Reklama

Maratón vyšetření neplodnosti aneb na co se připravit

Výzkumy ukazují, že stoupá procento mužů, kteří mají problém s plodností. Pokud není příčinou poruchy plodnosti vyšší věk partnerky, zvyšuje se pravděpodobnost, že je příčina na straně muže, a to až v 60 % případů.

Co můžete udělat sami
Kolotoč procedur a vyšetření spojených s neschopností páru počít dítě je náročný po všech stránkách - fyzické, psychické i finanční (absolvování léčby asistované reprodukce je záležitost desítky tisíc). Proto by měl pár začít od jednoduchých (méně finančně náročných) po složitější opatření. V první řadě neodkládat založení rodiny do pozdějšího věku. Po pětatřicátém roku věku se šance na spontánní otěhotnění výrazně snižuje, po čtyřicítce je pak již velmi nízká. Nehledě na to, že léčba pomocí metod IVF (In Vitro Fertilizace tzn. mimotělní oplodnění) po této věkové hranici je velmi obtížná a pojišťovny na ní už nepřispívají. Svoji důležitou roli v úspěšnosti početí hraje i dostatečná hladina folátů, a to nejen u žen, ale i mužů. Foláty jsou metabolity kyseliny listové. „V době snažení (3 měsíce před) byste měla zvýšit denní příjem kyseliny listové na 0,4-0,6 mg. Její nedostatek totiž může způsobit, že se opakovaně těšíte marně a měsíc co měsíc je pár zklamaný,“ vysvětluje MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. Problém je, že každá druhá žena z genetických příčin nedokáže kyselinu listovou zpracovat kvůli poruše enzymu MTHFR. Tuto poruchu však lze obejít podáváním 5-metyltetrahydrofolátu tzv. Metafolinu, který je součástí některých doplňků stravy pro těhotné. Mezi další metodu zvyšující pravděpodobnost otěhotnění patří odhad ovulace s vhodným načasováním pohlavního styku.

Není čas otálet
Uplynul rok od doby, co jste začali s partnerem pracovat na miminku, přizpůsobili jste tomu svůj životní styl, doplňujete foláty, máte normální váhu, nestresujete se a těhotenský test je stále negativní? V tom případě, není na co čekat. Rozhodně neodkládejte návštěvu centra asistované reprodukce. Odborné pracoviště můžete navštívit i bez doporučení obvodního gynekologa (u mužů urologa), či praktického lékaře. V první fázi vás bude čekat základní vyšetření. To se bude skládat z pohovoru, fyzického vyšetření a základních laboratorních testů, které pomohou zjistit příčinu neplodnosti. Při zdravotně zaměřeném rozhovoru bude lékaře zajímat váš životní styl, frekvence pohlavního styku, průběh menstruačního cyklu, léky nebo potravinové doplňky, které pravidelně užíváte, nebo také gynekologické obtíže a průběh případných předchozích těhotenství. Porucha plodnosti se totiž může projevit u páru, který již dítě má. Fyzické vyšetření u ženy se bude skládat zejména z pohmatové prohlídky pánevních orgánů se zaměřením na přítomnost zduření, zánětu nebo jiných poruch. Z vyšetření prsů a tukové tkáně dojde k zhodnocení hormonálních funkcí. Laboratorní testy pracují s krví, se vzorkem hlenu děložního hrdla, který se odebírá stěrem, doplnit je mohou ultrazvuková a rentgenová vyšetření.

Specializovaná vyšetření
Dle výsledků základní prohlídky může lékař doporučit méně obvyklé testování, které se dle charakteru provádí v gynekologické ordinaci nebo na gynekologickém operačním sále. Setkat se můžete zejména s těmito třemi úkony: hysteroskopií, biopsií endometria a laparoskopií. Hysteroskopie umožňuje prohlédnout hrdlo a dutinu děložní za použití tenkého optického přístroje s umělým osvětlením. Výkon se provádí zpravidla po skončení menstruace. Pomocí biopsie endometria získá lékař nepatrný vzorek sliznice z dutiny děložní. Vzorek se odsaje tenkou trubičkou (katétrem), která se zavede do dutiny děložní. Mikroskopická analýza může odhalit poruchu, která zabraňuje uhnízdění embrya. Laparoskopie umožňuje sledovat vaječníky, vejcovody a povrch dělohy a ozřejmit problémy na vnitřním povrchu reprodukčních orgánů. Laparoskopie je chirurgický výkon a provádí se přes dutinu břišní, kdy je zaveden tenký optický přístroj.

Jaký je postup, doktore?
Vy i váš partner jste prošli možnými i nemožnými testy a nyní mají lékaři potřebná data pro nejlepší stanovení léčebné metody, která umožní zlepšit průchod spermií, vajíčka nebo embrya reprodukčními orgány, či napomohou uchycení embrya v děloze.  
Pokud lékař stanoví poruchu implantace embrya, závisí léčba na zjištěné příčině. Polypy (výrůstky), fibromy (nezhoubné uzly svalové tkáně) a děložní přepážka mohou být odstraněny hysteroskopií chirurgicky. Ostatní poruchy sliznice dutiny děložní lze léčit hormonálně. Chirurgickým laparoskopickým zákrokem se odstraní přebytečná tkáň (endometrióza), která může bránit v plodnosti. Infekce malého množství hlenu děložního hrdla může zpomalit nebo zcela zabránit průchodu spermií. Obranou může být nasazení antibiotik nebo estrogenů, příp. lékař může doporučit asistovanou reprodukci. Tou se velmi často řeší i uzávěr vejcovodu nebo srůsty na vejcovodech. Pokud lékař dojde k závěru, že u vás nedochází k ovulaci, dojde nejspíš k předepsání hormonální léčby. Ta stimuluje jednak vývoj vajíčka a spouští ovulační fázi, ale může i upravit fungování jiných hormonů. V případě, že žádná z nastíněných technik nedojde svého úspěchu, nebo pokud si poruchou žádná z metod neumí poradit, může lékař nabídnout některou z metod asistované reprodukce. 

Reklama

 
Poslední šance na předání vlastních genů
„Asistovanou reprodukci smí provádět pouze pracoviště se souhlasem Ministerstva zdravotnictví. Ve většině případů je asistovaná reprodukce spjata s hormonální léčbou, která zvyšuje šance na otěhotnění. V ČR je provedeno ročně přibližně 26 000 cyklů asistované reprodukce,“ říká MUDr. Harald Čadílek, primář centra léčby neplodnosti Grácie v Litomyšli.  Toto číslo zahrnuje jak české, tak zahraniční pacientky. Před zahájením léčby je nezbytné prodiskutovat s ošetřujícím lékařem všechny podrobnosti týkající se navržené léčby, případných komplikací, úspěšnosti, ceny a úhrady výkonů i léčiv ze zdravotního pojištění. Pod asistovanou reprodukci spadá metoda intrauterinní inseminace (IUI) a metoda mimotělního oplodnění (In Vitro Fertilizace, IVF). IUI spočívá v promytí spermií v laboratoři, kdy dojde k nasátí koncentrovaných pohyblivých spermií do tenké trubičky (katétru) a jejich aplikování do dutiny děložní. Při IUI může být prováděna hormonální stimulace, která zvýší pravděpodobnost oplodnění ženy. „Během metody IVF se spermie spojí s vajíčkem v laboratorních podmínkách mimo tělo ženy. Tzv. embryotransfer se provádí nejčastěji za 2 až 5 dní po odběru vajíček. Při IVF může vzniknout více embryí, která lze zamrazit a užít později. Organismus ženy není tak zatěžován, protože nemusí podstoupit nový cyklus stimulace vajíček a jejich odběr,“ upřesňuje doktor Harald Čadílek. Kromě toho, že mimotělní oplodnění je nejúspěšnější léčbou poruchy plodnosti, tak děti narozené z mimotělního oplodnění mají úplně stejný vývoj a v ničem se neliší od dětí počatých přirozenou cestou.

Neplodnost a asistovaná reprodukce v číslech:
1 ze 4 párů v ČR se potýká s neplodností.
60 % příčin poruch plodnosti, pokud není příčinou vyšší věk partnerky, je na straně mužů.
90 % párů pomohou k dítěti centra asistované reprodukce. Mimotělní oplodnění je nejúspěšnější léčbou poruchy plodnosti.
3 % z celkového počtu dětí v Česku se narodí pomocí mimotělního oplodnění.
8 % dětí se narodí ve vyspělých evropských zemích díky metodám asistované reprodukce.
30 odbornými centry na léčbu neplodnosti disponuje ČR.

Základní informace o neplodnosti, jejích příčinách a léčbě můžete najít na internetových stránkách www.stopneplodnosti.cz

Reklama

Komentáře

peta (Čt, 29. 10. 2015 - 09:10)
My jsme s manzelem byli moc spokojeni v reprogenesis. Sidli v Brne a jejich jednani bylo moc vstricne a profesionalni. :)
peta (Ne, 1. 11. 2015 - 12:11)
My jsme s manzelem byli moc...jeden mladý doktor mě tam krásně vyšetřil, že jsem pak po tom vyšetření byla v tom ale manžel nic netuší.
rodič (Po, 2. 11. 2015 - 11:11)
Hlavně si dejte pozor na ziskuchtivá zařízení (např. v našem případě ve Zlíně), kde vám po vyšetření např spermií řeknou, že je máte takové či makové a bez mimoděložního oplodnění se neobejdete. Bylo nám to divné, když před pár lety při prvním dítěti jich bylo 60mil. zcela v pořádku. Tak jsme to nechali být a cca za rok jsme měli další mimino zcela přirozeně. Podle mě se snaží lidi lámat do takových výkonů, ze kterých je největší vata. Asi ne všichni, ale naše zkušenost je taková.
1.11. (Ne, 1. 11. 2015 - 12:11)
jeden mladý doktor mě tam...Taky řešení a docela fyziologické...
Reklama