Reklama

Vajíčka

Blíží se doba velikonoc, pomlázky a vajíček. Vejce jsou jednou z nejrozporuplnějších potravin. Někteří zastánci zdravé výživy před nimi varují, jiní odborníci naopak tvrdí, že bez nich člověk nemůže žít. Jak už to v životě chodí, pravda bude někde uprostřed.

Oficiálně jsou vejce považována za zdroj plnohodnotných bílkovin, důležitých vitamínů, minerálů a nebezpečného cholesterolu.
Vejce, především bílek, obsahuje široké spektrum bílkovin. Po nutné tepelné úpravě však jejich využitelnost klesá. Vaječné bílkoviny jsou též odpovědny až za 20 procent potravinových alergií. Příznakem alergie mohou být vyrážky, nadýmání, žaludeční potíže, astma nebo ekzém. Bílkoviny vaječného bílku jsou rizikové pro kojence a batolata.

Vaječný žloutek je zdrojem biotinu, B vitamínů ( především pro nervový systém vegetariánů důležitého vitamínu B12 ), vitamínu E a A. Ve vejci obsažené minerály jsou vázané většinou na bílkoviny. S této vazby se ani varem neuvolňují a tak například z celkového obsahu železa se vstřebá pouze 5 procent.
Cholesterol obsažený ve vaječném žloutku podle výzkumů nedokáže u zdravých jedinců významněji zvýšit hladinu krevního cholesterolu. Mnohem nebezpečnější je konzumace nasycených živočišných tuků. Navíc fanatické vyhýbání se potravinám s obsahem cholesterolu může vést k poruše jater, pohlavních a hormonálních orgánů. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu by měli sníst týdně maximálně 4 vejce. Nutné je započítat i vejce v různých hotových výrobkách (sušenky, majonézy, zmrzliny, předsmažené polotovary).
Vejce obsahuje i esenciální kyselinu linolovou a fosfolipidy (lecitin), které přispívají k snížení krevního cholesterolu. Tím se z vajíčka stává vyvážená potravina.

Při konzumaci vajec se můžete řídit následujícími radami:
1.Nikdy nejezte syrová vejce, kvůli možné mikrobiální nákaze, především salmonelózou.
2.Jezte vždy co nejčerstvější vejce. Čerstvé vejce je to, které ponořeno do vody, zůstane ponořené a po rozklepnutí se neslívá žloutek s bílkem.
3.Nemocní lidé by neměli jíst vajíčka starší deseti dnů.
4.Nejstravitelnější úprava vajec je "na hniličku". Vajíčka "na tvrdo" jsou těžko stravitelná.
5.Absolutně nevhodný je nejobvyklejší způsob úpravy - pečení, protože při něm vzniká oxidovaný cholesterol, který je daleko nebezpečnější než cholesterol ve vařeném vajíčku.
6.Nevhodná je kombinace vajec s jinými bílkovinami, včetně rozšířené kombinace s luštěninami a tukem: vzniká tím těžko stravitelný pokrm.
7.Křepelčí vejce neobsahují cholesterol, mají vyšší obsah vitamínů a minerálií.
8.Vejce skladujte v hlavní části ledničky, nikoliv ve dvířkách. Narovnejte je do misky, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch. Pokud na nich není vyznačeno datum, nechejte je v původním balení, abyste věděli , jak jsou stará.
Vejce směřujte ostřejší špičkou dolu, aby bílek zůstal ve středu a nebyl v kontaktu se vzduchovou kapsou na širším konci. V lednici vejce vydrží až tři týdny.

Autor: mk

Reklama

Reklama

Komentáře

Dana K. (Čt, 4. 11. 2004 - 08:11)
Křepelčí vejce stejně jako každá jiná obsahují cholesterol, reklamní trik je v tom, že jsou menší a tudíž ho obsahují vzhledem ke své váze méně. Dále jsem nikde nezjistila, že by nějaká studie potvrdila vliv lecitinu na hladiny cholesterolu. Autor článku by si měl nejdříve něco o této problematice přečíst než začne veřejně šířit osvětu.
bOB (Čt, 9. 9. 2004 - 08:09)
Tak to by mě zajímalo, proč při nezávislích testech bylo zjištěno, že křepelčí vejce obsahují cca 1,8x více cholesterolu než vejce od slepice. Autor o tom zřejmě nic neví....
Lenka (St, 23. 5. 2007 - 13:05)
A blbci, jako ja by tomu verili a posilali to dal... Dekuju za uvedeni na pravou miru...
Praktik (St, 23. 5. 2007 - 16:05)
Vejce jako zárodek života,má všechny potřebné živiny potřebné pro lidské tělo.Pokud je budete jíst syrové od zdravých domácích slepic,budete dostatečně zásobeni všemi živinami,které tělo potřebuje.Je živá konzerva živin.Onemocnění salmonelou vzniká z 99% UPRAVOU vajec,nikoli přímo z čerstvých vajec konzumací.Já je jím tak roky bez jakékoliv újmy na zdraví.
Lída (St, 23. 5. 2007 - 16:05)
Tak to není pravda,že úpravou vajec je salmonela.Salmonela právě vzniká na skořápce.
lenka (St, 24. 10. 2007 - 18:10)
Chtěla bych vědět jakou mají trvanlivost vejce.Děkuji
Líba (So, 20. 9. 2008 - 00:09)
Nejím.Copak je normální jíst potencionálně oplozené vejce,čili nenarozeného živočicha?
Helena (Po, 6. 4. 2009 - 11:04)
Líba: pro spoustu lidí je normální jíst i už narozeného živočicha, natož jeho zárodek ;)
Luky (Út, 4. 8. 2009 - 22:08)
Křepelčí vajíčka mají méně cholesterolu jenom proto, že jsou menší. TO je celý zázrak.
jarous (Po, 28. 3. 2011 - 20:03)
Chtěla bych vědět jakou...No,já nosím vejce už 40let
a mohu potvrdit,že jsou stále "čerstvá".
! (Po, 28. 3. 2011 - 21:03)
Jen se neboj, přijde den, kdy budeš jako vánoční stromeček. Ten má taky koule jenom na ozdobu.
tomassa (Ne, 7. 7. 2013 - 11:07)
Nevíte, kde nakoupit domácí vejce, či další zdravé potraviny? Zkuste http://zdravepotraviny.info
trubec (Ne, 14. 7. 2013 - 05:07)
No,já nosím vejce už...A ještě jsi zapomněl dodat, že mozek máš deponovaný v zastavárně.
Karel H. (Pá, 21. 12. 2018 - 22:12)
Křepelčí vajíčka jsou nejen zdravější než ta slepičí, ale taky mnohem chutnější. Ovšem záleží taky na tom, odkud je máte a čím jsou křepelky krmené. My si je chováme sami, takže máme jistotu, že víme, co jíme. Konkrétně jim kupujeme krmivo Energys, tak když tak můžete mrknout na nabídku: https://www.energyshobby.cz/krmiva-pro-bazanty-a-krepelky/ :)
Reklama