Reklama

Hyperaktivita - co pomáhá

Příznaky: Poruchy soustředění (koncentrace). Impulzivní a neklidné jednání. Bezcílné "těkání z jedné věci na druhou", ruce uchopí všechno, co mají na dosah.

Příčiny:
Příčiny hyperaktivity nejsou ještě dostatečně objasněny. Diskutuje se o:

  • fosfátech ve stravě,
  • alergii na potraviny,
  • mozkových poruchách,
  • otravách těžkými kovy (především olovem),
  • lécích (především barbiturátech),
  • dědičnosti,
  • pohlavních hormonech (Chlapci jsou 4-5 krát častěji postiženi než děvčata.),
  • o psychických příčinách (Neklidné děti mají zpravidla rodiče, kteří chtějí dělat všechno dokonale. Často to bývají jedináčci, kterým se z pohledu rodičů musí všechno podařit.),
  • sociologické příčiny. V dnešním světě panuje dalekosáhlá dezorientace, dětem chybí vlastní postoj; a rodiče nejsou schopni poskytnout dětem bezpečí, protože sami jsou hektičtí a nevyrovnaní. Psychika kompenzuje tuto dezorientaci tím, že se dítě připoutá ke všemu, co je mu dostupné -což ovšem vede k bezcílnému a hektickému přebíhání od jedné činnosti ke druhé.

    Co pomáhá při hyperaktivitě

L-karnitin
Látka podobná vitaminu a skládá se ze dvou aminokyselin; podporuje činnost mozkových buněk a chrání je před jedovatými produkty, které vznikají při metabolismu síry. Tím zlepšuje situaci látkového transportu v určitých částech mozku. Ve studiích L-karnitin zmírnil impulzivní a těkavé chování hyperaktivních dětí. Potraviny v nichž je karnitin hojně obsažen, jsou krabi, maso (především jehněčí a hovězí), mléčné výrobky, rajčata, hrušky a rýže. Aby bylo trávení a účinnost karnitinu nejlepší, je potřeba, aby se tyto potraviny jedly k snídani. Se zřetelem na zásobení karnitinem je lepší k snídani chléb se sýrem, než músli, nebo chléb s marmeládou. Tělo si může L-kamitin také samo vyrobit. Předpokladem k tomu je ale dostatečné zásobení vitaminy B, především B12. U dětí nefunguje vlastní syntéza jako u dospělých, jsou proto odkázány na přísun karnitinu potravou. Vitaminy skupiny B Nejsou potřeba jen na tvorbu L-karnitinu, hrají také důležitou roli při látkové výměně v mozku. Vysoké dávky vitaminů však nepřinesou nic; v různých studiích se ukazuje, že nezpůsobují, aby se hyperaktivní děti zklidnily. Účinnější je úprava jídelníčku, zvýšení konzumace stravy bohaté na vitaminy řady B, to znamená, že chléb s marmeládou a músli ke snídani nahradíme chlebem se sýrem, nebo vejcem. Pečivo z bílé mouky nahraďte celozrnným (především žitným, kyselým).

  • Kyselina gama-linolenová
    Zde se jedná o vícenenasycenou mastnou kyselinu, ze které se tvoří mozková transportní látka. U hyperaktivních dětí je často stav kyseliny linolenové velmi špatný. K přirozeným dodavatelům mastných kyselin patří semena konopí, pupalky, lnu a brutnáku. Kromě toho jsou důležité mastné kyseliny v angreštu a černém rybízu. Pro děti je vhodné sáhnout po brutnákových kapslích, protože neutrálně chutnají. Terapeutická dávka je kolem 12,5 mg gama-kyseliny linolenové na kilogram váhy.
  • Řasy chlorella
    Proti hyperaktivitě je doporučován doplněk stravy z řas Algamin. Peptidy řasy Chlorelly údajně vážou škodlivé látky a mohou je odvádět z mozku. Chlorella má detoxikační účinky.

  • Reklama

    Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computerpress

     

    Reklama

    Komentáře

    Eva Andelova (Pá, 31. 10. 2008 - 19:10)
    Co mam delat s ditetem je hodne zive ,necce jist jen chleba s marmeladou a sladkosti vsteka se kdyy mu dam normalni jidlo
    Návštěvník (Pá, 31. 10. 2008 - 19:10)
    Neuškodí ho nechat vyhladovět...
    Hanka (Po, 13. 7. 2009 - 16:07)
    Pomáhá i působit na děti barvami (lůžkoviny, barva zdí, oblečení)
    Hyperaktivní děti zklidňuje modrá, indigo, ultramarínová. Zelená (spíš žlutozelená) zvyšuje koncentraci.

    Naopak je třeba být opatrní s používánm červené, oranžové či žluté, které jsou vhodné spíš pro hypoaktivní děti.
    Martina Mrázková (Čt, 1. 10. 2009 - 10:10)
    Pomáhá i působit na děti...Ahoj, nevím jak fungují barvy, ale nám se vloni osvědčily takové dětské vitamínky. Jmenujou se hvězdíci,obsahují rybí tuk, takže mají vliv na správný vývoj mozku a tlumí hyperaktivitu. Navíc našim dětem i chutnají.
    Petra Dolejší (So, 10. 10. 2009 - 19:10)
    Dobrý den, slyšela jsem že soustředěnost dětí se dá podpořit dětskými vitaminy - mate nekdo s nejakymi dobrou zkusenost? Ci si stejne jako ja myslíte, ze v tomto pripade jsem k nicemu?
    Karolína Veselá (Út, 13. 10. 2009 - 22:10)
    Dobrý den, slyšela jsem že...Jak už tu píše pí Mrázková, mohou to být třeba hvězdíci. Na trhu je samozřejmě sirší nabídka, ale tyhle dětem docela chutnají - jsou pomerančové. Taky je dcerkám dávám.
    Šárka (Po, 9. 5. 2011 - 18:05)
    Dobrý den mám také dítě s hiperaktivitou projevilo se to už v 1,5 roce teď už mu jsou 3,5 a mám schválenou mateřskou do sedmy let protože je to zařezený mezi postížení 3 stupě.chci se zeptat jakým spusobem se vyvarovat dalšímu dítěti s touto nemocí jsem totiž ve 3 měsíci a dost mě to děsí
    Děkuji
    Marťas (Po, 9. 5. 2011 - 18:05)
    Dobrý den mám také dítě...Pozor na Aspartam neboli E951, může způsobovat poruchy chování u dětí, například hyperaktivitu.
    http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E951
    . (Po, 9. 5. 2011 - 18:05)
    pomáhá profackovat
    Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 20:12)

    Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

    John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
    http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
    Xenie (Ne, 28. 12. 2014 - 20:12)
    Dost nám pomohlo když syn objevil hraní si s pindíkem,mačkání a tak. Od konce školky
    janickam34 (St, 1. 6. 2011 - 13:06)
    Co mam delat s ditetem je...dobrý dne, zkuste ho nějak zabavit, upoutat jeho pozornost, běžte na odpoledne ven, nebo si pořiďte domů dětské hřiště. Jestli je dítě jenom živé, tak ho prostě musíte unavit :)
    Reklama