Skryté volání o pomoc a podvýživa seniorů

Přiznat si, že na určité věci již fyzicky nestačíme není jednoduchá věc. Ale právě to může v případě seniorů odstartovat vážné a dlouhodobé problémy. Jak rozpoznat, že nám blízký člověk již na každodenní aktivity nestačí a potřebuje naši, případně odbornou pomoc? Sledujte je a konejte! Zdravotní péče, dostatek pohybu a správná a vyvážená strava jsou tři významné faktory, které přispívají k prodloužení života ve zdraví.

Málokdo dobrovolně přizná potřebu pomoci
Každý se pravděpodobně někdy setkal s reakcí svých blízkých staršího věku, že pomoc nepotřebují a že na vše stačí sami. Realita tomu ale často neodpovídá. V řadě případů si sami senioři nejsou ochotni připustit potřebu pomoci, stydí se za ni a často proto předstírají, že je vše v pořádku. Projevy stárnutí jsou individuální stejně jako jeho důsledky, včetně ztráty soběstačnosti. Čekat na to, až sám senior o pomoc požádá by byla chyba. Návštěvami svých blízkých můžete problémům předejít.

Pozorujte
Důležité je lidi staršího věku dobře sledovat a všímat si i drobných změn. Ptejte se a nenechte se odbýt neurčitými nebo vyhýbavými odpověďmi. Je mnoho ukazatelů, kterých si můžete sami všimnout. I v chování lze vypozorovat indikátory, že člověk potřebuje pomoc. Nic dobrého nevěstí úbytek na váze, spánek po většinu dne, uzavření se do sebe, ztráta zájmu, nápadné zpomalení chůze, obtížné vstávání ze sedu a další.

Nečekejte příliš dlouho
Pokud vypozorujete některé z těchto signálů, neotálejte a reagujte. „Mluvte se svými blízkými a pokládejte jim věcné a konkrétní dotazy. Proč sis nedošla nakoupit? Bolí tě nohy? Bojíš se, že nebudeš mít sílu na cestu zpět? Dokud si oni sami nepřiznají, že potřebují pomoc, bude jednání dost obtížné. Důležité je ale myslet na to, že čím déle budou zapírat a nepřipouštět si pravdu, tím horší pak bude zvrácení nastalého stavu,“ říká přední česká gerontoložka, docentka Iva Holmerová. Vhodná je také konzultace s odborníky nebo lidmi s podobnými zkušenostmi. To vše podpoří včasnému zavedení podpůrných opatření a řešení nastalé situace.

Kudy vede cesta?
Ideální stav je, když je člověk soběstačný, aktivní a zároveň se nebojí čerpat určitou míru pomoci.Pokud si senioři zvyknou na občasné návštěvy a výpomoci ze strany pečovatelů, v pozdějším věku nebudou mít již problém přijmout další pomoc, nebude to pro ně taková změna,“ říká Michaela Stachová, ředitelka Nadace Krása pomoci. Rozpoznání prvních změn je na rodinných příslušnících. Důležitá je fyzická a mentální aktivace a nezastupitelnou úlohu má také výživa. Ta dodává energii, chrání před negativními vlivy prostředí a působí preventivně proti nemocem. Měla by být vyvážená a obsahovat dostatek plnohodnotných bílkovin. Problémy s příjmem potravy vedou k podvýživě (malnutrici), jejímž důsledkem může být i ztráta soběstačnosti. Problematice podvýživy se věnují třeba stránky www.vyzivasenioru.cz, kde lze nalézt odborné rady, jak daný stav zvrátit. Pokud člověk není schopen přijmout denní doporučenou dávku všech potřebných živin, doporučuje se zařadit vysokoenergetickou výživu, jakou je například nutridrink. „Co si budeme nalhávat, starost o seniora je nejen nákladná finančně, ale také časově i jinak náročná. Nutriční nápoje a podobné doplnění stravy však starost ulehčují. Obsahují všechny důležité živiny v optimálním poměru a nezatěžují organismus. Je možné je podávat dlouhodobě, neobsahují lepek a jsou dostupné v různých chuťových variantách. Ti, kteří se starají o své blízké ocení, že jsou určeny k okamžitému použití, šetří čas a celkově usnadňují péči o nemocného,“ dodává docentka Iva Holmerová.

Screening součástí vyšetření
Nutriční screening je jednoduchý nástroj pro zhodnocení nutričního stavu pacienta. Lékaři jej také často používají k vytipování rizikových onemocnění. Pravidelné sledování stavu výživy pacienta by mělo být součástí vyšetření u lékaře. Existuje řada typů screeningu. Zahrnují různě podrobné informace zejména o váze člověka a jejím vývoji, ale i další údaje. Nutriční screening provádí jak lékaři, tak také nutriční terapeuti. Pokud tedy chcete znát opravdový stav svůj či vašeho blízkého, obraťte se na odborníky.   
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama