Reklama

Vegetariáni v Polsku zahájili kampaň prodejem psího masa

Vegetariáni v Polsku vcera zahájili týdenní kampaň za bezmasou výživu. Obyvatelům Varšavy budou u stanice metra Centrum nabízet za výhodnou cenu psí maso. Chtějí se prý tak lidí zeptat, proč dělí zvířata na ty k milování a ty k jídlu. Uvedla to na svých internetových stránkách nadace Viva, která akci na 122 místech celého Polska organizuje.

    "V polských řeznictvích se ročně zabije okolo 470 milionů zvířat. To znamená, že každý den více než milion zvířat přijde lidskou rukou o to nejcennější, život. To je více než 50.000 během hodiny, 1000 každou minutu," informují organizátoři akce Týden vegetariánství.

    Podle polských vegetariánů není z etického a morálního hlediska jedno, co lidé jedí. Volba rostlinné výživy může podle nich dokonce zachránit civilizaci.

    Akci doprovázejí koncerty, přednášky, výstavy, darování krve, závody ve vaření, projekce filmů, kurzy vaření vegetariánského jídla či pikniky.
    Podle průzkumu společnosti GUS se v Polsku veřejně hlásí k vegetariánství jediné procento Poláků. Podle neoficiálních odhadů se masu mohou vyhýbat až tři procenta obyvatel.

    Ačkoliv je ale polská kuchyně je založena na masu, i vegetariánství se začíná prosazovat. Zejména ve velkých městech vznikají vegetariánské restaurace, zdravá výživa s důrazem na zeleninu a ovoce je častým tématem v časopisech, novinách i televizi.

Reklama

    V Česku se k vegetariánství hlásí podle průzkumů podobně jako v Polsku dvě až tři procenta obyvatel. Nejvíce vyznavačů tohoto životního stylu je ve Velké Británii, Švýcarsku a v Německu, kde se k němu hlásí kolem osmi procent lidí.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Mejla (Út, 15. 5. 2007 - 10:05)
Rostliny mají také duši, vakcína obsahuje také život....
Mr. GREEN (Út, 15. 5. 2007 - 11:05)
Diky Vam mejlo za Vas postreh, ktery jest obdivuhodny a jste jednim z mala lidi kteri si toto uvedomji. Nad psy utracenymi ke konzumaci budou lide nyni roniti slzy, lec udel nebohych rostlin jest jim zcela lhostejny!
Sadisticti pestitele bonsaji po dlouha leta nelidsky pristrihuji nevinnym stromkum koreny coz da se bolesti a utrpenim srovnat s pristrihovanim prstiku na ruckach malych deti. Pozdvizeni zadne! Kazdy vzdelany clovek dobre vi, ze rostliny jest mosno slyseti jak krici bolesti, to jest citlivymi pristroji mozno zaznamenat a jejich utrpeni musi byt nezmerne.
Prcek (Út, 15. 5. 2007 - 11:05)
Byl jsem vegetarián tak do sedmi. Pak to ze mně otec a babička vymlátili. Dodneška mě tvrdí, že JENOM DÍKY TOMU mám v hlavě mozek a ne seno. Věda jim dívá za pravdu, už mě napálili i v marketu, když jsem si koupil bramborovou kaši a na etiketě se chlubili mravenčím písmem, kolik Omega3 kyselin se jim do toho podařilo přidat. Kdo neví co je to, tak to přeložím českým názvem "rybí tuk"
Údajně tomu vděčí Da Vinci i Komenský a vůbec všichni filozofové, skladatelé a oběvitelé za svoji genialitu, Atilla, Čingischán i Spartakus , Alexandr a Schwarzenegr a podobní za svoje svaly a zdraví a přivede to civilizaci ke genialitě.Tak nevím, co se učí děti v dějepise, byli vegetariáni jenom padouši, jako Capone , Lenin, Hitler...
Nejsem já s tím odporem k masu náhodou blázen? Neměl bych se léčit? Abych nezplodil třeba děti bez mozku a bez ručiček. No, ručičky mají, ale možná budou slabé a do hlaviček jim nevidím:( Třeba ta pětka v žákajdě, každý měsíc aspoň jedna, opravdu pochází z toho, že nejedí odmala masíčko! A v tělocviku taky nejsou zrovna extra.
No nesmějte se, já opravdu nevím. Už Darwin připisoval zásluhu za lidskou evoluci hlavně darům moře a pak hovězímu.A každý dějepis, i ten nejnovější, s tím souhlasí.
Třeba je skutečně pravda, že Indie nikdy nevyhrála žádnou bitvu právě proto, že se tam donedávna neprodávaly hamburgry.
A moje děti skončí s křivicí a demencí někdy ve třiceti. Víte, že z toho mám někdy noční můry?
Toňa (Út, 15. 5. 2007 - 12:05)
Řada věcí by se dala upřesnit. Např. Al Capone z masité stravy, která v kombinaci s cukrem vzbuzuje agresivitu až krutost, přešel na vegetariánství až ve vězení. Někde jsem četla, že snad dokonce přešel na makrobiotiku, protože spisek o ní byl ve vězeňské knihovně. Díky tomu u něj došlo k potlačení agresivity, takže byl za dobré chování propuštěn. Vliv na propuštění měla pochopitelně i nemoc, kterou si v mládí uhnal.
Indové žádnou válku nevyhráli, protože vegetariánská strava neplodí nutnou dávku agresivity, která je k vedení války nutná.
V případě Hitlera šlo zase o typ člověka tzv. "nepravý jang". Z těch se vyklubou svině skoro vždycky, ačkoliv mají třeba umělecké sklony. Viz zrovna Hitler.
tajenka (Út, 15. 5. 2007 - 13:05)
to jsou hajzli nedají ani psum klid nežerte je ale radši sebe jakmužou bít tak nechutní a hnusní
Tony (Út, 15. 5. 2007 - 14:05)
Indie vyhrávala války do půlky 17. století...Než se stala kolonií Británie a Francie a Itálie a s těma nebojovala, stalo se něco zhruba jako obsazení ČR, bylo to "na dohodu". S vegetariánstvím to má houby co do činění. To je jako tvrdit, že Gorbačov byl magor proto, že byl vegetarián (nebyl, jedl ryby:). Nebo že za nacistickou okupaci i bratrskou pomoc může nedostatek masa v česku v daném období:) Já se směju, ale v alternativní učebnici dějáku se to píše:) No, mimochodem,indičtí Ghurkové i jiní Rajastánci jsou dodnes elitní bojovníci v řadě armád a že by se zrovna cpali masem:) Templáři byli vegetariáni a nijak to nesnížilo jejich bojovnost. Římští gladiátoři i gladiátorky se cpali máslem, medem, mlékem, chlebem a sladkostma a zapíjeli vínem a agresivita jim nescházela:)
Návštěvník (St, 16. 5. 2007 - 00:05)
I kdyz jsou v Indii staty ktere jsou vegetarianske, vojaci jsou vybirani z kast ktere vegetarianske nejsou...
vevrpo (St, 16. 5. 2007 - 02:05)
Jste neskutečná prasata,když tohlr dokážete dát na své stránky !!!! Styď te se !!!!! Jezte si co chcete,ale normálním lidem to neukazujte !!!!
zhnusená čtenářka (St, 16. 5. 2007 - 02:05)
text
vevrpo (St, 16. 5. 2007 - 02:05)
A teď jsem moc zvědavá,jak se vy všichni k tomu postavíte !!!! Je to normální??? Je možné,zabít němou tvář jenom proto,že má někdo hlad?? Co kdyby jednou zabil někdo Vás,že má hlad ??? Co by jste asi tak dělali??? Ano,Vy by jste se bránili,ale ta němá tvář nemá šanci se bránit,na to jste tu Vy !!!!! Bylo by dobré nad tím jenom trochu přemýšlet,co dnes potká němou tvář,může zítra potkat Vás !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rara (St, 16. 5. 2007 - 03:05)
ty kozo blba kdybys mela hlad sezrala bys s chuti vlastni boty tak nemektej hovadiny. sezrala bys vlastni mamu natoztepr psa ty kozo
Psojed (St, 16. 5. 2007 - 08:05)
Souhlasím z rarou!!!! Mám maso ze psů rád a to jsem poprvé v sedmi letech po psím mase zvracel. Pak jsem si na to zvykl a je to delikatesa. Měl jsem učitele a ten jedl ježka, veverku a různé ptáčky. No to já nejím, ale hlemýždě, kočku, psa také labuť, divokou kachnu,vše čerstvě ulovené a připravené má cenu zlata. O tom nemáte ani ponětí, hlupáčci. A labuťí je,kdo by je počítal, ochránci mě můžou políbit.......! Ajak dobře se loví, jen trochu dělají kravál. Zapomněl jsem na Kormorána, to je žrádlo .Mňam Znusená čtenářka a spol. ať dlabají co je jim libo, ale se svými názory jdete do prdele :-)))
David (Čt, 17. 5. 2007 - 01:05)
Já také nic nemám proti pojídání psů, i když jsem je nikdy nejedl. Ale docela rád bych psí maso ochutnal, nemusí to být vůbec špatné. Jaký je rozdíl mezi pojídáním kuřete, krávy nebo psa? Žádný. Koně jsem jedl mockrát a je to moc dobré. Možná bych měl trošku problém pozřít třeba hlemýždě nebo smaženého pavouka, ale jde asi jen o zvyk.
psojed (Čt, 17. 5. 2007 - 06:05)
A sádlo ze psa je velice zdravé pro astmatiky. Na koně jsem docela zapomněl, koňský salám je pochoutka. Dnes jsem sehnal pěkně vypaseného kocoura, tak se mějte, já mám mňamku !
Vanessa (Čt, 17. 5. 2007 - 14:05)
Na me ten clanek zapusobil trochu jinak, myslim tim co chteli vegetariani v Polsku rici, bylo to ze pokud clovek vezme zivot zvireti a omlouva to tim, ze je to nutnost, pak by nemelo byt problemem vzit ten zivot komukoli - maso jako maso. Proste ti mrtvi psi maji vyprovokovat lidi k takovemu poznatku, nemyslim ze se ma probirat to, ze je nechutne zabijet psi milacky. Kdyby ti vegetariani mohli zabit lidi a nabidnout je k prodeji, bylo by to jeste nazornejsi...
Nakonec, take takova kravicka muze byt malym milackem, anebo treba kralicek, ze?
Tomík (Čt, 17. 5. 2007 - 15:05)
Králíček mazlíček. To mě připomíná jednu tragédii z prvního stupně ZŠ. Jedna holčička se "zamilovala" do králíčka, kterého si její rodiče dovezli ze společného prázdninového pobytu za poněkud jiným účelem. Aby od ní nevzešla příčina ke snědění králíčka, přešla k bezmasé stravě. Říkalo se, že se jí z toho důvodu zhoršuje prospěch. No, klasifikovala ji kolegyně a nedovolila by si to tak kategoricky tvrdit, prostě, některé věci určitým lidem jdou jako na drátkách a jiné tam nedostanou ani tím příslovečným kladívkem:)Takže příčinu shledávala, domnívám se, že celkem správně, ve stupňující se obtížnosti učiva.
No, té rodině, která, mimochodem, viděla v holčičce už předem slavnou novinářku, tanečnici, nebo něco na ten způsob, dal místní pan farář, jinak relativně hodný a příjemný člověk, dobrou radu. Králíčka klepnout, udělat řízečky a pak holčičce říct, že vidí jak jí chutná, jak je příjemné, že králíček došel svého účelu. A rodina se tím zbaví dvou problémů, s dceřiným prospěchem i s páchnoucí a línající potvůrkou. A ještě si pochutnají.
No, prý to dcera přijala dobře.
Byl by to prostě nádherný příběh o nečekané a moudré Boží pomoci a mohla by to vysílat i ČT2 v hlavním vysílacím čase....Kdyby...Holčička se třetí den ráno nedostavila na výuku. Později byla tato žákyně naší školy nalezena mrtvá, údajně bylo shledáno, že se jednalo o sebevraždu.
Více podrobností nesdělím, někomu by to mohlo cosi mediálně známého připomenout a ta nešťastná rodina svou situaci ještě zcela nepřijala, přestože se to stalo již před mnoha lety.

Hela (Čt, 17. 5. 2007 - 17:05)
Psojede, s tebe se stává Mňaukojed. No snad nebydlíš blízko mě, našeho kocourka jsem před chvílí viděla živého.
Kočka (So, 19. 5. 2007 - 08:05)
Rychle pryč, mňaaaau...
R. (Út, 22. 5. 2007 - 15:05)
David dostal k narozeninám papouška. Dospělého, s příšerným chováním a ještě horším slovníkem.
Každé druhé slovo bylo sprosté. Ta slova, která nebyla sprostá, byla alespoň urážlivá.
David se snažil papoucha převychovat,neustále na něj vlídně hovořil, hrál mu jemnou hudbu, dělal všechno, co ho jen napadlo,aby mu dal dobrý příklad. Nic nepomáhalo.

Řval na papoucha a papouch na něj řval nazpátek. Třásl jím, ale to papoucha jen rozčílilo a byl ještě sprostší. Nakonec papoucha v největším zoufalství strčil do mrazáku. Nějakou chvíli se ozývalo kvičení, kopání a křik.

Pak vše ztichlo a půl minuty bylo ticho. David se vyděsil, že se papouchovi něco stalo a rychle otevřel dveře. Papouch pokorně vystoupil z mrazáku, vkráčel do Davidových nastavených rukou a řekl:

"Domnívám se, že jsem vás patrně urazil svým neomaleným jazykem a akcemi. Budu usilovat o to, abych to napravil. Je mi to opravdu líto a prosím odpuštění."
David užasl nad tou změnou ptákova chování a chystal se zeptat, co zapříčinilo tu dramatickou změnu, když tu pták pokračoval: "A mohu se zeptat, co provedlo kuře?"

Žížule (Ne, 8. 7. 2007 - 17:07)
A násilí se začne také přímo demonstrovat???
Kdysi bylo napsáno, že vegetariánství je projev potlačovaní skryté agresivity - a to hlavně u největších aktivistů - asi měl ten člověk, co to dlouhodoběji zkoumal pravdu!
:-(((((
Žížule (Ne, 8. 7. 2007 - 17:07)
Také si myslím, že se to dá demostrovat jiným zbůsobem...
Ještěže jsem masoteriánka (a psa jsem už taky - ač nevěda - ochutnala... a nebyl špatný,... ;-) )
Návštěvník (St, 23. 1. 2008 - 12:01)
hnus
orecha (St, 23. 1. 2008 - 13:01)
podle sveho svedomi maji pravo zrat maso jen ti, komu je osud Polskych psu lhostejny a nijak se ho to nedotyka. To, ze jsou to osoby zavrzenihodne je vec druha. Kazdy, kdo se cpe masem denne je hulvat. Pro klid vedcu bych dovolila zavislym zrat nebohe tvorecky pouze jednou-dvakrat mesicne. Stejne jako tomu bylo od pradavna. Kazdy by mel dostavat poukazky na mesicni pridel masa v baleni s obrazky z poprav. Aby jsme se drzeli spravneho vyvoje a nedochazelo k degeneracim zpusobenym nadmernou konzumaci. Fuj! A ti, kteri tady placou pro pejsky, jsou nejvetsi hypokrysy, pokud nadivaji bachory tkani nevinnych. Kdyz bych maso uz musela, tak bych radsi sezrala mentala-cloveka jako jste vy a pak bych se poblila. Jo a to, ze jsem vegetarian, mi, jak vidite, na agresivite nijak neubira. Jsou to zvasty.
Alík (St, 23. 1. 2008 - 13:01)
Pes je dobrý a nemá zápach. To kuřata, nacpávaná rybí moučkou, ano. Dokonce jsem měl možnost cv Azii jíst kukačky. K nerozeznání od holoubat. Šneky nic moc. Mám v plánu užovky. Napíšu.
K těm rostlinám - ano, cítí to dokonce i předem, již z pohledu.
to jó (Ne, 2. 3. 2008 - 19:03)
kdo z vás byl rostlinou, že to tak přesně ví? Já s vámi souhlasím,že si to myslím, ale tvrdit to, to je nesmyslné.
joska (Po, 16. 6. 2008 - 05:06)
Lidi dneska sežerou všechno co se dá, tak není divu že se jí to co je zrovna cenově výhodný.Jedni přestat nechtějí druzí nemají dost odvahy.Ale s tím článkem souhlasím¨.·At· si dají k večeři psa a pak ať se rozhodnou jestli je správný žrát zvířata a cíleně je zabíjet,nebo jestli je vegetarianství ta správná životní cesta.Nedokážu pochopit rozdíl proč krávu prase jíst, ale pejska ne.Zvíře jako zvíře.
akzned (Pá, 1. 4. 2011 - 16:04)
když tak čtu některé ty komentáře, tak si přeji aby se někteří diskutující sežrali navzájem a byl by klid;-)
Reklama