Salsa pokořuje antibiotika

Jak může potvrdit každý postižený, onemocnění salmonelózou nepatří právě k nejpříjemnějším zážitkům. Přitom už je delší dobu známo, že čerstvě připravená mexická pálivá omáčka salsa má vynikající antibakteriální účinky a dokáže projevy této choroby zmařit takříkajíc v samém zárodku.

Dlouho se nevědělo, proč je tomu tak. Nyní však vědci z kalifornské univerzity prokázali, že hlavní zásluhu si může připsat docela obyčejná bylina koriandr, jejíž listy a plody se běžně užívají pro kulinářské i medicínské účely.

Obsahují totiž látky, mimo jiné dodecenal, které si alespoň v laboratorních podmínkách uměly poradit s nebezpečnou potravinářskou bakterií salmonelou dvojnásobně účinněji než to dokáží obvykle předepisovaná antibiotika.

Nyní tým expertů vedený Isao Kuboem zvažuje, zda by se nejrizikovější potraviny neměly uměle obohacovat dodecenalem, aby se předešlo zbytečným epidemiím. Zdůrazňují ovšem, že se tak nesmí stát na úkor přísné a pečlivé hygieny, protože i navzdory preventivním a léčebným účinkům dokáže salsa zabránit otravám potravinami jen do jisté míry.

Zdroj:Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama