Tvaroh nalézá uplatnění i mimo kuchyni

Tvaroh nalézá uplatnění jak v kuchyni, tak při léčbě nejrůznějších neduhů. Může pomoci ke štíhlé postavě i krásné pleti. Dokáže zchladit záda spálená od sluníčka i zatočit se zaníceným krkem či bolestí kloubů. Málokterá potravina je tak univerzální a přínosná.

5 tipů, jak využít tvaroh:

Tvaroh je fitness potravinou

Tvaroh má spíše nízkou energetickou hodnotu (ta závisí na tučnosti tvarohu). Zároveň však obsahuje velké množství mléčných bílkovin. Ty jsou, na rozdíl od mnoha jiných bílkovin, snadno stravitelné. Tvaroh také výborně zasytí a na dlouhou dobu zažene hlad.

Tvaroh léčí

Už naše prababičky využívaly léčebných účinků tvarohu. Proti zánětu a angíně pomůže tvarohový obklad na krk, horečku sníží tvarohový zábal lýtek nebo plosek nohou. Ten dokáže zmírnit i bolest kloubů a otoky. Tvaroh je účinný i na zklidnění kůže po bodnutí hmyzem.

Tvaroh na přípravu zmrzliny, rychlé pomazánky i zdravého grilování

Na rozdíl od jiných potravin neztrácí tvaroh tepelným zpracováním téměř nic ze své nutriční hodnoty a je mimořádně všestranný – z tvarohu snadno připravíme dezert i pomazánku. V létě si určitě pochutnáte třeba na domácím tvarohovém nanuku, tvarohových knedlících s jahodami, pomazánce s bylinkami nebo na grilovaném tvrdém tvarohu naloženém v oleji s kořením.

Tvarohová pleťová maska

Tvaroh může být základem mnoha pleťových masek. Výhodou jsou nejen jeho hydratační a regenerační schopnosti, ale i správná konzistence – hezky se roztírá. Velmi účinná je maska z tvarohu a medu, která pokožku i zklidní a vyživí. Strávili jste na sluníčku víc času, než je zdrávo, a teď vás bolí spálený nos či ramena? Potřete je studeným tvarohem. Uvidíte, jak rychle vám tvaroh uleví od bolesti.

Tvaroh obsahuje vápník

V tvarohu najdeme spoustu vitaminů rozpustných v tucích a navíc pořádnou dávku vápníku. Právě ten dokáže z tvarohu naše tělo vytěžit až třikrát snadněji než z ostatních potravin. Tvaroh bychom měli jíst pro zdravé zuby, kosti i vazy. A to nejen na dovolené.

Autor. MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Honza z Moravy
  Honza z Moravy (anonym)

  Všechny mléčné produkty z kravského mléka jsou nezdravé, i ty kvašené. Tvaroh nechci.

  Črv 05, 2019
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Mně tvaroh pomohl po porodu, když se mi udělal absces v prsu. Používala jsem ještě další lokální prostředky, ale vyhla jsem se antibiotikum i chirurgickému zasahu, pouze má lékařka mi vždy vymačkala hnis.

  Črv 06, 2019
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Také bych tvaroh neodsuzovala. Mně moc pomohl rovněž ze začátku kojení, kdy se mi udělal abses v prsu. Jednalo se o zábaly. Na záněty je jinak taky dobrý wobenzym, ale to už je zase jiná kapitola. Ale je fakt, Honzo z Moravy, že když má člověk třeba rýmu, nebo je zahleněný, tak by se mléčným výrobkům měl vyhnout.

  Črv 30, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama