Reklama

Sacharidy v dětské výživě aneb Zdravé mlsání

České děti mlsají více sladkostí, než by prospívalo jejich zdraví. Školáci ve věku sedm až deset let překračují povolený denní příjem sacharidů až o třetinu. ČTK to řekla Dana Růžičková z Poradenského centra Výživa dětí Praha. Varovala, že trvale vysoký příjem sacharidů, který není vyrovnán dostatkem pohybu, vede k obezitě a může vést i k rozvoji cukrovky.

"Sacharidy by měly tvořit v dětské stravě 50 až 55 procent energetického příjmu. To je dávka, kterou rostoucí organismus nutně potřebuje ke svému vývoji," uvedla. Doporučené dávky sacharidů se pohybují mezi 209 až 230 gramy na den. Podle průzkumu, v němž odpovídalo 500 školáků, přijmou chlapci průměrně za den 270 gramů a dívky 250 gramů sacharidů. Mezi nejvhodnější zdroje sacharidů patří obiloviny, pečivo (pro děti starší cca 10ti let celozrnné), celozrnná rýže, celozrnné těstoviny, zelenina, luštěniny (obsahují zejména polysacharidy) a také ovoce (ovoce je zdrojem fruktózy a v menší míře také vlákniny).

V jídelníčku dětí by se měly co nejméně objevovat sladké tučné moučníky, zákusky, sladké limonády apod. Ty jsou zdrojem velkého množství cukru a energie, kterou děti přijímají bez dalších nutričně hodnotných látek. Právě s vyšším příjmem energie dochází ke zvyšování tělesné hmotnosti, ale také např. ke vzniku zubního kazu.

"Zajímavé přitom je, že děti snědí více sladkostí ve všední den než o víkendu," poznamenala Růžičková. Vysvětluje to tím, že děti jsou ve všední den bez dozoru. Dostanou od rodičů peníze na svačinu a koupí si místo pořádného jídla sladké limonády, bonbony a čokoládové oplatky. Rodiče by proto měli dohlížet na stravování svých děti.

Sladkosti nelze z dětského jídelníčku zcela vyloučit, sladká chuť je první, se kterou se po narození setkají, když pijí mateřské mléko. Při výběru sladkostí by rodiče měli volit ty, které jsou z hlediska zdravé výživy vhodné - například ovocné saláty sypané ořechy, cereální tyčinky bez polevy, čokoláda s vyšším podílem kakaa nebo tvarohové dezerty s ovocem.

Reklama

Na stránkách poradenského centra www.vyzivadeti.cz si mohou rodiče pro své děti vyplnit dotazník stravovacích zvyklostí. Nutriční terapeutka ho vyhodnotí a poradí jim, jak stravovací zvyklosti dítěte upravit, aby odpovídaly zdravé výživě.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama