurzor horomonu Norepinephrine)... Skrobovite (komplexni uhlohydraty) (do mozku se dostava vetsi mnozstvi amino kys. L-Tryptophan coz je prekurzor Serotoninu) jidlo znamena relaxaci, nesoustredeni a snadny spanek. luke.b"seznam.cz

  Srp 22, 2006
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Jinak pro nás Čechy už se nějakou dobu používá v chemickém názvosloví místo uhlohydrátů "sacharidy", škrobovité komplexní uhlohydráty jsou "polysacharidy", hormony norepinefrin a serotonin s malými písmenky, stejně tak aminokyselina tyrosin, u které ostatně nemusí být to L, protože chemici vědí, že v živých soustavách jsou zkrátka jenom L-aminokyseliny.

  Srp 22, 2006
 • Obrázek uživatele kitana15"email.cz
  kitana15"email.cz (anonym)

  Nevite za jak dlouho zmizi z krve to co jsme snedli,jdu na krev doktorka mi zakazala obedvat ale jase chci predtim dat aspon neco ke svacine,predem dekuji za odpoved

  Led 20, 2009
 • Obrázek uživatele Nikoleta
  Nikoleta (anonym)

  Další důvod, proč nás jídlo unavuje? zkoukněte tento FB, tuto fotky a za ní asi dalších 18 obrázků https://www.facebook.com/photo.php?fbid=454782351279244&set=pb.220300994727382.-2207520000.1388093668.&type=3&theater, uvidíte kolik cukru do sebe cpeme v některých potravinách a to zdaleka není vše.. číhá na nás všude, zmetek jeden...

  Pro 26, 2013
 • Obrázek uživatele Žblebta
  Žblebta (anonym)

  Nevite za jak dlouho zmizi z...To "kitana15"email.cz": tyjo, ona ti zakázala obědvat? nebylo by lepší jí zavolat a zkusit se domluvit, jestli nemůžeš jít na krev ráno? po noci se to zvládá mnohem lépe, vždyť nemůžeš být přece půl dne bez jídla, budeš unavená, otrávená a nebude ti dobře..

  Pro 27, 2013
 • Obrázek uživatele Žblebta
  Žblebta (anonym)

  Ty, ale zrovna v těchto potravinách to není tak strašné, je tam i spousta jiných vitamínů, které je třeba tělu dodávat a většinou ovoce jí člověk stejně více přes den než třeba k večeru a nebo jej jí během nějaké fyzické zátěže, takže cukry spálí a potřebné minerály, které z daného ovoce potřebujeme získat si tělo uchová, ne?

  Pro 27, 2013
 • Obrázek uživatele Není nad to
  Není nad to (anonym)

  pořádně se nažrat a pak si dát chrupku. Je to přirozená reakce.

  Pro 27, 2013
 • Obrázek uživatele Nikoleta
  Nikoleta (anonym)

  To Žblebta: jasně, to bylo jen porovnání k tomu, aby si člověk uvědomil, že ne jen v potravinách, ale i v pití ty cukry jsou, třeba to pití je dobře vidět tady https://www.facebook.com/photo.php?fbid=454782351279244&set=pb.220300994727382.-2207520000.1388093668.&type=3&theater ... ale jinak samozřejmě jak říkáš v ovoci je sice cukr, ale naopak také spousta potřebuných látek, které tělo potřebuje, určitě jsem to nemyslela tak, abysme přestali jíst ovoce :)

  Led 26, 2014
 • Obrázek uživatele jitule
  jitule (anonym)

  Určitě nás ovlivnuje to, co jíme. Kdysi jsem zkoušela mačingovou a již po 5 dnech jsem cítila mnohem víc energie. Bohužel na diety mě moc neužije. A co si myslíte o trendu raw food?

  Čer 14, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Když si najdete pojem "trávicí leukocytóza", tak únavu po jídle pochopíte dost snadno.

  Čer 15, 2015
 • Obrázek uživatele vrať se obdivovat
  vrať se obdivovat (anonym)

  Když si najdete pojem...bukvísky na tanga

  Čer 15, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  bukvísky na tangaA ty se jdi unavovat jídlem.

  Čer 15, 2015
 • Obrázek uživatele jitule
  jitule (anonym)

  A jdou tím nahradit i hlavní jídla? Nebo respektive všech 5 denních jídel?

  Čer 16, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama