Sodovka ničí zuby

Škodlivější než limonády s cukrem jsou podle výzkumu amerických vědců z Marylandské univerzity perlivé nápoje všeho druhu, včetně dietních. Plyn, jímž jsou syceny, totiž narušuje zubní sklovinu a stává se tak jednou z příčin vzniku zubního kazu.

Na vině jsou, jak uvádí v nejnovějších čísle odborného časopisu General Dentistry vedoucí výzkumného týmu Anthony von Fraunhofer, především jablečná, vinná, citrónová a fosforová kyselina, které se dostávají do nealkoholických nápojů při jejich obohacování "bublinkami". Ukázalo se přitom, že některé tekutiny uváděné na trh jako dietní jsou dokonce podstatně agresivnější než slazená sodovka.


"Obecně se ví, že zubům škodí cukr, zdaleka však ne tolik jako kyseliny, které průběžně vymývají ze skloviny potřebný vápník," uvedl Anthony von Fraunhofer.Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele sodovka
  sodovka (anonym)

  tak to jsem nevěděla. Děkuju za informace.

  Pro 27, 2004
 • Obrázek uživatele squaw
  squaw (anonym)

  ano, o tom jsem četla. ale nejen to, že ničí zuby, ale CO2 (oxid uhličitý) má také neblahý vliv na hltan, jícen a může vyvolat i rakovinu těchto orgánů. V USA se nějaká univerzita -už si nevzpomenu jaká- zabývala průzkumem pacientů s tímto druhem nádoru a zjistili, že velká většina jedla A PILA podobné věci- mj. sycené limonády. Takže z toho vyplývá, že horším nepřítelem než škodlivý cukr, je asi ještě škodlivější plyn! /a to nemluvím např. o tavicích solích, které se přidávají do tavených sýrů, emulgátorech a stabilizátorech ostatních druhů potravin atd.atd.../ No na něco se prý umřít musí. zdraví squaw von JM.

  Srp 17, 2004
 • Obrázek uživatele Ja
  Ja (anonym)

  No tak to asi musim prehodnotit svuj pristup.Piji sodovku temer cely zivot, bez prichuti,to je vodu sycenou plynem,ne limo.Je mi 56 let a nemam ani jeden falesny zub,ani mustek.Jo,chybi mi petka vpravo nahore asi od 32 let,kdy jsem mela spatnou zubarku,ktera tvrdila,ze zub je v poradku az musel ven.Tak nevim,jestli nezacnu pit vodu s cukrem?!

  Srp 21, 2006
 • Obrázek uživatele kel
  kel (anonym)

  No a co pivaři, ti by museli mít od toho kysličníku (kdo chce oxidu) uhličitého vypadaný chrup? Zařadil bych to mezi kecy, pokud toho člověk nepije sud denně. I tehdy by to spíš odnesl žaludek.

  Srp 22, 2006
 • Obrázek uživatele Ferda
  Ferda (anonym)

  Je rovněž známá studie, že přes 99% vrahů pojedlo před vraždou chleba. Takže z toho vyplývá, že konzumace chleba vede k závažné kriminalitě.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele Lilililili
  Lilililili (anonym)

  No, a když zakarblujte opakovaně lahví a všechen plyn vypustíte ven, už je to v poho že??? Už doopravdy nevím, co bych měla pít, protože ani nevím, jestli mohu pít třeba prostě jen nepřekapanou vodu z kohoutku. Mějte se hezky Lililili

  Srp 14, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Vaše starosti bych chtěl mít!

  Srp 14, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama