Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Rajčata v boji proti rakovině prostaty

Většina mužů se v hloubi duše se bojí impotence. Jelikož je potence obecně považována za známku mládí, vnímá muž selhání jako příznak celkového chátrání organismu a předčasného stárnutí. Existují čtyři hlavní příčiny impotence: onemocnění tepen, stres; psychické poruchy a onemocnění prostaty. Z těchto čtyř je právě zbytnění prostaty a její rakovina daleko nejčastější příčinou ztráty sexuální potence.

Prostata je malá žlázka na základně penisu. S postupem věku se prostata u některých mužů zvětšuje a často se v ní objevují nádory. U většiny starších mužů se v prostatě najdou mikroskopické rakovinové změny. Zvětšení prostaty samo o sobě (nazýváme je hypertrofií prostaty) je zdrojem obtíží a nepohodlí. Zbytnělá prostata brání průtoku moči, proud se zužuje, stává se přerušovaným, následuje častější nucení na moč, někdy i bolesti při močení. Sexuální výkonnost bývá omezená. Ke zmenšení prostaty lze aplikovat léky, které však nejsou příliš účinné a mají nepříjemné vedlejší účinky jako impotenci či zvýšené riziko rakoviny. Naštěstí existuje cesta, jak rakovině prostaty předejít, a s ní i předčasnému stárnutí.

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů: Každoročně je diagnostikováno na 250 tisíc nových případů, každoročně na ni umírá 40 tisíc mužů. Z rakovin stojí u mužů na druhém místě hned za rakovinou plic. Po osmdesátce se najdou ve více jak šedesáti procentech v prostatě rakovinové buňky. Pro ty z nás, kdo se chtějí dožít a překročit osmdesátku - v plné síle, zdraví a výkonnosti jako v šedesáti - to znamená věnovat velkou pozornost ochraně právě před tímto druhem nádoru.

Léčba rakoviny prostaty - operativní, chemoterapie, ozařování - je stejně náročná jako u každého jiného druhu rakoviny, ale má i další' vedlejší efekt - ve více jak padesáti procentech ztrátu sexuálních funkcí. Nesmíme to ale vidět tak černě, zbývá nám jedna naděje: rajské jablíčko.

Vědecké studie ukázaly, že riziko vzniku rakoviny prostaty je o plnou jednu třetinu nižší u těch mužů, kteří pravidelně konzumují rajská jablka nebo rajský protlak či kečup ve srovnání s těmi, kdo tyto pokrmy nejedí. Muži, kteří konzumují desetkrát či vícekrát za týden nějaký produkt z rajčat, měli signifikantně nižší výskyt - 0 34 procent - vysoce zhoubných, invazivních rakovin prostaty ve srovnání s těmi, kdo jedli produkty z rajčat pouze dvakrát týdně.

Důvodem je zřejmě vysoká hladina antioxidantů v rajčatech. Byla v nich zjištěna substance lykopen, která zřetelně zpomaluje stárnutí prostatických buněk, a tím oddaluje vznik rakoviny. Lykopen je jedním z řady karotenoidů, známých svými antioxidačními vlastnostmi. Jejich základní funkcí je napojovat se na volné radikály tak, že mohou být následně zneškodněny a vyplaveny z organismu. Zamezují tak jejich negativnímu účinku ve smyslu poškození buněk a buněčných chromozomů. Jelikož je tkáň prostaty extrémně vnímavá k vlivům prostředí, je také extrémně zranitelná z hlediska poškození volnými radikály. Z toho plyne význam lykopenů pro organismus.

Vůbec nejnižší výskyt vysoce zhoubného nádoru prostaty se sklonem k šíření byl prokázán v zemích Středomoří, zejména v Řecku a Itálii, kde ve stravě převládají rajská jablíčka. V zemích, kde se rajská jablka konzumují méně, riziko rakoviny prostaty dramaticky stoupá.

Rajský protlak, kečup, syrová rajská jablíčka, vařená či dušená - to všechno obsahuje spoustu lykopenu. Naše tělo bohužel ale nedokáže absorbovat lykopen bez přítomnosti tuku.

Rajčata lehce podušená na oleji, jak se upravují do protlaku či kečupu, popřípadě do omáček na těstoviny, dokáží zvýšit hladinu lykopenu v krvi dvoj- až trojnásobně. Jako nejvýhodnější se ukazuje lehké podušení plodů v tuku, ale pojídání syrových rajčat s trochou oleje nebo sušených plodů v oleji, popřípadě konzumace šťávy se sýrem či jinou potravinou obsahující tuk, zvýšení hladiny lykopenů v krvi rovněž zajistí.

Podle knihy: Biologické hodiny - Prof. M. .F. Roizen, M.D., E.A.Stephensonová, nakladatekství Rybka Publisher

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele MAR
  MAR (anonym)

  Proč v pojednání o prostatě konzumaci rajčat zakazujete viz první strana a na této strance doporučujete konzumaci?

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  no to je tak, prostě v sedmdesátých se zjistilo, rajčata obsahují protirakovinné látky a v padesátých když se myslelo, že za to nemůže tabák se tvrdilo, že jsou rakovinotvorná. A NĚJAKÝ DEBIL TO ZKOMPILOVAL A ANI SI PO SOBĚ NEPŘEČETL!!!:)))))

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele E
  E (anonym)

  Ty jseš můj Honza?

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele E
  E (anonym)

  Lidi, vždyť to máte jedno, můj děda jedl rajčata každej den, že jsou proti rakovině, jedl je moc let. No a umřel na rakovinu plic. Jak je to s prostatou nevím, ale aspoň tady máte ode mě něco z reality.

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Přesně jak píše MAR, v jiném článku na tomto serveru se při problémech s prostatou nedoporučuje konzumovat rajčata a výrobky z nich! Divné!

  Kvě 07, 2007
 • Obrázek uživatele Jouda
  Jouda (anonym)

  Náš dědek rajčata nikdy nejedl, kouřil od 13 let a zemřel v 87 letech. Utrápila ho babka, mohl tu být ještě o takových 7 roků déle. Proto se nežeňte.

  Kvě 24, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Existuje nějaká dieta na rakovnu prostaty?

  Črv 02, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama