Slavní vegetariáni, jejich citáty a výroky

Mnozí slavní lidé byli vegetariány, mnozí v současné době jsou. Připomeňme si alespoň některé: Pythagoras, Platon, Franz Kafka, Jan Tříska, Jana Kratochvílová,

Další:
Plútarchos, Sokrates, Hippokrates, Herakleitos, Seneca, Diogenes, Ovidius, Vergilius, Origenes, Chryzostom, Michelangelo, Klemens, Newton, Leonardo da Vinci, Spinoza, Rousseau, Goethe, Schiller, Schopenhauer, Lincoln, Nietzsche, Voltaire, Ibsen, Thákur, Gándhí, Zamenhof, Gorkij, Lester Smith, Pascal, Byron, Shelley, Franklin, L.N. Tolstoj, London, Wagner, Roland, R.W. Emerson, H.G. Wells, Franz Kafka, G.B. Shaw, Albert Schweitzer, Brigitte Bardotová, Paul McCartney, Ivan Lendl, Jan Burian a jistě mnozí další, o kterých nevíme.

BUDDHA (asi 563 - 483 př.n.l.)
Z obavy před tím, aby neuvedl živé bytosti do stavu smrtelného strachu, necht' bódhisattva, praktikující dosažení soucitu, se zdržuje jedení masa. (z Lankávatára sútry) LEONARDO DA VINCI (1452 - 1519, italský malíř, sochař, architekt a vědec)
V mládí jsem se zřekl jedení masa, a přijde jistě den, že lidé mně podobní se budou na zabíjení zvířat dívat tak, jako se dnes dívají na zabíjení lidí.

DIOGENES (asi 412 - 323 př.n.l., řecký filosof)
Stejně dobře jako jíme zvířecí těla, bychom mohli jíst i lidská.

RALPH WALDO EMERSON (1803 - 1883, americký esejista, filosof a básník)
Právě jsi dojedl oběd; jakkoliv daleko jsou jatka, jsi spoluviník.

MAHÁTMA GÁNDHÍ (1869 - 1948, indický národní vůdce a společenský reformátor)

Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty.
Nemyslím, že maso je pro nás nezbytné. Tvrdím, že masitá jídla jsou pro nás nevhodná. Protože stojíme výš než zvířecí svět, děláme chybu, když napodobujeme jeho zvyky.
Jediný způsob, jak žít, je nechat žít.

JEŽÍŠ (asi 3 - 36 n.l.)
A maso zabitých zvířat v jeho těle se stane jeho vlastním hrobem. Protože, pravím vám, kdo zabíjí, zabíjí sama sebe, a kdokoliv jí těla zabitých zvířat, jí tělo smrti. (z esejského Evangelia míru)

FRANZ KAFKA (1883 - 1924, spisovatel)
Teď se už na tebe mohu dívat klidně; už tě nejím (při pohledu na rybu v akváriu).

DR. RADŽENDRA PRASÁD (1884-1963, první prezident Indické republiky)
Celostný pohled na život nám odhaluje vztah mezi potravou daného jedince a jeho chováním k jiným, a cestou rozumové dedukce, která není fantazií. Můžeme přijít k poznatku, že jediným způsobem, jak uniknout vodíkové pumě je útěk před mentalitou, která pumu vymyslela, a jediným způsobem takového útěku je pěstování úcty ke všemu životu, k životu ve všech podobách a ve všech podmínkách. Je to pouze jiný výraz pro vegetariánství.

ALBERT SCHWEITZER (1875 - 1965, slavný lékař, misionář, teolog a muzikolog)
Nikdo ať se nevyhýbá odpovědnosti. Protože zacházíme tak zle se zvířaty..., protože na jatkách je tolik surovosti, protože kvůli našim kuchyním tak mnoho zvířat umírá strašlivou smrtí, protože zvířatům způsobují nevýslovné utrpení lidé bez citu, protože se zvířata stávají objekty surových dětských her, jsme my všichni vinni a musíme nést znamení této viny.

Zdroj: Proč nejíst maso - Milan Záruba - nakl. Avátar

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (32)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hrubé!!! Su první!!! :)

  Kvě 20, 2007
 • Obrázek uživatele J.Nonák
  J.Nonák (anonym)

  k článku výroky slavných vegetariánů. Ježíš maso jedl,citované evangelium tzn.dobrá zpráva je smyšlené.Evangelia jsou čtyři Matouš,Marek,Lukáš,Jan.Pokud někoho trápí proč je na světě zlo,smrt,násilí,lež ať čte Bibli ale ne u jehovistů.Začni ale až v třetí třetině textu u Evangelií třeba Janovo.A modli se tzn. mluv k Bohu pros,ať se ti dá poznat.ON je živý miluje tě a touží mít s tebou vztah.Je to JEŽÍŠ.

  Kvě 19, 2009
 • Obrázek uživatele Adolf
  Adolf (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián - a co z toho plyne?

  Kvě 19, 2009
 • Obrázek uživatele ADAM
  ADAM (anonym)

  Ze si totalny idiot. to jedine!!!

  Čer 10, 2009
 • Obrázek uživatele Historik
  Historik (anonym)

  Jen škoda, že u starověkých filozofů jde mnohdy o lež. Navíc vesměs jde o druhořadé filozofy, jejichž dílo mělo pouze tu výhodu, že bylo zneužitelné křesťany, jejich téměž myslitcká filozofie byla přímo obrazem rozpadu racionality a její rozmach je přímo charakteristický pro rozpad starověkého světa a následující středověké temno. Skuteční starověcí velikáni filozofie byli například Thalés z Mílétu, jeho žák Anaximandros z Mílétu, s výhradami i Pythagoras ze Samu. To, že byl A.Hitler vegetarián, dokládá hodně. Zejména to, že tvrdit, že vegetariánství je správné, protože některé slavné pozitivně vnímané osobnosti byly vegetariány je neplatný argument, protože existují i hodně negativní vegeratiáni. Tedy to, zda člověk jí nebo nejí maso, nemá vliv na jeho povahu; to jen někteří duševně nevyvinutí jedinci mají potřebu sama sebe přesvědčovat, že jejich rozhodnutí je dělá nějakým způsobem lepšími.

  Čer 10, 2009
 • Obrázek uživatele to historik
  to historik (anonym)

  hitler byl vegetarián ze zdravotních důvodů, nějaké životy zvířat mu byly úplně fuk. Nesmíš všechny vegoše házet na jednu hromadu. Ano, zda jíš nebo nejíš maso nemá vliv na tvoji povahu, ale pokud se vzdáš požitku z masa, protože nechceš zabíjet jiné, pak to znamená jedno: máš o dost silnější soucit a možná i odvahu, než pojídači zvířat, kteří chodí se zavřenýma očima a zakrytýma ušima, jen aby neviděli a neslyšeli nářek těch, kteří jim leží na talíři. Mimochodem Pythagoras byl vegetarián.

  Čer 11, 2009
 • Obrázek uživatele Historik
  Historik (anonym)

  Statověk není zrovna mojí specializací, ale dost pochybuji, že v rámci kusých údajů se dochovalo právě to, že dotyčný byl vegeratián. To za prvé. A za druhé, pro celou řadu vegetariánů nejde o nic jiného než o pozérství, stejné, jako když si někdo nechá na čelo vytetovat kuňku volskou. A právě to hledeání ospravedlnění a snaha vytvořit iluzi, že vegetarián je nějakým způobem lepší, třeba vytvářením iluze, kolik významných osob historie, bylo vegetariány, i za cenu konstruktivního přístupu k pravdě, to je charakteristikou, která neomylně ukáže na takové pozéry.

  Čer 11, 2009
 • Obrázek uživatele Máca
  Máca (anonym)

  Statověk není zrovna mojí...nechápu, proč vegetariánství a veganství vnímáte jako pózu. vegetariáni bývají většinou pod velkým tlakem okolí a rodiny, musí moc dobře vědět, proč cítí a dělají, to co cítí a dělají, aby si svůj životní postoj uchovali a ustáli ten věčný nátlak a někdy i posměch. vegetariánství není o snahu působit lépe a cítit se povýšený nad ostatní. je to o vlastní morálce, o vnímání světa a úctě k životu, která vám už nedovolí jednat jinak. vegetariánství je jen o jiném pohledu na svět, který buď máte nebo ne. já osobně respektuji lidi, kteří jedí maso, protože sama se dokážu vcítit do jejich pohledu na zvířata a jejich "účelu". přesto doufám, že jednou naprostá většina lidí bude sdílet respekt k životu každého tvora a ze světa zmizí zbytečné trýznění a umírání.

  Lis 15, 2009
 • Obrázek uživatele Nasavrky
  Nasavrky (anonym)

  Jen škoda, že u...Hitler ale byl vegetariánem díky radě lékaře!!!!, mělo mu to dopomoci k uzdravení jeho nemoci (to, že mu to naopak pomohlo zhoršit jeho stav je věc druhá)radši si pozorně prostudujte dějiny!!!

  Črv 07, 2010
 • Obrázek uživatele any
  any (anonym)

  Jen škoda, že u...hm az na to ze Hitler nebol vegetarian lebo jedol ryby :DDD

  Srp 17, 2010
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jeden můj kamarád byl vegetariáln asi 5 let a bylo mu ke konci tak zle, že se musel vrátit k normální stravě. Teď už je zase v pohodě.

  Srp 17, 2010
 • Obrázek uživatele richter
  richter (anonym)

  k článku výroky slavných...cti ve svem srdci ne v bibli !

  Lis 27, 2010
 • Obrázek uživatele richter
  richter (anonym)

  Jeden můj kamarád byl...moje sestra je 16let vegetarian, ja jsem parmesicu amusim rict ze se citim lepe nezkdy predtim.

  Lis 27, 2010
 • Obrázek uživatele richter
  richter (anonym)

  k článku výroky slavných...je uplne jednoco jedl jezis, dulezite je co jis ty. pokud se stravujes masem, tak nemuzes mluvit o lasce a citu k zive bytosti. jezis byl jen politicky manevr pro chudinu co mela zakak studovat, aby nahodou neprokoukla co se za jejich spasitelem skryva. einstein, hypokrates, phytagorus atd byly neverici, proto ze vedely ze to je jen dalsi prace politicke mafie. byl ukrizovan jen na oko,na krizi nezemrel,ukryval se v indii, ale vam vsem se libi vic ty pohadky z bible pro chudinu.

  Lis 27, 2010
 • Obrázek uživatele richter
  richter (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián -...ze mel uz od detsvi problemy z travicim ustrojim, paradox je v tom, ze vybudoval lidska jatka. mozna to byl prvni impuls at si uvedomime, jak zachazime se zviraty !!!

  Lis 27, 2010
 • Obrázek uživatele Q.
  Q. (anonym)

  moje sestra je 16let...Možná kdybys těch pár měsíců raději studoval gramatiku... Ostatně, historie nezná žádné velikány jménem Hypokrates nebo Phytagorus;-)

  Lis 27, 2010
 • Obrázek uživatele Závěr
  Závěr (anonym)

  jez to,po čem ti bude dobře.Po litru rumu ti bude fajn asi 5 minut,pak budeš na odstřel.Po bůčku to samé.Z trávy na louce asi žádný problém nepoznáš.Takže si vyber.

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele blbojed
  blbojed (anonym)

  Jen škoda, že u...Hitler měl velmi rád játrové knedlíčky, tak asi takový vegetarián to byl. To, že někdo odmítá jíst maso, vypovídá o něm hodně, nejméně to, že si důkladně uvědomuje důsledky svých činů a především to, že má soucit. Pojídání těl zvířat je velmi odpudivá činnost, jde jen o to, aby se na to člověk dokázal podívat z jiného úhlu, než jak ho společnost celý život směruje. Přiznat si, že maso je zlo a že jej člověk odmítne, vyžaduje velkou odvahu.

  Led 03, 2011
 • Obrázek uživatele Dotaz
  Dotaz (anonym)

  Patří člověk pojídající masožravé rostliny také mezi vegetariány?

  Led 03, 2011
 • Obrázek uživatele richter
  richter (anonym)

  Ze si totalny idiot. to...tve vyroky jako idiot poukazuji na to, ze mas mozek zapraseny zivocisnym tukem.

  Led 21, 2011
 • Obrázek uživatele OtOman
  OtOman (anonym)

  "Maso" nejim od svych 19let, neb jsem nekolik let trpel na zaludecni vredy a ani nevim co mi napovedelo, ze bych to mohl zkusit bez masa na par mesicu, zda se neco nezmeni. Trpet na "zaludecni vredy" znamenalo minimalne na jare a na podzim opravdu trpet. Svete div se, vyse zminene se opravdu zmenilo - dokonce jsem se obaval o "modrou knihu", ale i to nakonec klaplo. Dnes jsem bez cerveneho masa nejakych 22let, lety se na me nejezeni masa samozrejme navalila i tomu pribuzna "teologie" - ta navic rozlisuje az tak prikre, ze se nemoho :-) honosit titulem "vegetarian", ale necim tak neznamym a potupnym, jako je "pescovegetarian", tedy jim ryby, v mem pripade jde o morske ryby. Zacnete-li studovat treba "spanelstinu", nelze nez se naucit pouze rec, pribalite k tomu prislusne dejiny, literaturu, politiku...atd. To same je i s mym nejezenim masa, jsem proti pokusum na zviratech, proti vyrobkum ze zivocichu, jako jsou kozesiny, obecne pak i kozene veci, "krvavym" vanocnim svatkum...atd. Jen konstauji, i tak lze otevrit jeden zivotni "Level", ktery mnohym zustane uzavreny - tedy opatrne s hodnocenim neceho, o cem nemam zadnou paru. Hezky den vsem.

  Dub 09, 2011
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Jen škoda, že u...No ono z hlediska pro nebo proti vegetarianství není důležitá povaha toho konkrétního vegetariána , ale inteligence, se kterou se rozhodl pro vegetarianství. Otázka inteligence je i záležitost pochopení této triviaální zákonitosti, že pane historiku..:)

  Bře 14, 2012
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  "Maso" nejim od...Heký postřeh, díky..

  Bře 14, 2012
 • Obrázek uživatele laura
  laura (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián -...Plyne z toho, že nejedl maso.

  Pro 05, 2012
 • Obrázek uživatele Predátor
  Predátor (anonym)

  Neznám krásnější hudbu jako smrtelný kvikot prasete v předzvěsti labužnických orgií. A vynikající krvavý steak plemene Hereford je přímo koncert pro smysly gurmána. Zdejší býložravci mohou plodit svoje výblitky jen díky humanitě demokracie. Jen doufám, že díky rostlinné stravě jejich maso bude chutnat lidožroutům na Nové Guinei. Byl by to přínos pro náš zahraniční obchod a pozvedla by se ekonomická úroveň státu. Howgh, domluvil jsem!

  Lis 03, 2013
 • Obrázek uživatele aneta
  aneta (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián -...Byl to velmi inteligentni muz.

  Črv 08, 2014
 • Obrázek uživatele jojo
  jojo (anonym)

  Byl to velmi inteligentni muz.To opravdu byl a navíc opravdu mistrný řečník. A také docela hezky maloval. Navzdory všem zvěrstvům, tohle je fakt.

  Črv 08, 2014
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián -...Hitler vegetarián NEBYL .. http://goo.gl/AuvfrV

  Led 07, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  Hitler nebyl ani vegetarián ani inteligentní.Žral maso jako všichni ostatní a přesto,že byl "Velký vůdce" tak byl pouhý fanatik a oproti mnoha svým podřízeným generálům byl stratég úplně na hovno!Právě proto skončil s hlavou prostřelenou vlastní rukou a kyanidem v žaludku v bunkru jako krysa.Inteligentní vůdci takto nekončí.Takto končí pomatenci,kteří nakonec poserou vše co rozpoutali.Jako Husain,Kaddáfí,Ceausescu a další.Díky Bohu

  Led 07, 2015
 • Obrázek uživatele Alda
  Alda (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián -...No že neodsuzoval zvířata :)

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Alda
  Alda (anonym)

  Hitler byl taky vegetarián -...No že neodsuzoval zvířata :)

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Big Lebowski
  Big Lebowski (anonym)

  Vegetarianstvi neni nabozenstvi,je to nazor! A kazdej ma pravo na svuj nazor,nikdo mu ho nesmi brat,ale ani on nesmi svuj nazor nutit ostatnim! Znala jsem holku,byla veget.od 9 let a je doted. Povahou mila,citlivka i docela chytra. Lidi co jedli maso neodsuzovala,vedela ze by v zivote takhle s moc lidma nevysla,pac vetsina maso zere zejo. Zila jsem s ni a jejim otcem 9 let a za celou dobu prodelala jen 2 chripky a jednou se zeblila ze spatnyho syru. Jinak zdrava. Druhou vegosku jsem poznala v praci a ta byla na hlavu. Kdyz se ji nekdo snazil vysvetlit svuj nazor tak jecela a pak urazene odesla. Proste blba nana. Vegetarianstvi je postoj a s inteligenci nema nic spolecnyho. Aspon nevidim zadne spolecenstvi mezi Hitlerem a Pamelou Anderson!)) Jestli teda byl vegos.....

  Led 07, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama