Reklama

Strava snižující cholesterol působí obdobně jako statiny

Výsledky nedávného kanadského výzkumu naznačují, že strava bohatá na vlákninu, sóju a zeleninu snižuje cholesterol téměř ve stejné míře jako podávání statinů.

Výsledky nedávného kanadského výzkumu naznačují, že strava bohatá na vlákninu, sóju a zeleninu snižuje cholesterol téměř ve stejné míře jako podávání statinů (statiny jsou cholesterol snižující léky, které se rozsáhle využívají v primární i sekundární prevenci kardiovaskulárních příhod způsobených aterosklerózou). Lidé, kteří nesnášejí statiny vzhledem k jejich vedlejším účinkům, mohou se stejným efektem konzumovat uvedenou stravu bohatou na vlákninu. Kombinované diety se v současné době pravděpodobně neliší v účinnosti dosahování primární prevence od statinů první generace.

Výzkumný tým testoval na skupině 34 mužů a žen s nadváhou portfolio diet s vysokým obsahem sójového proteinu, mandlí, cereální vlákniny a rostlinných sterolů. Tyto diety byly srovnávány s dietami s nízkým obsahem tuku, resp. s normální dietou při současném užívání generického statinu lovastatinu. Portfolio diet bylo téměř stejně účinné jako statiny, tj. po měsíční aplikaci snižovalo LDL-cholesterol téměř o 30 %. Statiny snižovaly LDL-cholesterol o 33 %, zatímco nízkotuková dieta pouze o 8,5 %. Téměř jedna pětina případů mrtvičných záchvatů na celém světě a více než polovina celosvětového počtu srdečních onemocnění jsou spojovány s vysokou hladinou cholesterolu. U potravin s obsahem rostlinných sterolů již bylo snižování cholesterolu demonstrováno.

http://www.nutraingredients.com
Autor : Ing. Olga Kopáčová;

Zdroj: ÚZPI

Reklama

Reklama

Komentáře

Miroslav Zich (So, 27. 10. 2007 - 13:10)
článek je v zásadě správný, až na výchozí předpoklad. Ten je zcela chybný. Snížení hladiny cholesterolu je až jevem sekundárním. Primární změnou při takovéto změně stravovacích zvyklostí je pokles hladiny plasmatického homocysteinu v důsledku zvýšení příjmu některých vitamínů skupiny B a kys. pteroylglutamové. Jinými slovy, jde o opětovné potvrzení homocysteinové teorie vzniku civilizačních chorob.
Lenka (Ne, 28. 10. 2007 - 13:10)
To je pravda. Bylo by potřeba, aby lékaři a také zdravotní pojišťovny konečně vzali na vědomí, že změření hladiny homocysteinu a hlavně její správné vyhodnocení, by mělo být jedním ze základních vyšetření pacienta. Je pravda, že je to vyšetření drahé, v současné době stojí cca 1.000 Kč. Ovšem při jeho významu pro prevenci a další směrování léčby konkrétního pacienta, ušetří toto vyšetření v budoucnu statisíce.
Výzkumy podložené optimální hodnoty jsou u žen 4-6,5 a u mužů 5-7,5 , za nejvyšší normální hodnotu lze ještě považovat 9. Další z řady výzkumů v současné době probíhá pod vedením MUDr. Erbena.
Jak se nám průběžně potvrzuje, potravinové doplňky řady Sunkins, jmenovitě In Cardio, mají při pravidelném užívání výrazný vliv na snížení hodnot homocysteinu a následně na zlepšení stavu lidí s kardiovaskulárními potížemi. In Cardio navíc obsahuje i Resveratrol. Ten se nachází v hroznech červeného vína a 13x zvyšuje aktivitu genu SIRT1 v lidských buňkách, který ovlivňuje délku života. Bližší informace si můžete vyžádat na pas.sun"seznam.cz
Olga (So, 8. 3. 2008 - 19:03)
Děkuji za fundované příspěvky.
Monika (Čt, 1. 2. 2018 - 16:02)
Veskere zasady boje proti cholesterolu + jidelnicek na 5 dni jsem sepsala na zdravem blogu zde -- https://www.slimming.cz/cholesterolova-diet/
Petr (Čt, 1. 2. 2018 - 17:02)
Veskere zasady boje proti...Ty reklamy odpuzují.
Vladimír Proke… (Po, 23. 7. 2018 - 15:07)
Podle výsledků mého hledání v americké databázi klinických lékařských studií Pubmed se užívání statinů (léků na snížení cholesterolu) podílí na vzniku nebo zhoršení celkem 349 nemocí.
Jen namátkou to vyvolává nebo zhoršuje myopatie, cukrovku typu 2, rakoviny všech typů, srdečně-cévní onemocnění, záněty slinivky, periferní neuropatie, zhoršení mozkových funkcí, nedostatek vitaminu D a koenzymu Q10, zhoršení paměti, poruchy erekce, selhání ledvin, poškození jater, cukrovku typu 1, aterosklerózu, vysoký tlak, agresivitu, fibromyalgii, deprese, bolesti svalů, rakovinu prsu, ekzémy, nespavost, pneumonii, lupenku, psychiatrická onemocnění, žloutenku, ALS, mrtvici, úzkost, lupus, poškození mozku, mužskou neplodnost, demenci,
chronické záněty v těle, Alzheimer, kalcifikaci tepen atd.
Tuto studii v angličtině mohu poskytnout jako důkaz. Navíc poradím jak se vysokého cholesterolu zbavit bez užívání statinů
jen úpravami výživy, kde příčinou vysokého cholesterolu není tlusté maso, jak se mylně traduje, ale úplně jiné potraviny, které jíme i několikrát denně. Kontakt 608 155 338
fíháá (Po, 23. 7. 2018 - 15:07)
Se rozjíždíte :-D
no (Po, 23. 7. 2018 - 16:07)
Poradím doplněk stravy Arterin. Mě pomohla tableta užívaná co druhý den a upravená strava. Najdete na netu.
zuzankaa76 (Čt, 24. 6. 2010 - 11:06)
Hladinu cholesterolu optimalizuji mimo jine nenasycene omega-3 mastne kyseliny - to je znama vec. Tatik s cholesterolem bojuje leta a co uziva MaxiCor tak se dost zlepsil.
Reklama