Stravou proti očním vadám

Strava má velký vliv na vznik následujících očních onemocnění typu:

1) s věkem spojená degenerace sítnice (ARMD)

2) šedý zákal

3) krátkozrakost

4) podvýživa může vést k onemocnění zvanému xeroftalmie - vzniká u dětí v rozvojových zemích. Podstatou je nedostatek Vitaminu A. Důležitý je přísun ovoce, zeleniny, tuku a bílkovin

Vitamíny a oko

Důležité jsou zejména antioxidační vitaminy jako je vitamin A,C a E. Nacházíme je v čerstvém ovoci a zelenině jako jsou pomeranče, kiwi, grapefruity. meruňky, rajčata, čerstvá mrkev, špenát, fazole, ořechy, klíčky a vajíčka.

Riziko stařeckých změn sítnice můžeme snížit karotenoidy. Tyto přírodní antioxidanty se  vyskytují v rostlinách jako fotosyntetická barviva, která dodávají některému ovoci a zelenině jejich sytě červenou, oranžovou nebo žlutou barvu. Především l utein, antioxidant obsažený v mangu, brokolici, borůvkách, v kapustě a cizrně a zeaxantin, antioxidant obsažený v brokolici, kukuřici, hlávkovém salátu, mandarinkách, pomerančích a ve vejcích.

Vitaminové doplňky a stařecké změny sítnice

Velké studie ukázaly, že vysoké dávky vitaminu A, C (5x více než v běžné potravě), E (13x více než v běžné potravě), beta karotenu, zinku (5x více než v běžné potravě) a mědi mohou omezit vznik a zastavit rozvoj stařeckých změn sítnice.

Ale pozor - tak vysoké dávky mohou mít i nežádoucí účinky na zbytek těla

1)       Kuřáci by neměli brát karoteny - zvyšují u kuřáků riziko rakoviny plic

2)       Vysoké dávky vitaminu C mohou být nepříznivé pro ledviny

Proto doporučení v rámci prevence vzniku stařeckých změn sítnice zní:

1)       Jezte stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu

2)       Poraďte se se svým praktickým lékařem, zda je u vás nutné a vhodné užívat potravinové doplňky

3)       Nekuřte - to je největší rizikový faktor

4)       Chraňte se před UV zářením - jdete li na operaci šedého zákalu žádejte nitrooční čočku se žlutým filtrem, která   oko chrání před všemi škodlivými složkami slunečního záření ( v NeoVizi a Duovizi zdarma a bez doplatků)

5)       Choďte na oční vyšetření každé 2 roky

Také jedna sklenička červeného vína denně má ochranný vliv proti vzniku stařeckých změn sítnice.

„Považujeme ochranu sítnice žlutou čočkou za absolutní nutnost,“ říká MUDr. Josef Hycl, CSc., oční mikrochirurg z Duovize. „Onemocnění sítnice jsou dnes nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží našich starších spoluobčanů. Nejdůležitější je v tomto směru preventivní ochrana oční sítnice.“

Potravinové doplňky s antioxidanty užívejte pokud

1)       Vaše strava je chudá na čerstvé ovoce a vitaminy

2)       Pokud máte poruchy vstřebávání vitaminů

3)       Pokud vám to poradí váš lékař

4)       Pokud již máte zjištěny stařecké změny oční sítnice

Potravinové vitaminové doplňky a šedý zákal

Šedý zákal je o 60% méně častý u lidí, kteří po dobu 10 let užívali vitamin C a E - stačí dávka odpovídající jednomu pomeranči denně (75 mg/ den).

Pozor: kde hrozí nebezpečí - Gingo biloba bychom neměli brát současně s Aspirinem

Při užívání warfarinu (používá se u lidí po mozkové mrtvici a infarktu) opatrně s vitaminek K, který je obsažen v zelené zelenině.

Šedý zákal postihne v době života každého třetího obyvatele ČR. Operace mají vynikající výsledky, ale je třeba žádat žlutou čočku s ochranným filtrem před škodlivým modrým zářením. „Oční čočku se žlutým filtrem dostane každý pacient zdarma a bez doplatku zatím pouze u nás,“ říká primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová. „Přišlo by nám nedůstojné vybírat peníze za něco, co dle našeho názoru patří ke světovému standardu ve vyspělých zemích,“ dodává.

Krátkozrakost a strava

Studie naznačují, že děti s nadměrnou konzumací pečiva a cukrovinek mají častěji krátkozrakost. Na vině je zvýšená hladina inzulínu vzniklá zvýšeným přísunem cukru.

„Pokud již krátkozrakost v dětství vznikne, není to tragedie, dioptrické vady operujeme již u dětí starších 8 let," říká MUDr. Hycl.

Brýle na čtení a strava

Některé studie ukazují, že potřeba brýlí na čtení vzniká později u lidí užívajících vitaminy A a C.

MUDr. Hycl dodává: „nicméně většina lidí po 40.  roce se bez brýlí neobejde - potřebu brýlí na čtení umíme odstranit metodou prelex, díky níž vidí pacient ihned po zákroku."

Rady při nákupu vitaminových potravinových doplňků

1)       Vždy se podívejte na datum expirace - po tomto datu nesmí být tablety užívány

2)       Ujistěte se, že obsah jedné tablety odpovídá vám doporučené dávce - poraďte se s lékařem

3)       Kapsle se vstřebávají lépe než tvrdé tablety

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  moji rodiče až moc šetřily na auto, na dům a se stravou to bylo mizerné,ovoce téměř žádné a má výška je 180 cm, jsem bez brýlí, já vím, že výživa správná je pro děti velice důležitá, proto všechny peníze utratím za jídlo,také ovoce mají každý den a dcera je v 18 malé postavy 150 cm a má hodně dioptrií, což je nespravedlivé a trápí mě to. Ještě podotýkám, že nekouříme a nepijem alkohol a žijem zdravě.Tak nevěřím tomu, že strava ovlivní výšku.

  Čer 27, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Jen doplním, LUTEIN a ZEAXANTHIN jsou jako antioxidanty velmi důležité, ale je nutné je tělu dodávat v tzv. fyziologickém poměru.A to je důležité zejména u výživových doplňků. Nemá smysl do sebe cpát např. Avilut s 12mg Luteinu, navíc drahý, když denní dávka je cca 6mg a musí být s daném poměru se Zeaxantinem, jinak se špatně vstřebává. Co se mého osobního průzkumu týká, na trhu je nejlepší pod názvem LUTEIN (s 6mg Luteinu, Zeaxantinem v daném poměru, s vit. E a nosičem 3omega) produkt od Generici, stojí kolem 200Kč za 60 kapslí. Jen to chce trvat v lekárně na svém. Lekárníci raději prodávají dražší, neb z toho mají vyšší marži. Ale je mnoho lekáren, kde vyjdou pac. vstříc. Přeji pěkný "výhled", Eva

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  moji rodiče až moc...Strava neovlivní výšku, je převážně dána geneticky, také tím, kdy se děti narodí (mám na mysli nedonošené děti apod., i když i to je jak kdy). Ale pravdou je, že ať tak či takj, je důležité dětem dodávat co je třeba, neboť i dnešní prostředí se podepisuje na našem stavu, zvláště ve městech. Pěkný večer, Eva

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jsem rád,že někdo upozornil na VPDM.Mámě pořád říkali,že se jí horší zrak cholesterolem,neřekli jí že má VPDM,je nyní téměř slepá.Dávala jim práci,oční pomůcky. Na mě se jaksi zase podepsal neurolog a OL,nezjištěním vysokého krevního tlaku.A pijete dost tekutin?Ty bolesti hlavy,závratě a zhoršování paměti máte z nějaké hrozné vzpomínky z dětství a šup na psychiatrii.OL má na kartě oba rodiče hypertenzní.Hypochondr s 170/115.S tím jsem dělal 36.hodinové směny.Po půl roce mě už bylo mizerně.Zachránila mě preventivka od firmy.Vás to mohlo zabít.Léčen prenessou.OL dosáhla skvělých výsledků.170/100,tedy o 15.Ze zoufalství se vyhýbám lékařům.Léčím se vitamíny,celá řada včetně K,stopovými prvky (především zinek a selen)a argininem.Doplňuji česnekem kvůli rakovině tl.střeva(kys dusnatý).Kr.tlak 120/70-130/80.Video na rapidshare pod NWO.Bohužel zničil jsem si zdraví.Nesnesitelné bolesti hlavy,závratě a ztráta paměti se po argininu a lysinu(zmírňuje závratě)zlepšily.Bohužel jsem díky OL bez práce,od státu ni koruny,živí mě máma o kterou se starám.Dementi v bílých pláštích mně zničili život.Na závěr,uvedené doplňky razantně snižují cholesterol a zároveň regenerují kolageny.Na zdravých hladkých cévách se neusazuje cholesterol.

  Říj 27, 2010
 • Obrázek uživatele Janca
  Janca (anonym)

  Ocutein brillant - s tím jsem já velmi spokojená! co užívám (cca 2 měs), cítím velkou úlevu pro oči...

  Kvě 13, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama