Reklama

Mládež žije s časovým skluzem

Australští vědci potvrdili to, co si mnozí rodiče už dlouho myslí: jejich dospívající děti nejsou synchronizované s okolním světem a žijí do jisté míry neustále v časové skluzu.

Mnozí mladí lidé nespí dostatečně dlouho a mají potíže ve škole, protože jejich vnitřní hodiny z nich dělají noční ptáky, uvádí studie uveřejněná v odborném časopise Journal of Adolescence. Většina z nich je nucena se probouzet o dvě a půl hodiny dříve, než to vyžaduje jejich přirozený rytmus.

Australští vědci studovali spánek více než tří stovek studentů středních škol během školního roku a o prázdninách. Zjistili, že zatímco o prázdninách spějí v noci více než devět hodin, ve školním roce se musejí spokojit s necelými osmi hodinami. Už předchozí studie ukázaly, že devět hodin spánku je pro dospívající děti správná délka.

Cenou za nedostatečně dlouhý spánek je potom chybějící energie, podrážděnost, smutek nebo i negativní postoj vůči sobě samým.

"Každý člověk má geneticky dané, zda je sova nebo ranní ptáče," vysvětluje Suzanne Warnerová z univerzity v Swineburne. Ale v období hormonálních změn začínají mladí chodit spát později a také raději později vstávají, pokud to jde.

Reklama

Klíčovým problémem je hormon melatonin, který signalizuje tělu, že potřebuje spát. V pubertě se tento hormon uvolňuje později večer.

Svoji roli hrají také další faktory, upozorňuje Suzanne Warnerová: umělé světlo, které má tendenci snižovat množství vyloučeného hormonu, a počítače, které brání mladým lidem poslouchat vlastní potřebu spánku.

Podle Warnerové tady mohou zasáhnout rodiče tak, že dětem ztlumí světlo a vypnou počítač a televizor hodinu před jejich ulehnutím.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama