Reklama

Vliv vegetariánské stravy na zdraví

Je těžké být vegetariánem?O zdravotních účincích vegetariánské stravy se dnes vedou odborné diskuse v mnoha zemích světa. Asi nejvýznamnější skupina odborníků, která se zodpovědně vyjádřila k vlivu vegetariánské stravy, je Americká dietetická asociace. Potvrzuje, že vegetariánská strava je zdravá a poskytuje dostatek všech tělu potřebných látek a to v průběhu celého života, v dětství, v dospělosti, v pokročilejším věku, i u žen v průběhu těhotenství.

Toto prohlášení bylo vypracováno na základě mnoha vědeckých studií a bylo vydáno opakovaně v rozmezí několika let. Novější i starší verze se ve svém názoru prakticky neliší. Hodnotí vegetariánství jako zdravé a poskytující ochranu proti některým závažným onemocněním.

Jedná se zejména o ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak, cévní mozkové příhody a všechny potíže související s cévní aterosklerózou. Účinek vegetariánské stravy u těchto onemocnění je tak výrazný, že řada lékařských pracovišť ve světě přímo doporučuje vegetariánskou stravu u jmenovaných chorob jako léčebný prostředek, a to s velmi dobrým výsledky.

U vegetariánů je také výrazně nižší výskyt některých typů nádorových onemocnění. Je to zejména rakovina tlustého střeva a konečníku, zajímavý je také nižší výskyt rakoviny prsu u žen vegetariánek. Ukázalo se, že u nevegetariánů se mnohem častěji vyskytuje onemocnění ledvin.

Stanovisko zmíněné skupiny odborníků k vegetariánství je tedy velmi pozitivní. Přechod na vegetariánskou stravu může pomoci mnohým lidem od jejich zdravotních potíží a mnohé může před nemocí uchránit. Vegetariánská strava je také vhodná pro sportovce, kteří vydávají mnoho energie. Nejlepším zdrojem energie v potravě jsou škroby a složené cukry obsažené v rostlinných potravinách. Naopak při živočišné stravě se do těla dostává příliš mnoho bílkovin a tuků, které se odbourávají na úkor energie potřebné k výkonu. Proto se mnoho světových špičkových sportovců stává vegetariány.

Reklama

MUDr.Zbyněk Luňáček
www.vegetarian.cz

Reklama

Komentáře

Yenn (St, 28. 5. 2003 - 12:05)
Mila klarko, neda mi, abych na Tvou posledni vetu nereagovala, i kdyz je ten prispevek skoro rok stary. Bez se nekdy podivat na ty kravicky, co se dvakrat denne doji. V jakych podminkach ziji, jak se s nimi zachazi. Porad dokola teletko, nadojit co jenvic a co nejdyl, zase tele...az do uplneho vycerpani.
Doktorka (St, 30. 7. 2003 - 23:07)
Ohledně kvasinek ani tak nezáleží na tom, zda je člověk vegetarián či nikoliv, ale spíš na tom, jak kvalitní potraviny konzumuje, kolik obsahují jednoduchých cukrů, kolikrát byl člověk léčen antibiotiky či hormony, zda ženy berou HAK - toto vše narušuje střevní mikroflóru a léčba musí být vždy komplexní včetně speciální protikvasinkové diety, při které se omezují cukry všetně ovocných cukrů (maso se může jíst či nemusí podle založení člověka) - viz. v databáti nemocí candidóza ( databázi nemocí naleznete na horní liště této stránky).
johny (Pá, 13. 6. 2003 - 17:06)
Ahoj, sice je tahle diskuze dost stara, ale to nevadi - nemuzu nereagovat na jeden prispevek, ktery tvrdi, ze nejde nutit deti do vegetarianstvi. podle me tohle je opravdovy pokrytectvi - myslite si snad, ze do jezeni masa deti lze? nejde spis o to zjistit, co je zdrave nez trvat na nekolik set let starem dogma? podle me teda uz je jasne prokazany, ze nejist maso je mnohem zdravejsi. ale kdo nechce slyset pravdu, tak si vzdycky neco najde;-) vsem ale doporucuju precist knizku Osvobozeni zvirat od Peter Singer. koupit jde napriklad na www.vegan.cz/shop.
Masojidek (Ne, 11. 1. 2004 - 13:01)
RE: ......radeji se vsichni honem neceho "poradneho"najeste-hrozi Van smrt vysilenim ,od neustaleho blbnuti.....
Hanka (So, 1. 12. 2001 - 12:12)
Je mi 17 let, maso nejím něco přes dva roky. Cítím se dobře, ačkoli mi mnoho lidí předpovídalo vše nejhorší. Snad právě proto, že je mi tolik, kolik mi je, a jsem prý ve vývinu... Už ani nevím, jak to přesně odůvodňují, protože za tu dobu, co jsem to musela poslouchat, jsem se naučila pouštět to jedním uchem dovnitř a druhým vzápětí ven.
Moji rodiče s mým postojem zásadně nesouhlasí, vyčítají mi to a kdykoli třeba na podlaze najdou několik mých vlasů (v poslední době mi dost padaly, protože jsem si nechala narůst hodně dlouhé), začne jejich kázání typu: "To máš z toho svýho bláznění, jen počkej, ty na to dojedeš a až ty problémy budeš mít, tak už bude dávno pozdě..." Záminka se vždycky najde - když třeba nedojím z talíře úplně všechno ("máš zničenej žaludek") atd. Ale snad si nakonec řeknou, že je to lepší, než kdybych byla anorektička, nebo brala drogy atd.
Můj přítel mě také odsuzoval, už spolu nejsme a nedávno mě napadlo, jakou roli v tom mé vegetariánství mohlo hrát...
Také ve škole mi naše milé paní kuchařky říkají "naše bláznivá vegetariánka" ... to však snad nemyslí nijak zle. Vaří se u nás tři jídla a povětšinou nějaké to bezmasé vždy zbyde. Když ne, spokojím se s přílohou.
Na závěr chci říct, že jsem ráda, že maso nejím, lidé se mě ptají, jestli ze zdravotních důvodů, nebo z přesvědčení. Odpovídám, že z přesvědčení. Můj boj je sice "donquijotovský", ale když každý z nás začne u sebe, třeba se nějaký výsledek zrodí.
Děkuji, že jste vydrželi číst až sem a budu ráda, zašlete-li nějakou svou reakci.
jahudka (Pá, 26. 4. 2002 - 13:04)
Jsem laktovegetariánkou téměř 2 roky. Podnětem k tomuto mému rozhodnutí byly zdravotní důvody. 8 let jsem alergička a kromě přecitlivělosti na pyly, byla u mě zjištěna potravinová alergie. Po několika poměrně těžkých anafylaktických atakách, mimo jiné i po krůtím mase, jsem zjistila, že nejíst maso, bude pro mě to nejlepší. Protože jsem od dětství masu nijak zvlášť neholdovala, nebyl ten krok pro mě až zas tak těžký. Vlastně ze dne na den. Jen pro všechny nevěřící: nevím, co je horečka, chřipka, bolesti v krku. Cholesterol mám 3,9(hranice je okolo 6), všechny další hodnoty v pořádku. Zajímavé je, že celý život jsem byla chudokrevná. Obzvlášť v těhotenství to bylo "velmi zajímavé". Od té doby, co nejím maso, se můj krevní obraz stabilizoval na normálních hodnotách a je mi fajn.
Když se někdo diví, jak můžu žít bez masa, říkám mu: podívejte se na mě, copak vypadám na to, že by mi něco scházelo? Je mi 51 a hádají mi o 5-7 méně.
2,5 roku cvičím jógu (systém Jóda v denním životě) a dnes už nejím maso i z přesvědčení. Nikomu však svůj názor nevnucuji, jen si povídám s těmi, kteří si o tom chtějí povídat.
Martina (Po, 27. 5. 2002 - 16:05)
Je mi 22 let a laktovegetarianem jsem uz temer 13 let. Nikdo me k laktovegetarianstvi nenutil, prisla jsem na to sama, kdyz jsem cetla a videla nekolik dokumentu o zachazeni zvirat na farmach a tak. Ale ja vlastne maso nemela rada od detstvi, takze jsem se jednoho dne vzbudila a prestala jist maso. Jim jen jogurty a piji mleko. Neodsuzuji lidi, kteri ji maso a nepremlouvam je aby se stali vegetariany, a tak bych i ja chtela prestat poslouchat historky o tom, jak vegetarianstvi je nezdrave. Tot vse.
Klára (So, 31. 8. 2002 - 22:08)
Je mi 15 let a rodiče mě stále nutí jíst maso,jsou kvůli tomu denní scény.....Ale já si myslím, že pokud člověk nejí maso, ale jí jogurty,občas sýr je to přece v pořádku.
Ale nechápu lidi co jedí jen zeleninu ovoce a zrní.
Já bych bez nízkotučného jogurtu denně být nemohla.
(Vždyť přece tím, že krávu podojí, jí neublíží).
Jája (St, 30. 6. 2004 - 19:06)
Ahoj, je to již starý článek, ale nedá mi to nereagovat. Jsem vegetariánkou necelé2 roky a s mykozou se potýkám 3 roky. Od té doby, co nejím maso vůbec se mé gynekologické problémy zlepšily (bohužel nemohu říci, že vymizely).S protikvasinkovou dietou začínám, takže výsledky mohu čekat až za nějakou dobu, prášky už mi vážně lezou na nervy. Jinak mám celkově dobrý pocit, že kvůli mému obědu nezemřelo zvíře, takže o podrážděnosti a náladovosti nemohu v souvislosti s vegetariánstvím mluvit:-) Přeji hodně štěstí při boji s mykozou, je to tvrdý boj...
RNDr. Jan Pavlik (Po, 18. 6. 2001 - 13:06)
Jsem (lakto)vegetarianem od detstvi, protoze od malicka mam odpor k masu. Jsem tedy zivoucim dokladem toho, ze lze dobre vyrust na strave bez masa. Ve svych 64 letech se citim dobre, coz je pravdepodobne nejen dusledkem vegetarianske stravy, konzumuji hodne cerstve zeleniny a ovoce, ale i pravidelneho sportovani zamereneho hlavne na vytrvalost (jizda na bezkach, na kole atp). Od doby, kdy pred 11 lety jsem se zacal programove ridit dobrou zivotospravou jsem nebyl nemocen, citim se vyrovnanejsi a moje vykonnost neklesa, v nekterych ohledech i roste.
Inka (Pá, 27. 7. 2001 - 09:07)
Vegetariánka som už 10 rokov. Po zmene stravovacích návykov sa rapídne zlepšil môj zdravotný stav a posilnila som svoj imunitný systém. Od detstva som bývala často chorá, zápaly nosných dutín, hnisavé angíny. Čím viac liekov som užívala, tým to bolo horšie. Zápal síce prešiel, no o pár týždňov tu bola nová choroba. Organizmus bol "znečistený" a imunitný systém zničený.
Cítim sa vitálne, mám energiu a chuť do života. Raz za rok si dávam urobiť komplexné lekárske vyšetrenie a výsledky sú vporiadku.
Dnes sa tiež riadim heslom: "Ži a nechaj žiť!"
Vilík (Út, 10. 4. 2001 - 16:04)
Někde jsem četla, že odbourání veškerých živočišných bílkovin ze stravy vede k něčemu, co by se dalo nazvat "vyhladověním" rakovinných buněk, které se jimi živí. Když nemají přísun potravy, tak přestanou růst a postupně zaniknou. Věřím tomu. Jestli budu někdy muset řešit tento problém, začnu se "pást" a vyhladovím je do úplného vyhladovění a přežiju.
Milan (St, 27. 6. 2001 - 12:06)
Jsem vegetarián už 12 let. Pocházím z vesnice a v dětství jsem dostával maso 4 denně, protože rodiče pěstovali 4 vepře ročně. Potom jsem v roce 90 přečetl knihu o vegetariánství a ze dne na den jsem přestal jíst maso. Rodiče z toho byli nemocní, pořád se mě snažili přesvědčit, že zemřu mladý atd. Jsem si jist, že zdravý rozum stačí k tomu, aby průměrně inteligentní člověk chápal, že jestliže existuje určité množství vegetariánů a všichni jsou zdravější, štíhlejší a výkonnější podle statistik, potom nelze polemizovat o prospěšnosti vegetariánství. Mě je 32 let a stačí mi, když se podívám do zrcadla a na své vrstevníky a nic víc nepotřebuji vědět. Je to vidět na první pohled. Všem doporučuji, aby to několik let zkudili.
mimi (So, 13. 4. 2002 - 17:04)
Mam 19 rokov a zhruba 2 roky nejem maso. Nasi my s tym
nerobia problemy, hoci sami nie su vegetariani, je vsak
zaujimave, kolko odbornikov sa najde medzi ludmi, ked
sa to o mne nahodou dozvedia. 90% percent z nich tvrdi
ze si ublizim, ze je to nezdrave a odvolavaju sa na
odbornikov, ktorych pred x rokmi videli niekde v telke
a ktori tvrdili ze to je skodlive. Ja mam dojem ze
tiez celkom vnimam svet okolo seba a odbornikov, ktori
zdoraznuju prospesnost vegetarianstva je nepomerne viac.
Co vsak z toho, ked ich asi vacsina vedome ignoruje.
Podla mna je pravy vyznam humanizmu v tom, ze clovek
zije v mieri so vsetkym zivym. (i ked vysvetlit to tym
ktri sa domnievaju ze zvierata su tu na to aby sme mali co
jest je asi nemozne)
vlado (St, 24. 10. 2001 - 12:10)
Nic se nemá přehánět. Je prokázáno, že příliš přísné vegetariánství ke zdraví příliš neprospívá. Tím myslím že se velmi nedoporučuje vynechávat jakékoli potraviny živočišného původu (jako mléko, tvaroh, jogurty). Hladina některých vitaminů (například B12 a dalších) u těchto lidí je velmi nízká a způsobuje vleklé potíže. Ukazuje se, že zdraví nejprospěšnější je mírné vegetariánství eventuálně občasná konzumace bílého masa (drůbež a ryby). Vegetariánství je osobní rozhodnutí a nikdo nemá právo druhého k tomu nutit (jako např. svoje děti). A už vůbec nemluvím o přísném vegetariánství v těhotenství.
eva (Út, 6. 11. 2001 - 02:11)
Jsem vegetarianka skoro pet let.Nemam zadne zdravotni problemy.Nevim,co je to mit anginu nebo chripku.Fakt vam nelzu,nebyla jsem ani jednou nemocna.Jinak krome masa jim skoro vsechno,takze rozhodne nejak netrpim,spis bych rekla,ze jsem docela mlsoun.
honza (Ne, 3. 3. 2002 - 20:03)
milý vlado-nic takového prokázáno není-pokud se na něco odvoláváš tak napiš zdroj(pokud možno nějakou populační studii-o jedné vím-ADAdokázala že vegetariánství je vhodné i pro mamky)dále-nikdo nemá právo nutit děti do jezení masa-a už vubec nemluvím ani o jezení masa v těhotenství.
"Sup" (Ne, 3. 3. 2002 - 21:03)
Maso nejím už ... uf, "pár" let to bude:)) Bohužel, žijeme ve světě, kde se za "normální" považují lidé, kteří toho nejvíce skonzumují. Televize, auta, cetky, díky nimž by jsme si mněli připadat jako individuality a hlavně co nejvíce masa (co by jsme udělali s obrovskýmy velkochovy prasat, krav, kuřat, slepic - na vejce, když tam ty živé a cítící bytosti tak krásně trpí). "Konzumenti" tím pádem mají nejvíce nemocí a léčit nemoci přeci něco stojí. Cpát se masem a živočišnými tuky není opravdu košer. Proč by jsme léčili rakovinu banální a levnou Devitalizací, když máme za milióny přístroje na ozařování? I když studie za studií ukazují, že to více škodí než pomáhá. Od té doby, co se citostatyka užívají k léčbě rakoviny, jejich cena stoupla o tisíc procent! Nemusím snad pokračovat dál. Naše životy, Vaše zisky. Jíst mrtvé bytosti je donebevolající neúcta nejen k životům druhých, ale hlavně našich. Už nemusíme umírat předčasně. Ale nestačí jen nejíst maso. Sport, pohyb, tanec, odpor ke státem dýlovaným drogám (nikotin a alkohol) a hlavně rozšiřování znalostí o vegetariánství, veganství a úcty k životu je to o co by jsme se mněli zajím. Plnohodnotný život nás nemine.
Stačí se usmívat, druhým pomáhat, začátek cesty kde je naše štěstí ...
Mír s Vámi.

http://www.ohz.cz - ochránci hospodářských zvířat, vegetariánství a veganství, jedy v jídle - Ečka, atd.
http://zelena-dis.virtualave.net - vegetariánská - veganská literatura - desítky tytulů v češtině.
www.vegetarian.cz - klasika.
www.vegan.cz

PS:Nenechte se prosím zmást podplacenými lži v tisku, rádiu, televizi a v neposlední řadě na netu, jak je "prospěšné" jíst maso. Ano je, ale jen pro politickomasokombinátní mafii. Anebo vám není divné, jak "najedno" zmizelo maso nakažené BSE?!! Komu to asi slouží kuprospěchu?
Pro naše vládce jsme důležití jen do té doby, dokud každý měsíc dáme půlku své výplaty na parazity ve vládě, jednou za čtyři roky je zvolíme, aby jim na tajných kontech přibylo dalších pár nul, jsme pro ně ochotni umýrat ve válce a hlavně moc neremcáme, nedemonstrujeme a co nejvíce KONZUMUJEME.

PSS:JEDNOU se to snad opravdu stane, že budeme SVOBODNÍ, zatím je to jen skurvená fikce ...


PSSS:Pokud chceš být opravdu zdráv, obrať se k přírodě, miluj vše co stvořila, obklop se tím, měj v srdci lásku a úctu ke všemu stvořenému a vypuď ze svého srdce zášť, nenávist a žárlivost.
Jenom tak se uzdravíš.
deisy (St, 30. 7. 2003 - 09:07)
milá doktorko,
již 3 rokem jsem vegetariánka a trápí mě několik problémů. Tím hlavním je mykóza. Moje gynekoložka už vyzkoušela několik léků včetně vakcín proti mykóze, ale problém trvá. Zajímalo by mě, jestli může mít vegetariánství na tuto nemoc vliv. Dále mám problém s podrážděností, náladovostí a také mi klesla potřeba sexu.
Prosím, poraďte. Díky.
martin (Út, 21. 3. 2006 - 18:03)
jsem vegetarian a je to super
Tereza (Čt, 16. 11. 2006 - 15:11)
Zdravím, jsem vegetariánkou, a teď čekám i miminko. S početí nebyl žádný problém a i vývoj plodu zatím probíhá dobře. I přes varování příbuzných a lékařů si pevně stojím za svým přesvědčením, a jsem ráda, že se takovéto články, které říkají skutečnou pravdu, objevují.
Návštěvník (So, 25. 11. 2006 - 10:11)
ahoj, ja jsem vegeteriankou a vůbec mi to maso nechybi, ale mlecne vyrobky ty muzu:-)
Iva (Út, 5. 12. 2006 - 20:12)
Vážně nevěřím tomu, že se může plod normálně vyvíjet, když je živen jen dusíkem ze zeleniny!! Nebyli jsme stvořeni k tomu, abychom se pásli, ale abychom jedli vše. Ano, vše. Jsme vlastně všežravci jako prase domácí. Je důležití´é si uvědomit, že maso potřebujeme k zdravému životu stejně jako zeleninu. Je hloupost tvrdit, že zemřelo zvíře, to vám pak taky může být líto, že mrkev ve vašem salátě byla chladnokrevně podříznuta a zavražděna!!! Neblbněte lidi a hlavně si netvořte citový vztah s potravou..
Katka (St, 6. 12. 2006 - 18:12)
Terezo, já jsem vegetariánka už 11 let a dcerka i syn jsou zdraví . Těhotenství i porod v pohodě.Jím ale mléčné výrobky a vejce.Bez masa se můj zdravotní stav zlepšil, zlepšila se mi i pleť, vypadám o dost mladší.Mám kamaráda, jehož rodina je vegetariánská už třetí generaci , takže je vegetariánem od narození a je taky v pořádku.
Tes (Út, 19. 12. 2006 - 17:12)
Ivo. Daleko než k praseti máme trávicím ústrojím blíže ke gorile. Tyto věci ale je stejně zbytečné řešit, jelikož již bylo mnohokrát prokázáno, že vegetariánská strava lidskému organismu svěčí.
A jestli je hloupost tvrdit, že zemřelo zvíře, pak prosím běž a nějaké to zvíře zabíj sama.. Dívej se do jeho očí, poslouchej jeho křik a pak jej naporcuj a sněz. Myslím, že pak pochopíš rozdíl mezi krávou a mrkví;-)
lucka (Čt, 4. 1. 2007 - 20:01)
lidicky nedelejte si hrbitovy v žaludku,vždit se da zit i bez toho.ja sem vegan a na paranoiu a deprese uz sem si zvykla
mazlik (Pá, 5. 1. 2007 - 08:01)
JE pravda,že špenát při tom nekřičí,ale je ve stejném stresu jako zabíjený živočich.Je pravda,že rostliny jsou čistá energie,ale maso je jako baterie(všimněte si,kolik trávy,a tedy i energie,musí taková kráva spořádat na vytvoření kila svaloviny...),asi by se strava měla řídit stavem okolní přírody,v létě jsou rostliny v pořádku,v zimě to asi bude jinak.A navíc,každý jsme jiný,někomu je asi příjemné to,jinémo ono a kdo se domnívá,že jeho interpretace reality je jediná správná se zařazuje vedle militantních katolíků,islamistů,židů,machistů,feministek ap,jistě jich najdete ještě spousty.Co jsem napsal platí i o tomhle příspěvku,netrvám na tom,že to tak musíte cítit,můžete si dokonce myslet,že jsem úplnej blbec,ale to je vaše věc,ne moje.
alena (Pá, 5. 1. 2007 - 13:01)
Díky seznámení s jógou jsem se stala před patnácti lety vegetariánkou. V omezeném množství jím vejce a mléčné kysané výrobky,ale jinak má strava je rostlinného původu. Zdá se,že přesto jsem úplně duševně normální, naopak jsem se zklidnila a jsem vyrovnanější.Dokázala jsem se smířit i s faktem,že už do konce života budu na invalidním vozíku - trochu nezdařená operace míchy před čtyřmi lety.Mé životní hodnoty se posunuly jiným směrem, dokáži se radovat z maličkostí a vážit si věcí,které jsem dřív míjela bez povšimnutí. Třeba je to opravdu změnou stravy, rozhodně nejsem nyní agresivní a to jsem ve znamení Lva.
Tolik můj příspěvek do diskuze.
K (Pá, 5. 1. 2007 - 14:01)
Ahoj, rada bych napsala trochu opacny nazor na vegetarianstvi. Sama uznavam, ze jde o zdravy zpusob zivota, pokud se nekdo stane vegetarianem ze zdravotnich duvodu asi si i neco malo zjistil o zdrave vyzive a vi jak nezbytne latky z masa nahradit. Vegetarianstvi z presvedceni neuznavam, lide jedli maso i v dost davne historii, v dobe ledove to byla nejdulezitejsi slozka potravy. A prezili to. Nevim, jaky je rozdil mezi zivym kuretem a zivou paprikou, myslim, ze zadny. Obe je to zive a ma to stejne pravo na zivot. Zralok taky neresi, jestli jste zivy tvor a mate pravo zit, proste vas sezere. Bojovat proti tyrani zvirat ve velkochovech by se melo aktivneji, nez pasivnim vegetarianstvim.
Me zkusenosti s vegetarianstvim: mam alergii na mleko a vejce, proto mi mamka vysadila i maso, protoze nevedela jestli ho muzu. Byla jsem tedy nedobrovolnym veganem od 5 do 12. Mleko a vejce nekonzumuju dodnes a jsem zivoucim prikladem toho, mleko NENI naprosto nepostradatelne pro male deti. Vapnik mam v norme. Maso: byla jsem nejmensi ve tride, ac mam vysoke rodice. Pote, co jsem zacala jist maso, jsem dost rychle vyrostla a ocitla jsem se v te vyssi polovine tridy. Nevim, jestli to nejak souviselo s masem, ale domnivam se ze ano a mozna bych dnes byla mnohem mensi. Zdravotni hledisko: zvirata jsou dnes cpana neprirozenou potravou, proto se i ona stavaji pro nas neprirozenou potravou. V tomto s vegetariany souhlasim. Ale obcasna konzumace domaciho masa cloveku dle meho neuskodi, spis prospeje, neni nad pestrost stravy.
police (Čt, 11. 1. 2007 - 21:01)
já jsem dva roky nejedl maso, a bylo to něco fantastického.
po dvou letech se mi ale vždy na podzim vracela hrozná únava, taková, že jsem musel spát i 12 - 16.hodin denně a to po dobu 1 - 2.měsíců. zkusil jsem všechno možné, ale ustoupilo to až poté , co jsem se částečně vrátil zpět na živočišnou.cvičím také jógu a medituji, a jsem si jist, že vegetariánství je velmi prospěšné.ale vegetariánský extremizmus teda nemusím, vždyť taky kolik živejch malejch bytostí se zabije během sekání v ruce, či kombajnem, když se zamyslíte, ne?
Tomáš (Po, 29. 1. 2007 - 14:01)
Lucko, co to má být? Možná nejlepší reakce je žádná, že ... No, neodolal jsem.
Niki (Po, 12. 2. 2007 - 12:02)
Je pravda že maso jedl člověk již v pravěku,ale od té doby prošel jistým vývojem.Vegetariánství nezpůsobuje žádné choroby ani nemoce.Někdo zastává názor,že zvířatům maso neškodí,tudíš ho člověk může také konzumovat.Ale stavba trávicího traktu u zvířat se od člověka značně liší.Maso snědené člověkem leží v jeho střevech cca 3dny a doslova hnije a než se dostane z těla ven,dostane se do těla hodně karcinogenních látek.Zvířecí trávicí trakt je krátký a maso tím pádem nestihne uhnít a neuškodí.Také instinkty se liší:zvířecí instinkt je vrhnout se na zajíce,slepici apod.Když je tedy člověk masožravec,proč se také nevrhá po zvířatech která doma pěstuje?Ani chrup člověka již není přizpůsoben k této stravě.
Pro ty,kteřím není uhynulých zvířat líto doporučuji návštěvu jatek s přednáškou.
Pravěký člověk (Po, 12. 2. 2007 - 16:02)
Trochu z historie.Lidé putovali(kočovali) po zemi,a papali co našli na stromě(ovoce),nebo našli na zemi(zdechliny zvířat,semena,bobule).Když měli štěstí-něco ulovili a zpapali.Pak se usadili,a začlo zemědělství.A zase-papkali to,co vypěstovali,nebo vychovali.Záver?Dá se žít tak i tak.
Verča (St, 28. 3. 2007 - 06:03)
Když se zamyslíte...je lidská čelist přispůsobena ke konzumaci masa???Podle mě ne, vegetariánkou sem 4 roky a nic mi nechybí...když mi doktorka říká, že budu vážně nemocná..a co na něco se umřít musí...a bez masa se dá žít dlouho...jsou doplnky stravy...před 4 rokama sem bývala často nemocná nic dobrýho....ted mám ledatak rýmu:D BEZ MASA SE DÁ ŽÍT a pak člověk se cítí líp....
neznámá (So, 31. 3. 2007 - 15:03)
ahoj, od 1999 nejím maso.
Ted· jsem přes rok po proběhlých nemocech stále marod a všichni mi říkají,že maso jíst musím, že to mám z toho... jen proto,protože mí kolegové nemohou stanovit konečnou diagnosu..
Já osobně-nechutnalo mi nikdy a nemusím ho..
Nevím ,naprosto zjednodušeně /vím, že po mně vyjedou stovky lidí / - zda se můžeme srovnávat v trávení a genet. výbavou etc... např. s gorilou /-ta vyrostla a váži okolo 15Okg a je prý vegetarián? /,- stejně tak býk , ovce či kráva /- a ty taky na louce vypadají zdravě /.. Mohu taky mluvit o sportovcích atd.. kde je tedy problém ??
At· si tedy každý jí co chce...A třeba at· trochu i přemýšlí o ekologii..
Osobně si myslím, že to je ale k ničemu- teprve nedostatek půdy, vody, potravin nás k tomu donutí ... ale to bude / či spíše již je?/pravdou...
Nejsem pesimista- ale kdo chce vidět vidí i do budoucna a nepotřebuji k tomu , co nastane během pár dalších -maximálně 20-30 let ,žádné prognostiky.. Politikům to je upřímně řečeno fuk...Nebud·me nadšení, že jeví zájem o ekologii..Vše pozdě..
Přes tento můj pesimismus zdravím všechny lidičky dobré vůle a přeji jen pěkné dny..
Barun-ka :o) (Ne, 28. 10. 2007 - 17:10)
Zdravím.. :)
Maso nejím už skoro rok.. přestala jsem ze dne na den.. ptž jsem viděla něco o zvířatech, co jsem fakt nemusela :(
Když nejím maso je mi dobře, mám dobrý pocit, ale rozčilují mě řeči mých rodičů: však počkej.. za dva roky se to projeví a budeš pořád nemocná! Co si o tom myslíte? Je to kravina ne? vždyť je tolik vegetariánů a všichni jsou v pohodě.. jak tady už kdosi psal.. chjo.. je to šílený! Proč mě nemůžou pochopit?
aldi (Ne, 28. 10. 2007 - 20:10)
Barunko,
setkáš se v životě se stovkami lidí, kteří tvé rozhodnutí nejen že nepochopí, ale mnohokrát tě za něj odsoudí do skupiny "divná". Každá odlišnost člověka od té nejsilnější společenské masy z něj dělá vyvrhela, ať už se jedná o nábožeství, arvu pleti nebo životní postoj. Já se s takový přístupem sektávám témeř denně, s posměšky a pohledy na člověka, který je jednou nohou v hrobě. Můj manžel také nerozuměl mému rozhodnutí, ale časem naprosto nenásilně jakousi osvětou došel k přesvědčení, že se chce stát také vegetariánem. V naší velké rodině se také zastává názor, že nejsem normální a možná i blázen Vždy když mi nabídnou maso a já je odmítnu, nepovažují to za odmítnutí z důvodu, že nechci, ale že díky svému přesvědčení nesmím. Připadala jsem si často jako člověk s bezlepkovou dietou, než jako člověk snažící se nenechat se sešrotovat dnešním konzumním světem, který za něco bojuje. Postupem času jsem ale pochopila, že je prostě stále ještě obrovská spousta lidí, kteří toto nejsou bohužel schopni pochopit.Já měla štěstí, po roce začali mé rozhodnutí respektovat, snaží se ho vnímat jako součást mě a brát ho.
Manžel je častým účastníkem našich aktivit, které se snažíme pro ochranu zvířat dělat a mám v něm podporu. Je rozumný a dokáže si uvědomit existenci problémů světa.
Je to prostě boj, ale nevzdávej ho. Ve mě je vegetariánství neotřesitelné, neměnné a do konce mého života trvalé. Za jakoukoliv cenu. Ztratí-li totiž člověk své životní postoje,které z něj tvoří tu či onu osobnost, k čemu pak samotný život?
Andrea (Pá, 23. 11. 2007 - 19:11)
Mi je 17 a maso už nejim od svých 8let, takže celých 9let a vůbec nic mi není. Jsem naprosto zdravá a nejvíc mi vadí ty kecy okolo mě, jako že proč nejim maso, že budu nemocná. Jíst maso nikdy nezačnu a taky si myslím, že ten kdo nejí maso, je zdravější...
Pravěký člověk (So, 24. 11. 2007 - 05:11)
Něco z historie.Lidé putovali po matičce zemi,a papali co našli na stromě,utrhli na zemi,nebo našli zdechlinu,a vyjímečně něco ulovili.Když se usadili,začlo zemědělství,a zase zpapali to,co vypěstovali,nebo vychovali v domácím výběhu.Takže se dá žít tak i tak.Více bylo spíš plodin,než živočichů.Dneska stačí se nepřežírat,neumírat po obědě,nebýt chtivý všeho kolem,a může to fungovat,pokud jsme nedostali dárkem po předcích nějakou deformaci.
Monča (Po, 3. 3. 2008 - 10:03)
Ahojky
Maso nejím už 2 roky,přestala jsem ze dne na den.Proč by jsem měla jist něco co má tvář?Zviřata chtějí žít stejně jako mi lidé!!!A nezaslouží si zemřít pro chuťové buňky!!! Proč tedy neříkat masu vražda?!
simča (Pá, 21. 3. 2008 - 06:03)
ahoj maso nejít od svých čtyř let,je mi sedmnáct,žádné problémy nemam,snad jen že každý rok mam nedostatek železa v těle což doplnuju vitaminy
Jana (Pá, 21. 3. 2008 - 08:03)
Nejsem vegeteriánka, ale maso jím spíš výjimečně, dokážu se bez něj obejít týdny i měsíce. Při sledování pořadu Jste to, co jíte, jsem se podivovala nad obrovským množstvím masa, které paní doktorka Cajthamlová pokaždé naordinovala v rámci redukční diety uchažečům a uchazečkám o zhubnutí. Přiznám se, že mi přitom nebylo dobře. Ptala jsem se sama sebe, co by dělala, kdyby se do pořadu přihlásil nějaký vegetarián. Asi by ho ale do pořadu vůbec nevybrali a obézních vegetariánů je asi velmi málo.
salamandr (St, 2. 4. 2008 - 23:04)
Ahoj maso nejím asi rok. Přestal jsem ze dne na den.Před tím jsem maso musel moc a rád.Trpím astmatem a mužu říct že po pul roce vegetariánství jsem pocítil znatelné zlepšení. Ale jen k vuli zdraví to asi dělat nejde hlavně už nejsem vrah:)
Katka (Čt, 3. 4. 2008 - 09:04)
Salamandre,jsi vrah rostlin. A bakterií a broučků, po kterých šlapeš, když jdeš trávou. A hub. A spousty dalších živých tvorů. Oni mají menší právo na život než zvířata???
Mirča (Út, 8. 4. 2008 - 20:04)
A ty si Katko úpo normální? nakonec začneš vyčítat stromům, že rostou a dělají bolest hlíně jak jí prorůstají kořeny, ne? Nikdo by neměl nikomu vyčítat co jí, mít poznámky typu zabíjíš rostliny je trošku divný.. Rostliny sice žijou, ale necítí, nemají pocity, nemyslí, nemají nervovou soustavu, necítí bolest, když utrhneš rostlinu, tak se tomu nedá říct vražda, ta se zamysli co říkáš
Jindra (So, 10. 5. 2008 - 14:05)
Jsem vegetarián 10 let a v poslední době
jsem unavený a zjistili mi málo ktervních destiček. Může mi někdo poradit
Lucie (Po, 12. 5. 2008 - 01:05)
Přestávala jsem jíst maso už od základky, neni to jednoduchý, když všichni kolem se cpou steaky s radostí a nejíst maso je pro ně něco uplně mimo..těch keců jak je to nezdravý atd. omezovala jsem na ryby a výjimečně kuře, ovšem teď už cca 5 let maso nejím vůbec a naprosto mi to vyhovuje, nepociťuju na sobě, že by mi nějak chybělo...myslím, že je to nejlepší cesta jak se cítit fyzicky i psychicky dobře! Vřele doporučuji všem!:)
Alien (St, 18. 6. 2008 - 20:06)
Mirča: no rostliny sice nervovou soustavu mají, dalo by se nadlehčeně říct že i něco "cítí", ale máš pravdu v tom, že je to menší zlo :)
samo (Pá, 8. 8. 2008 - 16:08)
KATKA SI FAKT TRáPNA. MNELA BY SES NAD SEBOU ZAMYSLET CO TREPEš!!!
Katka (Pá, 8. 8. 2008 - 16:08)
Asi jste dobře nepochopili, co jsem chtěla naznačit. Vegetariánství OK, jen mě vytáčí trapné kecy o tom, že "jsem vegetarián - tudíž nejsem vrah ubohých zvířátek". Kdo má větší právo na život? Menší zlo?
Mirka: nikdo by neměl nikomu vyčítat, co jí, mít poznámky typu zabíjíš rostliny je trošku divný? A u zvířat to není divný? Copak obojí nejsou živé organismy? Proč to vegetariáni tedy všežravcům vyčítají, co? A myslí si, kdovíjak jsou milosrdní, když nejí zvířata. Ale jíst rostliny, to je potom v pořádku, že?
Ať si jí co chtějí (já jsem vegan - ze zdravotních důvodů), ale nemusí u toho mít hloupé a nafoukané kecy. To mě opradu vytáčí. Kdyby raději pomohli v nějakém neziskovém sektoru pro ochranu zvířat.
Reklama