Reklama

Základní principy ájurvédské medicíny

Oblíbenost ájurvédské medicíny, vynikajícího preventivně-léčebného systému, pro její jednoduchost a praktické použití v životě stoupá na celém světě. Ájurvéda je celosvětově uznaný medicínský systém a WHO, Světová zdravotnická organizace, oficiálně uznává Ájurvédu od roku 1982.

V překladu název znamená vědu dlouhověkosti: "Ayus" - dlouhověkost a "Veda" - vědění. Je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě. Vychází z ní např. čínská medicína, homeopatie a další léčebné systémy. Často se proto nazývá ?matkou medicíny?. Ájurvéda se podrobně zabývá nejen léčbou, ale i prevencí nemocí a dlouhověkostí a zpomalením stárnutí.
První písemné záznamy o Ájurvédě nacházíme z doby před 5000 lety. Již 1500 let před Kristem se ájurvédský léčebný systém dělil do osmi oborů: interní medicínu, soudní lékařství, ušní, nosní a krční (otorinolaryngologii) a oční, chirurgii, psychiatrii, dětské lékařství, geriatrii a gynekologii. Naše znalosti Ájurvédské medicíny vycházejí z větší části z knih napsaných z části na dosud zachovalých palmových listech z doby 1500-400 let p.n.l. (!): Čáraka, slavný ájurvédský mudrc popisuje interní lékařství a Sušruta se věnuje zejména chirurgii.
Ve všem konání uznává moudrý člověk Přírodu za svého učitele, prohlásil Vaghbata, slavný ájurvédský lékař.Ájurvéda je založena na principech vyzkoušených tisíce let: na životě, který je v souladu s přírodními zákony. Poskytuje nám znalosti nezávislé na proměnlivých vědeckých poznáních, protože vychází ze zákonitostí přírody.  Cílem Ájurvédy je dlouhověkost, zdraví a spokojenost, tzn. rovnováhu-harmonii v oblasti fyzické, duševní a duchovní. Na rozdíl od některých složitých systémů může zdraví a dlouhověkosti dosáhnout téměř každý v e svém životě, pokud se bude řídit jednoduchými principy ájurvédy.
Principy dlouhověkosti

 

  1. Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu s biorytmy. Nezaměřuje se na potlačování příznaků jako západní medicína, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Západní medicína považuje jedince za nemocného až v případě, kdy se projeví viditelné příznaky. Jak napsal jeden autor, život je podobný pavučině. Když zatřesete jednou částí pavučiny, zachvěje se pavučina celá. Podobně každá součást našeho života je důležitá a nerovnováha (např. nevhodná strava) ovlivňuje ostatní faktory. Všechny oblasti v nás i kolem nás mají být v rovnováze, protože při vychýlení jedné části dojde k nerovnováze v celém organizmu.
  2. Dalším důležitým principem je to, že Ájurvéda představuje holistický (celostní) léčebný systém. Všechny věci jsou navzájem propojeny. Mysl ovlivňuje tělo a naopak fyzické pochody v těle působí na mysl. Negativní myšlení nebo stres způsobí nerovnováhu v těle. Zatímco při pokojné mysli jeden z nás zvládá životní situaci klidně, jiný na stejnou situaci reaguje chaoticky. Zvládnutí stresu tak závisí na stavu mysli jedince. Naopak fyzická porucha, například oslabené trávení v důsledku nesprávné stravy a životosprávy, vytváří toxiny nejen v těle, ale i mysli. Člověk je snáze přístupný nemocím. Ájurvéda pozitivně ovlivňuje emoce i fyzickou stránku.
  3. Individuální zaměření Ájurvédské medicíny je další odlišností od západní medicíny. Jedna nemoc se projevuje nestejnými příznaky a naopak, stejný příznak mohou mít i dvě nemoci. Dva lidé se stejným onemocněním však budou vyžadovat zcela určitě rozdílnou terapii. Prevence stejně jako léčba jsou tedy doporučovány individuálně. Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k prevenci a léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.
  4. Na rozdíl od západní medicíny ájurvédský systém používá pouze přírodních léčebných prostředků bez nežádoucích účinků. Tyto postupy jsou jemné a přitom velmi účinné.
  5. Podobné zvyšuje podobné a protiklady se navzájem snižují je velmi důležitý princip. Ájurvéda rozlišuje u lidí konstituční typy, podle kterých se stanoví jednoduchá doporučení. (Vysvětlíme si v dalším článku). Např. u jednoho konstitučního typu převažuje horká energie. V případě, že je v nerovnováze, tzn. je zvýšena, velmi vhodným opatřením pro zklidnění se jeví ochlazující vlastnosti chladnějšího nápoje nebo plavání (protiklady se snižují). Naopak pobyt na slunci, horké nápoje a kořeněné jídlo horkost zvyšuje ( podobné zvyšuje podobné).  Nebo další příklad: v létě svítí slunce a je velmi teplo. Dáte-li si kořeněné jídlo s rajčatovým salátem a pomerančovým džusem, zvyšujete vnitřní horkost (kyselé a pálivé zvyšuje v těle tvorbu tepla). Naopak v zimě, kdy venku mrzne, asi nebude nejlepším způsobem dát si zmrzlinu a studené pivo, protože obojí je též studené a vyvolává ještě větší chlad. 

Takto jednoduše  a logicky se dá ovlivňovat rovnováha podle principu protikladu-v létě se napijete něčeho chladnějšího a nebudete kořenit, naopak v zimě se budete zahřívat teplými jídly a nápoji.
Popsané principy se staly jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl ve své praxi léčit zejména ájurvédskou medicínouV kombinaci s vyšetřeními používanými v západní medicíně (krevní odběry, ultrazvuk apod.) jak v prevenci tak i léčbě většiny chronických nemocí funguje z mého pohledu ájurvéda nejspolehlivěji-postupně, jemně a přitom velmi účinně odstraňuje příčinu nemoci.
MUDr. David Frej
Email: [email protected], internet: www.ayurveda.cz

 

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama