Vážných otrav z hub bylo letos hodně

Závažných otrav z hub je podle vedoucího lékaře toxikologického informačního střediska Sergeye Zakharova letos v ČR neobvykle mnoho. Také dotazů na odborníky ve středisku, které má celostátní působnost, je letos do září už víc, než bývá běžně za celý rok.

 Léčbu antidotem, tedy protijedem, po požití smrtelně jedovaté muchomůrky zelené, potřebovalo loni pět pacientů, rok předtím dva. “V letošním roce jsme vydávali antidotum již pro deset pacientů,“ řekl Zakharov ČTK. Tuto muchomůrku lidé nejčastěji snědí v domnění, že jde o zelené holubinky nebo žampiony.

    Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.

    Celkové počty lidí léčených s otravou z hub v nemocnici se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pohybují v posledních letech v řádech stovek. Nejvíc jich bylo v roce 2010, kdy také nejvíc otrávených zemřelo - hospitalizováno bylo 248, zemřeli tři. Letošní čísla ještě nejsou, loni a předloni nezemřel na otravu houbami nikdo.

    Nejčastěji si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou, zvanou masák nebo růžovka, s muchomůrkou panterovou. Zhruba za 30 minut až 1,5 hodiny je rozbolí hlava, začnou slzet, zvracejí, bolí je břicho a mají průjem. Pak nastoupí její tlumivý účinek. Tuto houbu, podobně jako muchomůrku červenou či lysohlávky, požijí lidé někdy právě s úmyslem změny vnímání.

    Potíže ale mohou být i z jedlých hub - buď jsou nedostatečně tepelně upravené, nebo dlouho a nevhodně skladované a zkažené. “Obecně jsou houby těžce stravitelné a jejich trvanlivost je poměrně omezená. Pokud necháme houbová jídla delší dobu při pokojové teplotě, rychle se zkazí. Po požití takových hub může člověka postihnout nevolnost, zvracení a bolesti břicha,“ varoval Zakharov.

Informace o jedovatých houbách jsou na webu střediska www.tis-cz.cz, konzultace na 224 91 92 93.

    Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Čekat, že samo vše přejde, se nemusí vyplatit. “Vždy je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu, nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči,“ řekl lékař.

    Jako první pomoc při podezření na otravu houbami radí Zakharov požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

    Antidotum dostávají jen pacienti otrávení smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou. Otravu způsobují amatoxiny a faloidiny, které těžce poškodí játra a ledviny. “Při podezření na otravu muchomůrkou zelenou je nutné co nejrychleji vyhledat zdravotnické zařízení. Čím dříve je zahájena léčba, tím je větší naděje na uzdravení,“ shrnul lékař.

    Hospitalizace po požití hub a počty zemřelých v ČR

rok počet hospitalizací počet zemřelých
2007 227 0
2008 131 1
2009 178 1
2010 248 3
2011 111 0
2012 167 0

    Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky
    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama