Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Thajské koření nejen proti rakovině

Pokud se ve vašem jídelníčku objevuje často thajské koření zvané galangal - (alpinie, galgán, galgán menší, galgán pravý, galgant, kalkan, koření galagánové, laos, siamský zázvor, lidově i kořen mochny nátržníku), ochraňujete své tělo před rakovinou. Alespoň si to myslí angličtí lékaři. Ti podrobili kořen podobný zázvoru, který je k dostání i v Česku, důkladným testům a zjistili, že dokáže u nemocných osob zabíjet rakovinné buňky. Svatá Hildegarda však toto koření doporučovala i na srdeční a trávicí potíže. Vědci jí i v těchto případech dali za pravdu.

Jak informoval list The Sun, galangalový kořen dokáže podle lékařů ochránit před onemocněním rakovinou i zdravého člověka.


V indočínské oblasti se galangal dnes běžně používá jako alternativní přípravek při léčbě rakoviny žaludku a je známý také jako afrodiziakum.


?Zatímco naši asijští kolegové používají galangal při léčbě rakoviny žaludku, nám se podařilo prokázat jeho blahodárné účinky při rakovině prsu a plic. Extrakty z tohoto koření dokáží redukovat rakovinné buňky,? uvedl profesor Peter Houghton z londýnské King´s College.


Koření galangal se používá nejen v thajské kuchyni, ale také v Evropě. Je to velmi houževnatý oddenek příbuzný zázvoru a v chuti překvapí příjemným citrusovým nádechem. Je možné ho koupit jak čerstvý, tak v prášku jako tzv. ?laos? a provází ho pověst výborného prostředku usnadňujícího trávení.


Galangal je výborný prostředek podporující sekreci žaludečních šťáv, peristaltiku střev a zmírňující produkci střevních plynů.


Němečtí vědci, kteří studovali spisy Svaté Hildegardy (1098-1179), potvrdili, že galangal je účinný také na bolesti srdce jako nitroglycerin, avšak nemá žádné vedlejší negativní účinky. Ti samí vědci poukázali na to, že Hildegarda byla první bylinkářka, která zaznamenala účinek galangalu na srdeční bolesti.


Zdroj: Plus/Kitchendoktor

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Věra Pešková
  Věra Pešková (anonym)

  Jsem po dvou operacích srdce ( aortální chlopeň - první operace se nepovedla ) váš článek mne zaujal, pro mne si můžu přečíst pro mne podpůrné informace !!! Mám dotaz - dá se sehnat v Česku kořen GALGÁNU ???, děkuji za odpověď peskova"ag-inca.cz

  Dub 10, 2006
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Připojil bych se k otázce od paní Peškové. Dočetl jsem se, že kořen Galganu se používá v likérnictví. I když znám používám spoustu nových druhů koření, s Galganem jsem se ječtě nikdy nesetkal. Lze jej dostat na našem trhu? Děkuji za odpověď. matousekjiri"atlas.cz

  Led 21, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama