Sójové klíčky

V poslední době se stále více objevují naklíčené luštěniny a obiloviny v obchodech. Používání sójových klíčků je v Číně známo tisíce let. Dokonce i Amerika používala naklíčená semena v předkolumbovské době. V Evropě v 18. Století byla užívána proti skorbutu při dlouhé mořeplavbě. Proč? V naklíčeném semeni totiž rapidně stoupá obsah vitamínů a enzymů, mění se skladba sacaridů na lehce stravitelné a probíhají další prospěšné chemické změny.

Sója luštinatá (Glycine max) má vysoký obsah bílkovin (35 - 50%), tuků s cennými mastnými kyselinami (20%), asi 24% sacharidů. Vysoký je podíl provitaminu A, vitamínů Bl, B2, B12, niacinu, vitaminu E, K, biotinu. Z minerálních látek vápník, hořčík, fosfor, draslík, síra, železo, měď, mangan, dále cholin, saponiny.

Naklíčením roste obsah vitamínů mnohonásobně. L lžíce 3 - 4 denních klíčků má 100 mg vitaminu C a ze šálku sóji získáme 4 - 5 šálků klíčků. Můžeme nakličovat i doma. Namočíme do nadbytku vlažné vody na 12 hodin. Pak vodu slijeme a semena dáme mezi 2 vrstvy nasáklé buničité vaty. Denně je promýváme vlhčíme. Za 3 - 6 dní sklízíme. Pak obsah vitaminu C klesá. Sójové výrobky, klíčky, jsou prospěšné revmatikům, při artrózách, diabetikům, alergikům. Posilují nervový systém a krevní oběh.

Sójových klíčků nepojídáme mnoho, spíše l - 2 lžíce denně a často. Sója obsahuje totiž přes všechny prospěšné složky jednu diskutabilní - rostlinné hormony fytoestrogeny, které snižují plodnost u mužů.

Sójové klíčky používáme do čínských pokrmů, salátů spolu s ovocem. Jednoduchá je příprava na grilovaném chlebu: Sójové klíčky dáme okapat, čestvé opečeme na oleji, Chléb potřeme máslem, utřeným česnekem, položíme lžíci klíčků, posolíme, opepříme, položíme plátek sójového salámu tofu, petrželku nebo řeřichu. Na to plátek sýra a trochu sezamových semen. Prudce grilujeme, až se sýr roztaví a sezam opraží.

Zdroj: www.vegetarian.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Mlok
  Mlok (anonym)

  Sójové klíčky používáme do čínských pokrmů, salátů spolu s ovocem. Jednoduchá je příprava na grilovaném chlebu: Sójové klíčky dáme okapat, čestvé opečeme na oleji, Chléb potřeme máslem, utřeným česnekem, položíme lžíci klíčků, posolíme, opepříme, položíme plátek sójového salámu tofu, petrželku nebo řeřichu. Na to plátek sýra a trochu sezamových semen. Prudce grilujeme, až se sýr roztaví a sezam opraží. ****** recept vypada zajimave, nicmene myslim ze po podobne uprave tam pro telo vyuzitelnych enzymu zustane minimum... Enzymy a vitaminy jsou latky celkem citlive na teplo, grilovanim a smazenim se znici...

  Dub 28, 2006
 • Obrázek uživatele Visnery
  Visnery (anonym)

  Koupili jsme ve zdrave vyzive klicici misku. Naklicujme ted doma potraviny kazdy den. Je to opravdu dobre, myslim chutove, a zaroven zdrave. Nejake zkusenosti a poznatky jsem sepsala na svem blogu :) http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=1420

  Led 21, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama