Co je půst? Víc než jen nejíst

Když se někoho zeptáte, co to znamená půst, určitě vám odpoví: "No prostě nejíst". Tato krátká formulace sice není chybná, ale do značné míry neúplná, protože popisuje jen malou, viditelnou stránku tohoto jevu.

Pokusíme-li se věcně a střízlivě vyjádřit pojem nejíst, mohli bychom říct: "delší dobu se dobrovolně vzdát přijímání potravy. " Ačkoli je tato výpovědí správná, pojí se rychle s představami dobrovolného hladovění a trýznění sebe sama. Rychle se před námi rozvine obraz neradostné askeze a trestání se odnětím stravy.

Vždycky, když hledáme nejpřesnější výraz nějakého slova. je radno se podívat na jeho jazykový kořen. Slovo půst (něm. fasten) je odvozeno od gótského slova fastan, které znamená "zastavit se, sebrat se. sečkat". A právě tento starý jazykový kořen odhaluje i skutečný význam půstu: zastavení každodenní stravovací rutiny, sebrání se na hektické cestě životem a tak i možnost pozorování sebe sama, sečkání na cestě, plné zbytečných zvyků, zapříčiňujících nemocí.

Odmítnutí stravy je tedy viditelným výrazem vnitřního rozhodnutí k zastavení a stažení se do sebe. Zastavení zase umožňuje návrat k přirozenému řádu a tím pádem i ke zdravější a lepší stravě. Půst tedy znamená rozhodnutí odpoutat se vnitřně na určitý čas od obvyklého způsobu života, tedy i od jídla a pití. Dokážeme-li se jich vzdát, můžeme se osvobodit od přebytečného a znovu si stanovit, co je pro nás skutečně nezbytné a životně důležité. "Zřeknutí se nebere, zřeknutí se dává. Dává význam jednoduchému", řekl významný filozof Martin Heidegger.

Půst je komplexní jev, jehož dynamika postihuje stejnou mírou tělo i duši, který může způsobit hluboce zasahující změny - víc než jakékoli jiné samoléčení.


Přitom je třeba vědět, co se vlastně během půstu v organismu odehrává a jak přitom působí tělesné chemické procesy na duši. Když všechno správně pochopíme, můžeme veškeré dynamické jevy správně utřídit a důvěřovat samoléčivé síle organismu.


Zdroj: Zázračný půst - Silvana Schwitzer, nakladatelství Fontána

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Pěkně a názorně je půst popsán zde http://www.pust.cz

  Dub 21, 2002
 • Obrázek uživatele Anita
  Anita (anonym)

  já si myslim že by se nemělo jíst abysme nebyli tlustý

  Bře 12, 2007
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Aha ja jsem myslela ze půst je nejist maso 40 dní pred velikonocemi

  Bře 29, 2009
 • Obrázek uživatele Vlaďka
  Vlaďka (anonym)

  Půst může být cokoliv,co si úmyslně odpíráš,ne? To by mě zajímalo kolik těch pobožných to dodržuje,asi by to bylo směšné zjištění..

  Bře 30, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama