V chladných dnech jezte potraviny, které zahřívají

Přechod z teplého letního počasí do chladných podzimních dnů má často za následek nepříjemná nachlazení a rychlý nástup chřipek a angín. Výživový specialista Martin Škába má několik jednoduchých rad, jak pomoci tělu, aby se s tímto obdobím vyrovnalo.

„Jestliže chceme mít lepší imunitu a být více odolní, musíme nejprve upravit naši stravu. Ta totiž ovlivňuje naše zdraví z velmi podstatné části. Každá potravina, v našem těle vyvolává určitou reakci. Ochlazuje nás, je neutrální nebo nás zahřívá - jedná se o takzvaný termický účinek potravin. Na podzim a v zimě bychom tedy měli ve svém jídelníčku buď omezit, nebo úplně vynechat ochlazující potraviny,“ podotýká Martin Škába.

Místo mléka kvašená zelenina
A čeho se tedy vyvarovat? Podle odborníka nejvíce ochlazující jsou zejména mléčné výrobky. „Ty navíc zahleňují plíce a trávicí trakt a silně překyselují. Prospěšné živé bakterie do svého těla mnohem lépe vpravíte prostřednictvím kvašené zeleniny. Pokud budete jíst pravidelně kysané zelí a nebo tzv. pickles, velmi rychle pocítíte pozitivní změny,“ doporučuje Martin Škába.

Místo citrusů skořice
Pomeranče, grepy, citrusy..., ty si zpravidla na podzim přidáváme do svého jídelníčku, abychom do sebe dostali více potřebných vitamínů. Ty všechny a rovněž banány, citrony, nebo mandarinky však podle Martina Škáby náš imunitní systém velmi ochlazují. „Mnohem lepší je na podzim využít síly koření. Pokud si dáte například skořici, která má silný zahřívací účinek, pak se sníží chladivost banánu a podobně. Jak vařit a kombinovat potraviny s kořením je poměrně velká věda, ale rozhodně se jí vyplatí věnovat trochu času.“
A jaká koření v chladném počasí zahřeje a pomůže naší imunitě? Kari, pepř, paprika, zázvor, skořice. Tedy se jich nebojte...

Zapomeňte na syrovou zeleninu
Syrová zelenina podle čínské medicíny velmi ochlazuje, je proto lepší je tepelně upravit a ideálně opět použít koření, které zahřeje. Nemusíte se vzdát ani rychlých svačinek v kanceláři v podobě zeleniny! „ Jednoduchá rada je zeleninu nakrájet, dát do misky a zalít horkou vodu. Po třech minutách změkne, „chlad“ se sníží, a pokud přidáte koření, rozhodně vám bude chutnat,“ doporučuje Martin Škába.

Síla čajů
Ovocný a černý čaj vám na podzim a v zimě udělá mnohem větší službu než zelený, který má opět velmi silné ochlazující účinky. Velmi dobře vám naopak udělá pravidelné přidávání půl lžičky skořice do každého šálku čaje. A nezapomínejte také na zázvorový čaj! „Nejintenzivněji pak působí šálek obsahující hřebíček, nastrouhané jablko, sušenou nastrouhanou kůru z mandarinky, kustovnici čínskou, skořici a zázvor. Povařte tři až pět minut, pak nápoj slejte a pijte ideálně třikrát denně,“ dělí se o svůj osvědčený recept Martin Škába.

Jednoduchá očistná kúra
Každý den začínejte se sklenicí teplé vody s rozemletým lněným semínkem, které má blahodárný účinek na „úklid“ vašeho tlustého střeva, čímž výrazně podporuje imunitu.

Studená je dobrá
Pro zlepšení své imunity uděláte hodně, když se začnete každé ráno postupně sprchovat vlažnou vodou a pomalu snižovat její teplotu. Pokud tak učiníte 2x denně, tělo si zvykne rychleji.

Zdroj: www.skaba.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama