Rybí tuk ozdravuje i zkrášluje

Nenasycené mastné kyseliny omega 3, které jsou obsaženy především v rybím tuku, snižují riziko srdečních a cévních onemocnění i úmrtí na infarkt, mají protizánětlivé účinky, ovlivňují proces srážení krve a také zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. Pokud se podávají ve správných dávkách, mohou prodloužit lidský život. Konzumaci rybího tuku doporučují odborné lékařské společnosti a v některých zemích je rybí tuk na lékařský předpis. Novinářům to řekl Daniel Pella z Lékařské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích.

Rybí tuk může působit také proti srdečním arytmiím. Ty se sice léčí speciálními léky, které však mají nežádoucí účinky. Pella uvedl, že pozitivní působení mastných kyselin omega 3 na pokles úmrtnosti na choroby srdce i na pokles celkové úmrtnosti potvrdily rozsáhlé zahraniční studie.

Lidské tělo si neumí kyseliny omega 3 vyrobit a musí je získávat z potravy. Na tyto kyseliny jsou bohaté mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci. Konzervovaný tuňák má však jen desetinu dávky obsažené v čerstvém mase. Treska obsahuje sedmkrát méně kyselin omega 3 než makrela a jejich obsah v kaprovi je pouze minimální.

O Eskymácích, jejichž strava je bohatá na ryby, se ví, že jen málokterý z nich podlehne ischemické chorobě srdeční. Nemoci srdce jsou méně časté i ve středomořských zemích, uvedl Pella.

Kyseliny omega 3 byť v menší míře jsou také v rostlinném tuku, vlašských ořeších a různých semínkách.

Výtažek z rybího tuku očištěný od toxických látek, které mohu být v rybách, je obsažen i v potravních doplňcích.

Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Iliana
  Iliana (anonym)

  Na český trh přichází nově výrobek Optimum omega a Marine Omega. Velmi čistá forma rybího oleje doplněná výtažkem z antarktického krylu. Dostanete je v Anti aging centrech v celé ČR.Ověřený klinickými testy.

  Led 28, 2007
 • Obrázek uživatele markéta
  markéta (anonym)

  Mě rybí tuk dost pomohl na problémy s pletí. Poslední dobou se mi začaly zase objevovat pupínky a dost se mi pleť leskla a asi po měsíci pravidelného užívání kapslí s rybím tukem se to zlepšilo. Kapsle se dají v pohodě polykat, kdo má chuť může je i rozkousat.Kupuju si ty od islanské firmy lýsi. K tomu jsem si pořídila kosmetiku od biodermy a pleť si pravidelně 2x denně čistím, hlavně nikdy nechodím spát neodlíčená

  Lis 27, 2013
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Mě rybí tuk dost pomohl na...Mě pomohly také, ale od jiné firmy. Začala jsem je brát kvůli srdci a cholesterolu. Zlepšení pleti byl příjemný bonus:-)) více zde: http://shop.peknyzivot.cz/Doplnky-stravy/Srdce-krevni-obeh-a-cevy/OMEGA-3-PLUS-Kapsle-pro-srdce-krevni-obeh-a-klouby.html

  Lis 28, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama