Reklama

Paměť a smysly

Určitou informaci, kterou si ukládáme do paměti, je třeba nejprve smyslovými orgány zachytit. Smysly jsou svým způsobem měřicí přístroje, které nám definují realitu vnějšího světa. Máme tedy zrakovou, sluchovou, čichovou, chuťovou a hmatovou paměť.

V mozku je pro každý smysl vyhrazena určitá oblast. Informace přicházející z jednotlivých smyslových orgánů je nejprve hodnocena odděleně v jednotlivých mozkových oblastech a potom je integrována do celkového obrazu. Motorická paměť, která nám umožňuje vnímat polohu našeho těla a předmětů v prostoru, doplňuje a zvyšuje počet informací zachycených pěti základními smysly (Dessaintová, 1999).

Klevetová a Dlabalová (2008) uvádějí, že:

o 10 % si pamatujeme z toho, co slyšíme;

o 15 % si pamatujeme z toho, co vidíme;

Reklama

o 20 % si pamatujeme z toho, co současně vidíme i slyšíme;

o 40 % si pamatujeme z toho, o čem diskutujeme;

o 80 % si pamatujeme z toho, co přímo zažijeme a děláme;

o 90 % si pamatujeme z toho, co se pokoušíme naučit druhé.

Abychom si jednotlivé druhy paměti ozřejmili, ukážeme si v praxi, jak jednotlivé druhy paměti fungují.

Paměť zraková

Vystříhejte z několika časopisů 12 různých obrázků. Pak je po dobu dvou minut pozorujte rozložené na stole. Po dvou minutách je překryjte něčím neprůhledným (ubrusem, novinami...) a na papírek napište co nejvíce obrázků, které si dokážete vybavit.

Další možnost - vyberte osm náhodných karet z karetního souboru jednohlavých karet. Po dobu dvou minut je pozorujte rozložené na stole, pak zakryjte a snažte se napsat na papírek co nejvíce karet ze souboru, které si dokážete vybavit.

Paměť sluchová

Požádejte o pomoc nějakého blízkého člověka. Poproste ho, ať vám přečte dvakrát za sebou 12 různých slov, nejlépe podstatných jmen. Pak se pokuste na papír napsat maximum slov, která si vybavíte. Potom společně zkonzultujte výsledek.

Další možnost - poproste opět někoho blízkého, ať se pokusí provést osm různých jednoduchých zvuků za sebou (např. roztržení papíru, postrčení židle, bouchnutí dveří, zavření okna, zvonění budíku nebo telefonu, zakašlání, cinknutí skleniček, příborů o talíř, chrastítko, reprodukovaná hudba). Vy mějte po celou dobu zavřené oči, snažte se bez zrakové kontroly jednotlivé zvuky identifikovat a také si je zapamatovat. Pak vše napište na papír a zkonzultujte správnost s tím, kdo vám pomáhal.

Paměť hmatová

Opět požádejte o pomoc někoho blízkého. Poproste ho, ať vám dá do igelitové tašky deset různých věcí denní potřeby. Pak se pokuste pouze hmatem, bez zrakové kontroly, rozpoznat, o jaké předměty se jedná, a zapište je. Časový limit - čtyři minuty.

Další možnost - až přijdete z nákupu, nevybalujte nákup z tašek hned, ale pokuste se hmatem rozpoznat jednotlivé zakoupené položky.

Paměť čichová

Opět poproste o pomoc někoho blízkého. Řekněte mu, ať vám dá čichnout k pěti druhům různých koření, vy mějte mezitím po celou dobu zavřené oči. Pokuste se čichem určit, o jaké koření se jedná, a všech pět těchto koření si zapamatujte. Po zhruba čtyřech minutách „očichávání“ pomocník vše uschová, vy otevřete oči a vše zapište.

Paměť chuťová

Úloha je založena na podobném principu jako předchozí, opět potřebujete nějakého „spolupracovníka“, který vám bude do úst vkládat postupně pět různých potravin (může to být třeba kousek ovoce, zeleniny, troška jogurtu, kousek pečiva...) a vy se zavřenýma očima rozpoznáváte, o kterou potravinu se jedná. Po uklizení všech „testovaných“ potravin se pokuste zapsat všech pět položek. Časový limit - opět zhruba čtyři minuty.

Paměť motorická

Vytvořte si vlastní jednoduchou cvičební sestavu, tj. zkuste třeba zpočátku čtyři různé cviky ve stanoveném pořadí. Několikrát zopakujte. Za dvě hodiny si tuto sestavu zopakujte. Další možnost - zkuste si zopakovat taneční kroky, které si dosud pamatujete, nejlépe ještě z tanečních.

Až provedete všechny tyto úkoly, pravděpodobně zjistíte, že nejlépe se vám pamatovaly ty informace, které jste měli možnost kontrolovat zrakem. Také jste u zrakové paměti zvládli nejvíce položek (maximálně 12 oproti pěti nebo osmi položkám u dalších úloh). Je to proto, že zraková (vizuální) paměť bývá u většiny lidí dokonalejší než ostatní druhy paměti, ale samozřejmě to nemusí být pravidlem.

Ukázka z knihy Trénujte si paměť (Portál 2010)

Reklama

Komentáře

tonca (Pá, 21. 1. 2011 - 18:01)
http://www.youtube.com/watch?v=PTrO-1CWylY
anna (Čt, 29. 11. 2012 - 18:11)
Na paměť užívám GingoMAX s lecitinem, nejsem sice tak stara, bude mi 50, ale je treba o sebe pecovat i zevnitr. Koupila jsem ho na doporuceni v lékárně.
Pavel (So, 26. 1. 2013 - 14:01)
Já můžu doporučit todle. Mrkněte sem www.brainjogging.cz
Jsou to hry pro tréning mentální výkonosti. Vážně je to dobrá věc. Investovat do toho se vyplatí.
Reklama