Reklama

Ucpaný nos mohou způsobovat přísady v jídlech

Pokud máte na jaře ucpaný nos, nemusí to být vždy příznak nastupujícího nachlazení, případně jarní alergie. V mnohých případech totiž ucpání nosu mohou způsobovat přísady užité při konzervování a zpracování některých potravin.

"Naše klinické testy prokázaly možný vliv přísad do jídel na úpornou a dlouhotrvající rýmu," uvedla doktorka Maria Luisa Pacorová z univerzity v italské Veroně, která společně se svým týmem odborníků zkoumala 226 pacientů.
"Pacienti, kteří se podrobili našemu výzkumu, trpěli takzvanou nealergickou rýmou. K jejím příznakům patří chronické ucpání nosu a kýchání, stejně jako například při horečnatých onemocněních. Jejich zdravotní stav ale nenaznačoval, že by to byly příznaky jakékoliv alergie. Symptomy nealergické rýmy se u lidí objevují především při teplotních výkyvech, při vdechování cigaretového dýmu nebo silných vůní," konstatovala Pacorová. 


Vysvětlila, že u většiny pacientů nešlo přímo o alergii, nýbrž o reakci jejich imunitního systému na některou ze složek potravin, především na benzoan sodný. Ten má označení E211 a používá se jako konzervační látka především v konzervovaných omáčkách, nealkoholických nápojích a sladkostech. 


"Člověk by měl vždy prostudovat složení výrobku, který konzumuje. Prozatím jsme reakci v podobě nealergické rýmy zaznamenali po požití benzoanu sodného," upřesnila Pacorová, která na dobu jednoho měsíce předepsala zkoumaným pacientům s nealergickou rýmou dvě diety, s vysokým a žádným obsahem přísad do jídel. 


"Lidé by si měli dávat pozor na to, co jedí, a sledovat především přísady, které jsou uvedeny ve složení jednotlivých výrobků. Mohou tak předejít nepříjemným reakcím. Příliš chemie v jídlech vždycky škodí. Je třeba se jí vyhýbat," tvrdí Maria Luisa Pacorová. 

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Hanka (Út, 1. 10. 2019 - 18:10)
na ucpany nos je nejlepší Nasivin
Bianca (Pá, 4. 10. 2019 - 13:10)
ještě se mně nestalo, abych měla ucpaná nos z výše popsaných důvodu. Většinou mně ho způsobí rýma a jediné co na to pomáhá je sprej do nosu
Reklama