Škodlivé látky v potravinách

Během průmyslové výroby mnoha potravin se v nich objeví celá řada škodlivých látek.

První skupinu tvoří reziduální zbytky látek z hnojiv, herbicidů (látky proti plevelům), insekticidů (látky proti hmyzu), pesticidů (látky proti hlodavcům), postřiků v ovocnářství a dalších látek používaných v zemědělské výrobě polní, ale i z léků, hormonálních přípravků a jiných látek používaných v živočišné výrobě nebo toxinů ze špatného krmiva. (např. aflatoxin vyvolávající rakovinu jater).
Příkladem mohou být dusíkatá hnojiva, z kterých se dusičnany dostávají jak do konzumovaných částí rostlin, tak do pitné vody. Pomalá otrava určitou látkou, to je vyvolání zdravotních potíží, může u člověka probíhat desítky roků, aniž by to na sobě pozoroval.

Druhou skupinu tvoří látky přidávané do potravin potravinářským průmyslem.  Účelem těchto látek je napravit aspoň zdánlivě vzhled, vůni a chuť potravin, které byly znehodnoceny průmyslovým zpracováním. Tyto látky však na kvalitě potravin nic nezachrání a ještě více snižují jejich biologickou hodnotu a činí je pro člověka  škodlivější.

Dají se počítat na desítky a mnoho z nich bylo po tom, co poškodily zdraví mnoha lidí zakázány (např. tzv. máselná žluť, která vyvolává rakovinu, jater, byla používána k barvení margarínů). Je až neuvěřitelné, že např. v základní potravině jako je chleba, bylo zjištěno více než dvacet přidaných umělých chemických látek, zatímco naši předkové uměli péci daleko chutnější chléb bez jediné chemické látky.

Třetí skupinu tvoří látky, které vznikají v potravinách po jejich průmyslovém zpracování.  Bylo prokázáno, že ve zpracovaných potravinách vzniká postupně celá řada látek, jejichž vzniklé množství závisí na době skladování. Jsou to v některých případech i velmi složité sloučeniny, které by byly ve větším množství toxické.

Nebezpečné pro zdraví jsou také sloučeniny, které přicházejí do těla mimo potravu, a to pokožkou. Jsou to např. velmi toxická barviva z různých kosmetických přípravků (rtěnky, barevné krémy, oční stíny, pudry, vlasové přelivy, zubní pasty apod.) nebo konzervační látky z pleťových krémů.

Velmi škodlivé jsou i saponáty, zejména používané k umývání nádobí. Jejich používání není potřebné při používání přirozených potravin. Pozor také při praní prádla a mytí auta.

Zdraví nebezpečné je i používání jakéhokoli hliníkového nádobí (příbory, kastroly, pánve, čajové konvice, tlakové hrnce, kávovary, alobal apod). Hliník přechází ve stopovém množství do požívané potraviny. I tato malá množství se v těle postupně hromadí. Hliník nejvíce poškozuje právě buňky nervové soustavy, působí postupně ztrátu paměti a poškozuje schopnost myšlení.

MUDr. David Frej

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  S tím hliníkem je to pravda,prtože mam potíže s výpadky paměti a další psychické potíže.Jsen narozen r.63.Až do r.90 jsem měl jídlo vařené převážně v Al nádobí.

  Dub 26, 2009
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Přípravky na hubení hlodavců se nazývají rodenticidy. Pesticidy jsou přípravky a prostředky, které jsou určené k tlumení a hubení rostlinných a živočišných škůdců, a k ochraně rostlin, skladových zásob, technických produktů, bytů, domů, výrobních závodů nebo i zvířat a člověka.

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ano hliník je děsný svinstvo . rodiče v něm vařili asi jiné nádobí nebylo . byli ročník 1930 -- umřeli mladí na rakovnu . střeva a ledviny . nechci , ale nějak někoho postrašit . Já sama jsem také měla potíže psychic. rázu a mám . i štítnou žlázu ..

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele ok
  ok (anonym)

  musím napsat , že jsem měla doma hliníkový hrnec na mlíko --Pískálek - už letěl do popelnice !! vařila jsem v tom hlavně puding . snad se nic nestane , taky mám strach . je to bordel na entou !!!!

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele nádobí vyhodit
  nádobí vyhodit (anonym)

  z hliníku tam nic nevařte ,ani naběračky -nepoužívat . nejhorší je kyselé zelí .

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Proč vůbec takové výrobky pustí do prodeje . I hračky pro děti apod . nevíme , co obsahují.

  Kvě 31, 2009
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Na kvalitní potraviny nebudou mít lidi peníze. kdo si nemůže dojet do Polska, má smůlu

  Čer 13, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama