Reklama

Chronobiologická léčba: Léčba deprese silným světlem a melatoninem

Léčit depresi silným světlem v kombinaci s léčbou tmou, zamezením spánku, posunem denního rytmu pacienta a podáváním melatoninu začíná jako první v ČR Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice.

Školí také lidi z dalších pracovišť ve společném projektu se švýcarskými odborníky. S depresí se loni v ČR ambulantně léčilo přes 100.000 lidí, podle odhadu jí trpí až půl milionu Češek a Čechů, řekl dnes novinářům přednosta kliniky profesor Jiří Raboch.

    “Deprese se projevuje smutnou náladou, ztrátou zájmů, beznadějí, snížením energie i sebevědomí, pocity viny, narušením spánku i chuti k jídlu a špatnou koncentrací. Častá je zvýšená úzkostnost, sebevražedné úvahy i jednání,“ popsal příznaky časté duševní poruchy profesor.

    Účinná je podle něj komplexní léčba, která kombinuje psychoterapii s podáním antidepresiv, případně dalších léků. Novinkou posledních let je biologická léčba, která zahrnuje ovlivňování biologických rytmů světlem.

    “Na základě publikovaných studií můžeme považovat za prokázané, že každé tělesné i duševní onemocnění obsahuje určitou chronobiologickou součást,“ řekl lékař kliniky Pavel Doubek.

Reklama

    Chronobiologická léčba zahrnuje pět přístupů - léčbu jasným světlem o síle 10.000 luxů, kdy pacient hledí do světelného zdroje, obvykle v třítýdenních cyklech každý den půl hodiny.

 
    Další je léčba tmou, pacienti dostanou takzvané jantarové brýle, vyruší ze světelného spektra modrou část, která nejvíc ovlivňuje psychiku. Při této léčbě se prodlouží pro pacienta noc alespoň na 14 hodin.

    Součástí léčby je i zamezení spánku, pacient probdí s terapeutem celou noc, nebo bdí ve druhé půli noci. Podobně je to při srovnání vnitřního rytmu pacienta s běžným rytmem jeho okolí, kdy se postupně mění čas vstávání a usínání. V souboru metod je také podání melatoninu. 

    Chronobiologická léčba se podle Doubka osvědčila u sezonní afektivní poruchy a nesezonní depresivní poruchy, u pásmové nemoci, kdy se vnitřní rytmy pacienta posunuly při cestování přes více časových pásem. Užívá se také k léčbě předporodní a porodní deprese, premenstruační poruchy nálady, u bulimiček, u poruch pozornosti dospělých a schizofrenie.

    Kód chronobiologické léčby prosadila psychiatrická společnost do připravovaného sazebníku lékařských výkonů. Pokud bude do konce roku vydán, začnou od ledna tuto léčbu hradit zdravotní pojišťovny.
    Naďa Myslivcová  - ČTK

Reklama

Komentáře

Lotři (So, 7. 9. 2013 - 21:09)
Vaše silné světlo je vám přínosem!
Ulita (Po, 23. 9. 2013 - 14:09)
je toto: deš normálně po hlavní třídě, kosíš lidi pohledem,a potkáš jedince..jeho pohled není chtíč ničeho,hlad,nic necítíš a jsi rád na světě,konečně.
Reklama