Reklama

Vína v EU většinou obsahují pesticidy

Vína, která přicházejí na stoly spotřebitelů v Evropské unii, ve valné většině obsahují lidskému zdraví škodlivé pesticidy. Jde přitom i o vína, která pocházejí ze světoznámých vinic. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes představila nezisková organizace Pesticide Action Network (PAN) Europe.

Organizace testovala 34 evropských vín z konvenční zemědělské produkce. Ve všech našla pesticidy, v jednom vzorku dokonce "koktejl" deseti různých pesticidů. Celkem v lahvích bylo 24 různých druhů pesticidů. Pět z nich Evropská unie zařadila na seznam látek, které způsobují rakovinu a které mají negativní vliv na lidský rozmnožovací a hormonální systém.


Deset vzorků pocházelo z Francie, deset z Německa, sedm z Rakouska, tři z Itálie a po jednom bylo z Portugalska, Jihoafrické republiky a Chile.


"V Evropě se vyrobí dvě třetiny světové produkce vína, Evropané také dvě třetiny produkce tohoto nápoje vypijí," upozornil Elliott Cannell z PAN. Evropa proto podle něho nese celosvětovou zodpovědnost.


Cannell upozornil, že hroznové víno patří k druhům ovoce, které obsahují nejvíce pesticidů. "Mnoho vinařů opouští tradiční způsoby boje proti škůdcům a plísním a místo nich používají nebezpečné syntetické pesticidy," vysvětlil. "A to má přímý dopad na kvalitu evropských vín," dodal Cannell.


Češi sice přípravky s pesticidy používají, ale v takové míře, která se ve víně nemůže projevit, uvedl Jiří Sedlo ze Svazu vinařů ČR. Potvrzují to i kontroloři. "Pesticidy sledujeme při každé kontrole vín, žádný problém jsme ale dosud neodhalili," uvedla Pavla Burešová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.


Testem PAN prošlo i šest vín z bio-zemědělství - tři z Francie a tři z Rakouska. Pět z nich ve zkoušce obstálo, v laboratoři v nich nenašli žádné stopy pesticidů, jedno obsahovalo malé množství látky, která může způsobovat rakovinu.


Nicméně ekologické zemědělství je oproti konvenčnímu v EU stále "trpaslíkem", ekoplochy zaujímají přibližně čtyři procenta celkové zemědělské půdy. Proto je podle Cannella nutné se zaměřit na to, aby se omezilo používání pesticidů právě v konvenčním zemědělství, jehož produkty také kupuje největší množství spotřebitelů.


Do testu se dostala většinou vína nižší cenové kategorie, ale byla mezi nimi i taková, za které spotřebitelé zaplatí více než 200 eur (asi 5123 korun) za lahev.


Podle Hiltrud Breyerové, europoslankyně za Zelené, nejde o to zakázat pesticidy úplně, ale zbavit se těch nebezpečných. Jako příklad zemí, kde se zemědělci obejdou i bez zdraví škodlivých pesticidů, aniž by to mělo dopad na ekonomiku, uvedla Dánsko a Švýcarsko. Rostoucí poptávka po bio-potravinách v EU podle ní dokládá, že spotřebitelé ztrácejí důvěru ve výrobky konvenčního zemědělství.


Zdroj. ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

bobo (St, 30. 4. 2008 - 22:04)
Je to někde na internetu zveřejněno konkrétně? Tohle se hledá blbě.
Petr hmm (Po, 22. 9. 2008 - 08:09)
bobo prostě kupuj BIO vína a nebo česká a je to !
Reklama