Šálek čaje zahání stres

Šálek čaje pomůže rychle zahnat důsledky stresu. Milovníci zlatavého nápoje to vědí dávno, ale teď to potvrdili i výzkumníci z londýnské vysoké školy University College. Černý čaj podle nich omezuje úroveň stresového hormonu kortizolu v krvi.

Výzkum zahrnoval 75 mladých mužů, kteří uvedli, že čaj pijí pravidelně. Všichni se museli vzdát po dobu výzkumu jakéhokoli individuálního pití čaje, kávy a všech nápojů obsahujících kofein. Po šest týdnů museli pít jen nápoj, který jim uvařili výzkumníci.


Jedna skupina dostala nápoj, který sice měl barvu čaje, ale ve skutečnosti do byla náhražka sestavená tak, že v ní nebylo nic, co je v běžném černém čaji. Druhá skupina měla nápoj obsahující vše, co v čaji skutečně je. Nápoj pro obě skupiny byl uzpůsoben tak, aby neobsahoval některé vedlejší faktory, které by mohly výsledky testu ovlivnit - například vůni.


Oběma skupinám uložili vědci úkoly, které měly vyvolat stres. Byli například obviněni z krádeže v obchodě a museli se obhajovat. Nebo jim bylo sděleno, že budou propuštěni z práce.


Měření ukázalo, že 50 minut po splnění úkolu klesla u lidí, kteří se napili čaje, úroveň kortizolu o 47 procent, zatímco u kontrolní skupiny to bylo o 27 procent.


Podle vedoucího výzkumu Abdrewa Steptoea se vědci pokusili o analýzu jevu, který lidé pijící čaj subjektivně pociťují dlouho, ale o němž bylo dosud málo skutečně vědeckých důkazů. Steptoe ale neví, které prvky čaje uklidnění způsobují. Čaj při tom podle výzkumu nesnižuje samotný stres, ale urychluje uklidnění.


Jiří Majstr - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele smisek
  smisek (anonym)

  No ale ja mam nejradeji caj jahudkovej ten ma jake ucinky???????smisek

  Říj 23, 2006
 • Obrázek uživatele pudlinka
  pudlinka (anonym)

  Smíšku já mám zase ráda borůvkovej!!

  Říj 23, 2006
 • Obrázek uživatele Jenifer
  Jenifer (anonym)

  Dobrý den, jako asi většina z vás tady mám i já problémy s kilogrami, které bych potřebovala shodit. Zároveň se s vámi můžu podělit o své zkušenosti... V roce 1999 v létě jsem vážila 71 kg, které jsem nabrala díky nevhodné antikoncepci. V té době jsem měla (bohužel za drahé peníze) možnost vyzkoušet herbalife. Za měsíc jsem shodila 8 kg. Můžu říct, že až do letošního roku, tj.téměř 7 let, jsem nepřibrala ani kilo a to jsem opravdu JEDLA! Ale chtěla jsem shodit více. Bohužel na Herbalife jsem další 4 tisíce neměla. A tak jsme s kamarádkou zkusily Meridii, bohužel ani jedna z nás jsme neshodili za dva měsíce ani deko!!! Pak přišla řeč i na Adipex. Každý, kdo měl zkušenosti mi velice líčil, jak po něm shubnu a nebudu mít VŮBEC pocit hladu, a pod. ... JO jo... Shodila jsem pouze kilogram. Takže shrnuto podtrženo peněz za Herbalife vůbec nelituji. Za Meridii a Adipex toho lituji velmi, jelikož konkrétně Meridia není taky levná záležitost!!! A teď k věci, proč tu píši tento příspěvek... Prosím ozvěte se mi, kdo nabízí(prodává) produkty herbalife...s ceníkem samozřejmě. Nejspíš neodepíši všem, ale po 14.dnech se rozhodnu pro nejlevnější nabídku!!! Nabídky posílejte na jenifer25"seznam.cz

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Jenifer doporučuju ti přečíst si diskuzi na téma: Herbalife je svinstvo.

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele Otik
  Otik (anonym)

  Borůvkový čaje nebo jahodový, malinový atd. nejsou čaje, ale ovocný směsi, kterým se "čaj" pouze říká. Mám dojem, že ten článek má na mysli pravý čaj :-)

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  hruza stres!!!!!!!!!!!!!!!!

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele Alan
  Alan (anonym)

  Jenifer, na netu seženeš hodně adres, kde to koupíš relativně levně. Ale tohle je diskuze o čajích, ne?

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele LILI
  LILI (anonym)

  Sama jsem díky buněčné výživě zhubla a můžu si to jen vynachválit. Záleží na jakého poradce narazíte. Ale hlavně také záleží na Vás, protože člověk, který zhubnout chce jen v podvědomí a myslí si, že jednou náhradou jídla bude hubnout a přitom nadále jíst sladké a různé pochutinky a to denno denně, tak takhle to není. Chce to se lehce omezit a hlavně mít dobré vedení. Já shodila nadbytečná kila po porodu a díky tomu, že mě zajímalo jak to všechno funguje a chtěla i já pomáhat, tak jsem se k centru připojila a teď s ním spolupracuji. Mám už spousty klientů, kteří zhubli a ba i nadále další, kteří hubnou. A věřte, že všechno jde, jen když se chce! Takže kdo by měl zájem jen o nějaké informace, či by chtěl změnit svůj život styl, tak ať se mi ozve. Udělám vše, co bude v mých silách. adelkasikorova"seznam.cz

  Zář 16, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama