Reklama

Diabetičky by měly těhotenství plánovat

Diabetičky by si, pokud chtějí mít děti, měly těhotenství naplánovat. Měly by předem navštívit diabetologa a zkontrolovat, zda je jejich cukrovka dobře kompenzována, tedy zda hladina cukru v krvi dosáhla relativně optimální hodnoty. Lékař by měl zjistit, v jakém stavu jsou jejich oči a ledviny, což jsou orgány nejvíce ohrožené diabetickými komplikacemi. ČTK to řekla Dagmar Bartášková ze specializované poradny pro těhotné diabetičky.

    Budoucí maminky tak podle ní mohou minimalizovat možná rizika, která cukrovka může znamenat pro těhotnou ženu i dítě. Pro vedení těhotenství a porod by měly zvolit velkou nemocnici.

    Je důležité, jaký typ cukrovky žena má, a zejména, jak dlouho ji má. Pokud si aplikuje inzulin, měla by se pro těhotenství rozhodnout co nejdříve, protože s každým rokem nemoci se zvyšuje pravděpodobnost postižení cév pacientky.

    V ČR bylo loni evidováno 730.000 diabetiků, z toho 26.000 žen mělo cukrovku prvního typu. Tato cukrovka je charakterizována nedostatkem vlastního inzulinu a vyžaduje podávání náhradního inzulinu podkožní injekcí. Objevuje se častěji u dětí a mladých lidí a má sklon k těžkým akutním komplikacím včetně kómatu. Při rozšířenější cukrovce druhého typu tělo inzulin vyrábí, ale špatně s ním hospodaří. Ročně podle Bartáškové porodí přibližně 110 diabetiček s cukrovkou prvního typu.

    Před několika desítkami let se lékaři snažili, aby těhotné diabetičky co nejvíce polehávaly. Nyní, pokud nenastanou zdravotní problémy, dávají přednost tomu, aby těhotenství a porod probíhaly přirozeně. Diabetičky však rodí častěji, asi v 30 až 35 procentech, císařským řezem. Většinou jde o případy, kdy se ke konci těhotenství objeví zdravotní komplikace u matky či dítěte. Lékaři se snaží předčasně vyvolat porod. Jestliže se jim to nepodaří, zvolí císařský řez.

Reklama

    Plod má s maminkou společný krevní oběh, a pokud má žena vysokou hladinu cukru, musí se dítě s touto situací vyrovnat. Jeho slinivka proto produkuje zvýšené množství inzulinu. To bývá příčinou zdravotních komplikací u novorozenců. Vysoký obsah cukru v krvi vede také k tomu, že miminko v matčině těle roste rychleji a má zvětšená játra, ledviny i srdce, které však někdy nefunguje tak, jak by mělo.

    U pěti až šesti procent zdravých žen se během těhotenství vyvine cukrovka, která souvisí s činností placenty a po porodu zmizí. Zpravidla k její léčbě stačí dieta, zhruba v desetině případů je třeba hodnoty krevního cukru upravit inzulinem. U těchto žen je však větší riziko, že se u nich později ve věku kolem 50 či 60 let objeví cukrovka.
    Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama