Skoro všechno o šťávách

Jaký význam mají 100procentní ovocné a zeleninové šťávy pro lidský organizmus? Kdy by se měly zařadit do jídelního lístku (ráno, k obědu, večer, před jídlem, po jídle, anebo samostatně)? Jaké množství doporučujete denně vypít?

Čerstvé, odstředěné šťávy mohou být vhodným doplňkem výživy u oslabených lidí, u dětí, u pacientů, po operaci, u sportovců anebo při detoxikaci. Mohou být také součástí jídelního lístku zdravých lidí, ale neměly by být náhradou za zeleninu a ovoce. Množství záleží na důvodech užívání, ale zdravý člověk nepotřebuje více než 200 - 300 ml denně. Pil bych to před jídlem a citrusové šťávy nedoporučuji pít na lačno lidem, kteří mají nadměrnou tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku anebo trpí vředovou chorobou žaludku/dvanácterníku.

Je možné věřit cenově výhodným 100procentním šťávám ze supermarketů? Z čeho se vyrábějí? Jaké údaje je třeba na obalech sledovat? Existují varovné signály, které říkají ? tuto šťávu si nekupte, není pravá?

Já bych tyto šťávy vůbec nepil a to bez ohledu na výrobce a tvrzení na obalu anebo v reklamě. Možná příležitostně ? jako pochutinu, ale to jen ty nejlepší a rozhodně ne denně a místo ovoce či zeleniny!

Bio-šťávy jsou výrazně dražší. Odpovídá cena kvalitě?

Pokud máte na mysli balené syrové 100procentní šťávy z řepy, mrkve, jablek, tak určitě ano. Nejsou konzervované a je to přesně to, co bych si udělal doma, ale nemám na to čas. Pravidelně piju mrkvovo-řepnou šťávu.

Objevují se i stánky s výrobou čerstvých šťáv v nákupních centrech  a to je též skvělá příležitost vypít sklenku plnou důležitých biologicky aktivních látek. Dejte si záležet na tom, aby šťáva byla udělána před vašima očima - , pokud je to možné.

Je vhodná kombinace ovoce a zeleniny ve šťávě? Které druhy ovoce a zeleniny jsou pro lidské tělo nejcennější?

Každé ovoce a každá zelenina obsahuje různé látky a je třeba používat všechny. Některé druhy ovoce a zeleniny se mohou kombinovat (jablko a mrkev), ale nemíchal bych často a hodně citrusy se zeleninou.

Jaké zásady je třeba dodržovat při domácím odšťavování ovoce a zeleniny? Jaké chyby lidé nejčastěji dělají, kterými znehodnotí cenné látky obsažené v ovoci a zelenině?

Čerstvou šťávu je třeba vypít hned anebo zbytek pokapat citrónovou šťávou, přikrýt a uskladnit v ledničce. Pokud zhnědne, mnoho látek už zoxidovalo, ale to neznamená, že šťáva je na vyhození. Můžete ji vypít, i když její biologická hodnota je nižší. Zkvašené šťávy určitě nepijte!

Není hříchem vypít pouze šťávu a zbytek ovoce nebo zeleniny vyhodit? Není lepší sníst pár celých rajčat než vypít pouze tekutinu? Jasně, že ano! Proto jsem říkal, že ani ty domácí a koupené 100procentně čerstvé, nekonzervované šťávy nemohou být plnohodnotnou náhradou ovoce a zeleniny. A proto jím i mrkev. (Červenou řepu jen občas, přiznávám )

Pokud si šťávu uděláte doma, zbytek dužiny můžete použít do polévek, omáček, dezertů, koláčů a salátů.

Zdroj: Návod na přežití pro muže, MUDr. Igor Bukovský

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Bobo
  Bobo (anonym)

  Řepu lze jíst ve vynikajícím salátu: na hrubo nastrouhaná mrkev a řepa, kokos, namočené rozinky a trocha sladké smetany. Fakt super.

  Srp 24, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ha ha ha smesni

  Pro 13, 2007
 • Obrázek uživatele http://janbuka.webgarden.cz
  http://janbuka.... (anonym)

  Pan doktor Bukovský v tom má jasno... to je zřejmé... Mám na své stránce (viz výše) bližší rozdělení podle stravovacích návyků. Pan doktor Wolker byl ale pro mne zatím největším odborníkem na čerstvě vylisované štávy... (v sekci Vitarian) Všem zářivé zdraví a jasnou mysl přeje Honza Buka (Na pohodu)

  Led 16, 2008
 • Obrázek uživatele Praktik
  Praktik (anonym)

  Problém je v tom,že doktor Wolker propagoval štávy v době,kdy se hnojilo maximálně konským hnojem.Dneska ten,kdo nemá vlastní zahradu(ale i tam je to spadem zhůry zamořeno všelijakým svinstvem),vlastně pije pesticidovou bombu.Z tohotu důvodu jsem toho nechal.Pít litry mrkvové štávy v dobách Wolkra ještě šlo.Dneska?Sebevražda.Dokážete si představit,co musí být třeba v dvou litrech zeleninové štávy různých svinstev,co tam nemá co dělat?Dvě kila zeleniny totiž nesníte,ale dva litry jsem vypil jako malinu.Cítil jsem se skvělě,ale postupem času všelijaké fleky na puse,alergie.Navíc doma nikdy nevypěstujete tolik zeleniny. I kdyby,tak slabá kyselina sírová v podobě deště nám to zkazí.Zijeme v době(střední Evropa),kdy mín do sebe všeho znamená líp.

  Led 17, 2008
 • Obrázek uživatele Lumumbas
  Lumumbas (anonym)

  Pro holky :nejzdravější je šťáva s kulí, váš hoch vše co je svinstvo o kterém píše Praktik, tak váš frajer ho má v sobě,ale ve šťávě už nic špatného není, jen to dobré co tam má být. Tak tedy hurá ke svému šťávovači.

  Led 18, 2008
 • Obrázek uživatele Archeolog
  Archeolog (anonym)

  chtel jsi říct z byčích koulí

  Led 22, 2008
 • Obrázek uživatele MIrka
  MIrka (anonym)

  S manželem pijeme každé ráno 2-3 dcl.ovocné nebo zeleninové štávy. Váha se nám upravila a manžel,který bral léky na snížení KT je po půl roce přestal užívat! Tk se mu sroanal do normálu!Léčil se 15 let!! TO je /spěch! Nebo si myslíte žené??

  Feb 26, 2008
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Zkoušel jsem vyrábět mnohé šťávy, koupil jsem několik strojů, ale je to plno neustále práce. Jak se sběrem vhodných produktů, tak s výrobou. Proto již pšt roků pijeme nápoje jako jsou Aloe Vera Gel, Aloe Berry Nectar, Aloe2Go, Aloe čaje - přesně Aloe Blossom Herbal Tea je speciální bylinný širokospetrálně zaměřený čaj. A k tomu dení dávka tekutin je skoro 3 litry. nepijeme ale balenné a barevné vody. Momentálně ( konec srpna) kupují doma vypěstované rajčata kde se dá. Proto jsem zajel i do Znojma a přivezl pro rodinu celé auto. Jsou to jiná rajčata než v obchodě.... více najdete na www.aloe-gel.cz

  Srp 23, 2008
 • Obrázek uživatele Martini
  Martini (anonym)

  Chuťový rozdíl mezi krabicovými a čerstvými šťávami, stejně tak i obsah vitamínů je obrovský. Zároveň se však i liší komfort při přípravě čerstvých lisovaných šťáv z ovoce i zeleniny. Vyzkoušela jsem odšťavňovač z MAKRA, ale příprava a čištění stroje zabrali 3x tolik času než samotná příprava pití. Nechala jsem se zlákat odšťavňovačem MULTIJUICER od firmy Fresh juice. A mohu jen doporučit. Mají i zajímavé nabídky citrusovačů.www.freshjuice.cz

  Lis 25, 2008
 • Obrázek uživatele Agi7
  Agi7 (anonym)

  Šťávy si dělám už dost dlouho ve svém odšťavňovači kuvings. Mohu říct, že se mi výrazně zlepšila pleť a nemám tolik chuť na sladké.

  Lis 26, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama