
Mnoho položek v lidské stravě je během produkce do jisté míry vystaveno působení některé formě pesticidů. Ovoce a zelenina jsou chemicky ošetřovány nejen během pěstování, ale i při manipulaci v obchodě. Před sklizní i v jejím průběhu jsou aplikovány pesticidy ve formě insekticidů, fungicidů, herbicidů, látek na hubení roztočů a hlodavců apod. Například jablka jsou takto ošetřena v průměru až 28 krát. Pro dosažení lepšího vzhledu při prodeji se nanáší parafin. Jelikož většina těchto kontaminujících látek (pesticidy, prach a nečistoty usazené během dopravy...) nejsou rozpustné ve vodě, proto pouhé oplachování potravin je málo účinné a kontaminační látky se dostávají do našeho organismu. Běžná mýdla či chloridové přípravky jsou nedostačující k odstranění tohoto znečištění a nejsou k tomuto účelu ani doporučena. A navíc samy mohou být v některých případech toxické.
Po mnoha letech mlčení, si vědci a lékaři na celém světe postupně začínají uvědomovat, že zbytky pesticidů, které se nacházejí na povrchu ovoce a zeleniny představují velké zdravotní riziko. Současné zdravotní problémy jako nárůst některých forem rakoviny, nebo snížení mužské plodnosti, autismus, nervové poruchy, nesoustředěnost připisují právě rostoucímu používání pesticidů v moderním zemědělství.
"Pesticidy se občas testují jednotlivě, ale není nic známo o tom, jak působí pesticid A a pesticid B společně a co se stane pak. Když uvážíte, že každý z nás má ve svém těle stovky chemikálií, které před 50 nebo 60 lety na planetě neexistovali, pak si uvědomíte složitost problému" uvedl Vyvyan Howard, vedoucí odborného týmu z university v Liverpoolu, který se touto problematikou zabývá.
VEGIWASH byl specielně vyvinut, aby účinně a bezpečně odstraňoval tato znečištění. V opačném případě jsou blahodární účinky ovoce a zeleniny těmito látkami znehodnocovány.
WEGIWASH se snadno používá, čistí ovoce a zeleninu a obnovuje jejich přírodní charakter.
INFO:
O pesticidech
Pesticidy jsou chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv. Podle biologické účinnosti se dělí na insekticidy, herbicidy, fungicidy, rodenticidy a další. S rozšířením aplikace pesticidů vzniklo však i mnoho problémů. Dostalo se tak do oběhu tisíce tun chemických sloučenin, mnohdy dosti toxických nebo s jinými nežádoucími vlastnostmi. Nadměrné používání pesticidů a jiných cizorodých látek se projevuje v konečné fázi zvýšenou zátěží organismů a narušení jejich fyziologických procesů. Pesticidy se dnes používají na 95 % zemědělské půdy. Účinku pesticidních látek jsou vystaveny všechny složky biosféry - vzduch, půda, voda, ale i rostliny a živočichové.
Voda
Pesticidy, které byly použity na velkých plochách, mohou být prudkými dešti splaveny do toků řek, rybníků a oceánů. Zdrojem znečištění se mohou stát havárie odpadních vod, které jsou způsobeny únikem užívaných pesticidů. Při průniku z ploště chemicky ošetřovaných zemědělských pozemků se mohou pesticidy stát zdrojem znečištění podzemních vod. Nejčastějšími škodlivinami v podzemních vodách jsou: organické znečištění, ropné uhlovodíky, těžké kovy, pesticidy, dusičnany a ostatní soli.
Vzduch
Rozprášené pesticidy, které nedosáhnou rychle povrchu země nebo hladiny vody, mohou být větrem unášeny ve velkých množstvích do značné vzdálenosti
Země
Průnik pesticidů v půdě je zpravidla minimální, ale záplavy je mohou odplavit do velkých vzdáleností a způsobit např. otravy ryb. Chemicky stabilní pesticidy, především DDT, jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších odpadů. Pesticidy jsou aplikovány skoro na celé ploše orné půdy
Negativní jevy obecně:
VEGIWASH můžete zakoupit na 001shop.cz
Komentáře (4)
- odpovědět
Čer 25, 2005- odpovědět
Čer 25, 2005- odpovědět
Črv 01, 2005- odpovědět
Črv 08, 2005Přidat komentář