Vhodná strava před zkouškami a testy

Také před zkouškami, kdy se člověku doslova stahuje hrdlo strachem, je vhodné se nasnídat. Pokud je strach tak velký, že člověk není schopen pozřít ani sousto, musí se přinejmenším alespoň napít. Uklidňující účinek mohou mít bylinkové čaje, také šálek kakaa.

Jídla bohatá na bílkoviny zvyšují před zkouškami produkci adrenalinu, nonadrenalinu a dopaminu, což podporuje pozornost a analytické myšlení. Pokud máte zkoušku dopoledne, měli byste si dát k snídaní kromě obilnin také nějaký mléčný výrobek. Ideální je můsli nebo celozrnný chléb se sýrem. Pokud máte hrdlo stažené strachem, dejte si jogurtový nápoj s obilnými vločkami.


Pokud máte zkoušku odpoledne, dejte si k obědu rybu nebo drůbeží maso se salátem.


Trvá-li zkouška déle než hodinu, je nezbytné hodně pít (ředěné ovocné šťávy nebo vodu). Abyste si zcela nevyčerpali zásoby sacharidů, měli byste současně jíst můsli tyčinky nebo ovoce.


Víme, že hroznový cukr je jednoduchým cukrem, který je spotřebován přímo, je obzvlášť vhodný při duševních výkonech. Často ho konzumujeme právě před zkouškami. Rychlé doplnění cukrů ale není žádná zvláštní výhoda. Hladina cukru v krvi rychle stoupne, což okamžitě ovlivní schopnost výkonu mozku. Zpětnou regulací v těle vysoký obsah cukru v krvi však rychle klesne a tento rychlý úbytek způsobuje únavu, což působí negativně na naši výkonnost. Proto bychom neměli konzumovat před zkouškami nebo před důležitými událostmi (např. přednáškou), obzvlášť pokud trvá déle než 20 minut, slazené nápoje nebo sladkosti.


Zdroj: Ingrid Kiefer, Udo Zifko - Hýčkejte svou paměť, nakladatelství Computer Press

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Veskolak
  Veskolak (anonym)

  Osobne se mi osvedcilo pivo...

  Led 08, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To je na spaní.Hodně zeleniny.

  Led 09, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Poradíme Vám jak zdravě, bezpečně a dlouhodobě zhubnout. Přizpůsobíme se Vašim potřebám i životnímu stylu. Garantujeme Vám dosažení cíle, veškeré informace, 7 denní kurz hubnutí zdarma, registrace na: www.snama.cz/dieta :-)

  Led 09, 2009
 • Obrázek uživatele Formol
  Formol (anonym)

  Nesmysl, například ta "geniální" úvaha o bíklovinách ukazuje, že si autor článku myslí, že člověk je jako kamna (co se do něj nasype, to smálí a šmytec) :D:D:D:D Nejlepší je úplně normální strava a s sebou láhev vody + pro méně odolné tabulka čokolády.

  Led 09, 2009
 • Obrázek uživatele vera
  vera (anonym)

  Lehká strava i při učení,aby se mozek nemusel moc zabývat trávením.Žádné tučné maso,čistý čerstvý vzduch,což je hodně větrat.

  Led 09, 2009
 • Obrázek uživatele Žaludek
  Žaludek (anonym)

  Asi jíš moc těžké věci. Za tvrzení, že se mozek zabývá trávením, bys měla problém i na základní škole.

  Led 10, 2009
 • Obrázek uživatele vera
  vera (anonym)

  ale ,ale to není můj názor.

  Led 10, 2009
 • Obrázek uživatele Žaludek
  Žaludek (anonym)

  to není omluva, to je přitěžující okolnost.

  Led 11, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama