Reklama

Rusko se brání dovozu masa s obsahem růstového stimulantu raktopamin

Rusko plánuje zakázat dovoz masa od většiny kanadských a mexických dodavatelů. Zákaz je odůvodněn používáním růstového stimulantu raktopamin a má platit od 8. dubna, sdělila dnes ruská veterinární a hygienická služba (VPSS). Rusko už v únoru zakázalo ze stejných důvodů dovoz hovězího a vepřového masa ze Spojených států.

“Ze seznamu dodavatelů bude vyloučeno více než 50 procent kanadských firem,“ řekl mluvčí VPSS Alexej Aleksejenko. Kanada byla loni největším dodavatelem vepřového masa do Ruska a na ruském dovozu se podílela 25 procenty, řekl agentuře Reuters šéf ruské asociace masného průmyslu Sergej Jušin.

Moskva chce také od příštího týdne zakázat dovoz masa od asi 80 procent mexických dodavatelů, uvedla agentura Interfax s odkazem na šéfa VPSS Sergeje Dankverta. Mexiko se na loňském dovozu hovězího masa do Ruska podílelo asi pěti procenty. Rusko podle Aleksejenka nahradí tyto výpadky dovozem z Jižní Ameriky, zejména z Brazílie.

Raktopamin se přidává do krmných směsí k urychlení růstu svalové hmoty. V některých zemích je zakázán kvůli obavám, že jeho zbytky mohou zůstat v mase a způsobit zdravotní problémy. Podle vědeckých dokladů je však maso zvířat krmených touto látkou bezpečné.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama